Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Uz nastupe kuglaških reprezentacija na SP: Medalja je medalja, makar i bronzana

31.05.2023. 15:26 15:28
Piše:
Foto: KSS/Srpski kuglaši i kuglašice na SP u Varaždinu

Titule šampiona, na Svetskom prvenstvu u Varaždinu, osvojili su kuglaši Austrije i kuglašice Hrvatske.

Šestostruki svetski prvaci, branioce titule, reprezentativci Srbije takmičenje su završili sa bronzanom medaljom, dok njihove koleginice nisu uspele da stignu do pobedničkog postolja, ispale su u četvrtfinalu. 

Potpuni rezultatski promašaj, što i zabrinjava u pogledu na budućnost srpskog kuglanja, usledio je u konkurenciji mladih.

- Kako da motivišemo mlade, kada uprkos pozitivnim zakonskim propisima, osim verbalne podrške, nemamo nikakvih prinadležnosti, koje sleduju takmičarima u olimpijskim spoprtovima – komentar je prdesednika KSS Uroša Dragojlovića. – U kuglane dolaze, po pravilu, deca kuglaša, a nekada smo imali po 100 dece u našem kampu u Vrbasu. Od 2009. godine, kada se prvenstva održavaju po novim pravilima, na osam svetskih smotri Srbija je osvojila šest titula, jednu Mađarska i jednu sada Austrija. Mi smo bronzu u Varaždinu proslavili kao da je zlato u pitanju. Jedanput i to mora da se dogodi, kad-tad. Momci su bili izuzetno raspoloženi, ja sam im čestitao, a oni su meni obećali barem još dve titule svetskih prvaka u perspektivi. Kovačić i Ernješi su u Nemačkoj, Zavarko u Italiji, Baranj je u Zadru, teško ih je okupiti na pripremama, ali kada se okupe zaista su kao jedna skladna porodica. Društvo dosta duguje ovoj generaciji, šta će biti sa naslednicima preostaje da vidimo.

Devojke su drugim mestom u grupi u četvrtfinalu otišle na Austriju, baš onako kako su i poželele uoči početka takmičenja. Dragojlović je primetio da im je palo samopouzdanje, da im u odsutnim momentima i sreća nije bila naklonjena. Uz ocenu da su bolja ekipa od Austrije i da je pobeda trebalo da bude rutinska, podsetio je na podatak da su dve igračice postigle najslabije rezultate u sezoni.

-Velika želja da postignemo više nije ostvarena jer smo najvažniju utakmicu na Prvenstvu odigrali najlošije – ceni selektor kuglašica Mirko Čukvas. –Na žalost, ni jedna igračica nije odigrala na nivou sopstvenog maksimuma, sve su bile na proseku svojih mogućnosti, a zašto je bilo tako ja ne mogu da znam. Nisam zadovoljan postignutim rezultatom, ali to je sport, a u sportu, naročito na takmičenjima takvog nivoa, uvek je svaki ishod moguć. Ovoga puta nije bio u skladu sa našom željom i namerom, nadam se da će sledeći put biti bolje.

Na rezultat kuglaške utakmice, u znatnoj meri, utiče i sposobnost selektora da proceni i sastavi postavu koju će protivnicima da suprotstavi. Pojedine kuglašice u tom smeru zamerile su srpskom selektoru, ali „posle bitke lako je biti general“, što reče narod. Mada rezultati nisu u skladu sa očekivanjima i planovima naših selekcija, moramo da primetimo da su ostali u svetskom vrhu, na čemu bi mogao da se gradi okvir za ispostavu računa društvu u kome je sve kraći niz mladih naslednika svetskih veličina, koje nikada nismo dočekani na balkonu.

L. Bakmaz 

Piše:
Pošaljite komentar
Srpski kuglaši osvojili bronzanu medalju na Svetskom prvenstvu u Varaždinu

Srpski kuglaši osvojili bronzanu medalju na Svetskom prvenstvu u Varaždinu

28.05.2023. 15:24 15:26