Sportska olimpijada radnika Vojvodine - Ada: Rezultatski obrti i neizvesnost na rukometnom turniru
Pobednici rukometnog olimpijskog turnira su zaposleni u koncernu vršačkog Hemofarma. Vrščani su u finalu bili uspešniji od ekipe Sportskog saveza Sombora (22:19).
Prethodno je u polufinalnim utakmicama Hemofar ostvario pobedu u meču sa subotičkom „Starom školom“, dok je Sombor eliminisao reprezentaciju Opštine Ada, čiji su rukometaši osvojili bronzanu medalju.
- Godinama unazad rukovodstvo Hemofarma odvaja značajna sredstva za rekreaciju i sportsko organizovanje svojih radnika - svedočio je selektor i kapiten Hemofarmovih rukometaša Boris Karakaš. – Na ovim Igrama jedino se naša rukometna ekipa, čiji sam član, kvalifikovala na završnu manifestaciju u Adi. Ponosni smo na taj uspeh i na mogućnost da rezultatom uzvratimo na poverenje naših pretpostavljenih u firmi. Nadam se da će Hemofarmove ekipe, po ugledu na rukometaše, za četiri godine imati više sreće u kvalifikacijama i da ćemo se okupiti u značajnijem broju ispod Hemofarmove zastave.
Inače, kurioziteta vredan podatak jeste da su Hemofarmovci u grupi bili drugi: pobedili su tim Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje UNS sa 24:22, ali su izgubili od domaćeg tima ađanske opštine sa 13:10. Kockice pobedničkog mozaika, međutim, složili su u završnici, po nokaut sistemu takmičenja.
DANAŠNJI PROGRAM
9.00 – 16.00: Šah
9.00 -15.00: Sportski ribolov
9.00 -14.00: Nadvlačenje konopca
9.00 -14.00: Atletika (m i ž)
9.00 -14.00: Basket (m,ž)
9.00 -13.00: Srednji fudbal
9.00 -13.00: Mali fudbal
9.00 -13.00: Odbojka (m)
9.00 -13.00 Stoni tenis
14.00: Svečano zatvaranje SORV
Subotičankama i zlato i srebro
Najprijatniji boravak uz olimpijske terene doživeli smo na bič voleju. Tereni su trasirani tik uz bazen u Rekreacionom centru Adica, tako da je koliko-toliko svežine razblažilo vrelinu podneva julskog sunca. Kvalitet parova u konkurenciji dama upotpunio je utisak o zavidnom nivou takmičenja u toj olimpijskoj disciplini. Dominirtale su Suboptičanke. Njihova druga ekipa pobedila je prvi sastav u finalu.
-To je dokaz da na mlađima svet ostaje – cenila je kapiten ekipe Subotica 2 Mina Zavišić, koja je u ekipi sa Majom Bačić osvojila zlatnu medalju. – Šalim se, nas su starije učile i naučile da budemo bolje od učitelja. Nekada pobede one, nekada mi, ali ova olimpijska pobeda je po hijerarhiji najvažnija. Međutim, zbirni utisak svedoči da je Subotica najbolja u odbojci na pesku, a to je za sve nas najvažnije.
Bronzanu medalju u bič voleju osvojila je reprezentacija Opštine Žabalj.
Slavko Perković učesnik svih olimpijada
Nema toga ko može da se podiči činjenicom da je učesnik od prve pa do ove 13. Sportske olimpijade radnika Vojvodine, koja se održava u Adi.. To je pošlo za rukom Slavku Perkoviću, dugogodišnjem generalnom sekretaru Saveza sport za sve Vojvodine i olimpijskog komiteta, koji je, sada već daleke, 1971. godine bio među inicijatorima o pokretanju ove velike smotre radničkog sporta. Ideja je bila da se pokrene u Vojvodini, a potom da preraste u saveznu manifestaciju.
Slavko Perković je već tada bio zapaženi sportski radnik, posebno u rekreativnom sportu i dao je veliki doprinos u razvoju Saveza za sportsku rekreaciju Partizana Vojvodine i SIZ za fizičku kultiru Vojvodine. Ipak, njegov doprinosu pokretanju i stalnoj nadogradnji sportskih olimpijada radnika Vojvodine je nemerljiv.
- Uz olimpijadu i ja sam se razvijao. Trudio sam se, s velikim brojem saradnika, da stalno tražimo najbolja i nakjprihvatljivija rešenja za radnike sportiste. I uspevali smo u tome. Povećavali smo broj disciplina u obe konkurencije. Kasnije smo uvideli da su neke prenaporne za ljude koji su u godinama i ne baš najbolje fizički pripremljeni, pa smo ih ukidali. Uvek smo se trudili da nadmetanja ne izazovu preveliki napor takmičarima. Da im to ne bude mučenje, već zadovoljstvo. I mislim da smo u tome uspeli, a dali smo i veliki doprinos izgradnji i adaptaciji sportskih objekata – kaže Perkovič.
