Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Kikindi obeležen jubilej džudo sporta

09.10.2018. 11:59 12:15
Piše:
Foto: Arhiva DŽK Partizan Kikinda

Džudo klub Partizan iz Kikinde proslavlja vredan jubilej - pola veka uspešnog rada na popularizaciji ovog borilačkog sporta - pa su se na promociji bogato ilustrovane monografije “50 godina džudo sporta u Kikindi“ autora Svetislava Vukmirice, u prepunoj svečanoj sali Gradske kuće, okupile sve generacije sportista, neumornih pregalaca i entuzijasta kluba, kao i ugledni gosti iz sveta džudoa.

Predsednik DŽK Partizan Miroslav Bogojević nije skrivao zadovoljstvo zbog činjenice da je malo klubova u zemlji koji mogu da se pohvale ovakvim jubilejom. On je naglasio da je za pola veka ostvareno mnogo zapaženih rezultata, kako na turnirima u Srbiji, tako i u inostranstvu. Bogojević je zahvalnost za uloženi trud izrazio svim pregaocima kluba, kao i Gradu Kikiindi, koji podržava akcije i prepoznaje rad kluba.

„Moramo biti ponosni na to što smo uspeli da je Kikinda prepoznala džudo i da je ovaj sport postao simbol grada“, naglasio je Bogojević. 

Član Gradskog veća Miodrag Bulajić istakao je da su sportisti DŽK Partizan jedni od najbolji predstavnika i ambasadora grada u Banatu.

„Kao uspešan sportski kolektiv, predstavljate malu fabriku džudista, u kojoj su rezultati direktno proporcionalni talentu i kvalitetnom radu. Ono što karakteriše Partizan je rad s mlađim kategorijama, što obezbeđuje opstanak i garant je za budućnost kluba, u kome mlađe generacije žele da dostignu i nadmaše svoje uzora. Pedeset godina rada kluba potvrda je postojanosti, trajnosti, kontinuiteta i kvaliteta“, ocenio je Bulajić.

Jedan od osnivača i legenda kikindskog džudoa Slavko Kosanović, koji je s prvim trenerom i majstorom džudoa Lazarom Kevrešanom, okupio 1968. godine prvu generaciju poklonika ovog sporta, nije mogao da sakrije uzbuđenje.

„Srce mi je veliko kao ova sala kada vidim da ste svi došli. Zahvalan sam svim članovima i stručnom timu koji su doprineli ispisivanju stranica istorije kluba, čiju budućnost čine mladi“, rekao je Kosanović, koji je u klubu od njegovog osnivanja.


Šampionska generacija

Istorijski uspeh ostvarila je ekipa seniora Partizana, osvojivši prvo mesto u Superligi Srbije, čime je postala prvi srpski ekipni šampion 2006. godine. U Beogradu, u polufinalu  Kikinđani su pobedili Žandarmeriju, a u finalu novosadsku Slaviju. U šampionskoj ekipi nastupali su: Nikola Lemić, Vladimir Radojčić, Filip Križan, Vladimir Krstekanić, Marko Mijalković, Robert Biro, Srđan Mrvaljević, Mladen Jović, Ilija Bogunović, Milan Dišović, Nikola Milošević, Rju Mijalković, Milorad Jakšić, Ljubomir Živić, a trener je bio Svetislav Vukmirica. 


Istorija kluba koju su obeežili uspesi našla se između korica ilustrovane monografije, zahvaljujući angažovanju autora Svetislava Vukmirice, inače dugogodišnjeg takmičara, trenera i predsednika kluba, koji je aktuelni predsednik Skupštine Džudo saveza Vojvodine, a ranije je obavljao i duržnosti predsendika upravnih odbora DŽS Vojvodine i Srbije. On kaže da je pisanje knjige iziskivalo mnogo vremena, truda i strpljenja kako bi se svi podaci saželi na jednom mestu.

„Pedeset godina kluba je veliki jubilej, a sama činjenica da toliko postojimo, da nismo menjali ime, nikada nismo imali dugova niti blokadu računa, dovoljno govori o kvalitetu i snazi našeg kluba. Tome svakako treba dodati i uspehe koje smo ostvarivali na takmičarskom planu, pre svega osvajanje titule seniorskog ekipnog šampiona Srbije 2006. godine. Mi smo prvi klub iz provincije koji je uspeo da to postigne na prostorima stare Jugoslavije. Pored toga, pojedinačno imamo troje sportista koji su nosioci zvanja nacionalnog sportiste. To su Jožef Detari, Dragan Ciganović i Tijana Radić, a čitava plejada uspešnih džudista stasala je u našem klubu i ostala deo njega. Puno mi je srce, jer se na obeležavanju jubileja okupio veliki broj ljudi, čime smo još jednom pokazali snagu kluba, a knjiga je samo produkt svega toga što smo radili i ostvarili tokom pola veka. Džudo nije sport koji donosi pare, nego je to sport koji gradi ljude“, naglasio je Vukmirica.

Njegov otac Božidar Vukmirica, koji je jedan od osnivača kluba, ubacio ga je 1979. godine na tatami sa nepunih sedam godina, pa Svetislav konstatuje da ga je zarazio virusom zvanim džudo.

„Nastavio sam da radim i sada je u klubu treća generacija džudista iz naše porodice, jer oba moja sina su uspešni na tatamiju, a i moja sestra se bavila ovim sportom. Džudo je naš porodični sport i priča koja, nadam se, nema kraja. Džudo u Kikindi ima sigurnu budućnost, jer i sada okupljamo preko stotinu mladih koji vredno vežbaju, nema problema sa masovnošću, zahvaljujući sistematskom i stručnom radu“, ukazao je Vukmirica.

Jubilej kikindskom klubu, u ime DŽS Srbije, čestitao je član Upravnog odbora profesor dr Milovan Bratić, uručivši slavljeničkom klubu posebno priznanje, a čestitke je uputio i počasni predsednik DŽS Srbije i jedna od legendi ovog sporta na našim prostorima Vuk Rašović.    

M. Mitrović

ProjekatKikinda objektivnorealizovala jePanonija mediau saradnji sDnevnikom”. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.

Piše:
Pošaljite komentar