Punom snagom na sva tri fronta
Najviše posla od devetoro srpskih strelaca na Olimpijskim igrama u Riju imaće Milenko Sebić. Na svojim prvim OI učestvovaće u sve tri discipline puškom
(vazdušna, malokalibarska ležeći i malokalibarska trostav). U Riju ćemo imati još dvojicu strelaca puškom, Stevana Pletikosića, kome ove sezone daleko bolje idu discipline malokalibarskim oružjem i Milutina Stefanovića, specijalistu za vazdušnu pušku.
Sebić je kvotu izborio pre godinu dana osvajanjem šestog mesta u trostavu na Evropskom prvenstvu u Mariboru.
– Učešće na Olimpijskim igrama je san svakog sportiste. Nije lako plasirati se na Igre, posebno u streljaštvu, u vrlo teškom kvalifikacionom sistemu. Kada sam osvojio kvotu, bio sam izuzetno srećan – rekao je Sebić.
Ove sezone u trostavu (3 puta 40 metaka), „streljačkom maratonu“, postiže odlične rezultate. U poslednjih godinu dana četiri puta je popravljao državni rekord - što kvalifikacija, što finala. Na Svetskom kupu u Minhenu je osvojio i srebrnu medalju u trostavu, prvu pojedinačnu na velikim takmičenjima u karijeri.
– Na nekoliko takmičenja do EP u Mariboru, bio sam vrlo blizu plasmana u Rio, ali završavao sam kao prvi ili drugi, ali „ispod crte“. U Minhenu, oslobođen tereta kvote, stigao sam do prve pojedinačne medalje, uz nacionalne rekorde finala i osnovnog dela - dodao je naš strelac.
Sebićevi rezultati iz Minhena su među najboljima na planeti ove godine. U kvalifikacijama je tada „ubio“ 1.183 kruga, tri manje od svetskog rekorda Rusa Nazara Lugineca. Trenutno je sedmi na svetskoj rang-listi za trostav. Samim tim postavlja se pitanje da li je trostav disciplina na koju će se fokusirati u Riju.
– Želeo sam da učestvujem u sve tri discipline i sada neću da neku od njih zapostavim. Trudiću se da u sve tri pružim maksimum.
Kad govori o konkurenciji, Sebić je dodao:
– Na Olimpijskim igrama skoro i da nema autsajdera, skoro svi su konkurenti za finala. Svi dolaze sa visokim ambicijama. Oni su, kao i mi, srpski olimpijci, naporno radili da bi krunisali četvorogodišnji period. Verujem da će oko plasmana među osam najboljih odlučivati nijanse, a potom u finalu, kad svi kreću od nule, sve je moguće – zaključio je Sebić, koga u poslednje dve godine trenira supruga Alina, strelac ruske škole.