Srbija treća u Evropskoj ligi mladih u streljaštvu

22.10.2017. 17:38 17:39

Kadetska reprezentacija Srbije u streljaštvu osvojila je bronzanu medalju u Evropskoj ligi mladih vazdušnom puškom.

U meču za treće mesto na finalnom turniru u Osijeku, naša selekcija je pobedila jednog od favorita, selekciju Francuske, rezultatom 64:56. Mađarska je u finalu ubedljivo nadmašila Švedsku sa 71:49.

Ovo je druga medalja za Srbiju u takmičenju koje okuplja mlade strelce od 14 do 18 godina iz svih krajeva Evrope. U prvoj Evropskoj ligi, 2009. godine, Srbija je vazdušnom puškom osvojia zlato.

U pojedinačnim duelima meča za bronzu, postignuti su sledeći rezultati: Marija Malić – Marin Žeano 21:19, Marija Kolarević – Džejd Brode 19:21, Đorđe Savić – Nikolas Mompah 24:16. Sem troje strelaca koji su učestvovali u susretu za medalju, Srbiju su u Osijeku predstavljali i Marija Zavišić, odnosno Veljko Ilić.

„Francuzi, za koje je gađala i prošlogodišnja šampionka Evrope Džejd Brode, bili su veliki favoriti za plasman u finale. U prva dva kola meča u grupi  zabeležili su pobede, ali su u poslednjem izgubili od Italije, koja je u prva dva kola zabeležila poraze. Zbog toga su, umesto u meč za zlato, otišli su u duel za bronzu. Naša pobeda nad favoritom je malo iznenađenje i veliki uspeh. Vodili smo od početka, ali meč je bio neizvestan do kraja“, istakao je Srećko Pejović, sportski direktor Streljačkog saveza Srbije.

Selekcija Srbije je put do odličja počela osvajanjem drugog mesta na kvalifikacionom turniru Regiona Istok u Novom Sadu. U prvom kolu u grupi na finalnom takmičenju u Osijeku, iznenadila je Mađarsku (16:8), koja je ipak stigla do šampionske titule. Potom je izgubila od Hrvatske (10:14), a drugu poziciju u grupi i meč za bronzu obezbedila je trijumfom nad Austrijom (16:8).

Konačan plasman Evropske lige mladih: 1. Mađarska, 2. Švedska, 3. Srbija, 4. Francuska, 5.-6. Hrvatska i Italija, 7.-8. Norveška i Italija.

Zlato u finalu Evropske lige mladih pištoljem osvojila je Italija, druga je bila Poljska, a treća pozicija pripala je timu Francuske. Srpska selekcija nije se plasirala na završno takmičenje.