Slavko je i danas aktivan i agilan u radničkom sportu. A čovek njegovog kova i iskustva uvek može da pomogne.
TAKMIČENJE U PIKADU Brat i sestra za primer
Sala OŠ “Čeh Karolj” u Adi, gde se održava takmičenje u pikadu bila je prepuna. Statističari vele da je ta sportska disciplina od uvek bila najzastupljenija u tradiciji radničkog sporta. Među učesnicima prepoznali smo Stanu Baćinski i njenogrođenog brata Mirka Grabeža. U miksu deluju punih 20 godina.
- Najpre sam ja počela da bacam, početkom ovog veka. Onda je Mirko počeo da mi pravi društvo na treninzima – prisetila se zajdeničkog početka Stana. - Dobro je ciljao i ja sam mu predložila da budemo tim na Olimpijadi. I tako smo počeli. Oboje smo staloženi, strpljivi, imamo tu mentalnu snagu, neophodnu za koncentraciju prilikom izbačaja. U olimpijskom debiju u Bačkoj Topoli, pre tačno dve decenije, nismo osvojili ništa, ali već na sledećemtakmičenju u Adi bili smo drugi mešovito i tu smo započeli ni zmedalja, koj i nastavljamo do danas.
- Odlično funkcionišemo kao tim, ali Stanina je uvek poslednja - kaže muški deo tima Mirko Grabež. – Njenu grdnju ja prihvatim kao savet i mirna Bačka. Inače, oboje smo igrali rukomet ranije. Kad su godine pristigle, prebacili smo se na disciplinu koja ne zahteva puno fizičkog napora, ali mentalnu snagu svakako. Preporučujem svima na pragu trećeg doba: druženje uz pikado, u takmičarskoj atmosferi.
Na Olimpijadi u Adi junaci naše priče su u miksu odbranili titulu, ispred novosadskog para na drugom i bečejskog na trećem mestu.
Pikado (ž): 1. Stana Baćinski (Bečej), 2. Jadranka Malešević (Ruma), 3. Nataša Šijačić(Srbobar).
Pikado (m): 1. Slobodan Blažin (Novi Bečej), 2. Stefan Sekulić (Srbobran), 3. Damjan Udovički (Ada).
BEZ IZNENAĐENJA NA STONOTENISKOM TURNIRU Kikinđani odbranili titulu
Na muškom stonoteniskom turniru, još pre početka takmičenja, na osnovu ranijih iskustava, ali i informacija o razvijenosti tog sporta u vojvođanskim opštinama i gradovima, jedina dilema svodila se na pitanje Srbobran ili Kikinda? Osvajanjem titule Kikinđani su potvrdili primat, ali su Srbobranci zaostali tek za jednu stepenicu. Kikinđani su, sa po 3:0, u grupi pobedili ekipu Bačke Topole i Sindikat privatnog sektora sa 3:0, da bi u meču za zlato protiv pančevačke ekipe bili bolji i sa 3:1 stigli do pobedničkog trofeja. Srbobran je bio treći.
- Stoni tenis je sport za sve, od 7 do 77 - kaže vođa kikindske stonoteniske ekipe Nenad Đukić i sam svojevremeno vrhunski prvoligaški igrač. – Saglasni smo da je naš sport idealan za promociju ideala radničkog sportskog organizovanja. Druženje na ovakvim manifestacijama je neprocenjive vrednosti, ali moram da priznam da ne bismo bili raspoloženi tako kako jesmo da nismo odbranili titulu. Čestitam svima, radujem se svakom novom susretu sa našim dragim prijateljima i partnerima za stonoteniskim stolom. Ađanima sve čestitke na vrhunskoj organizaciji događaja.
U ženskoj konkurenciji, zbog nedovoljnog broja prijavljenih ekipa, takmičenje nije održano. Pojedinačno, u konklurenciji dama, poredak je sledeći: 1. Gabrijela Agošton, 2. Margit Vid, 3. Marija Šilić.
Muškarci: 1. Dušan Košić, 2. Zoltan Hađidai, 3, Branko Cvetković.
BEZ DNEVNIKA SE NIKAD NIJE MOGLO:
Olimpijski dan u Adi započinje prelistavanjem Dnevnika. U fokusu interesovanja, razumljivo jeste stranica posvećena dešavanjima na sportskim terenima i u objektima gde se održavaju takmičenja u 19 muških i 10 disciplina u konkurenciji dama.
-U ime svog i tima mojih saradnika zahvaljujem rukovodstvu „Dnevnika” što su u SORV prepoznali vrednost dostojnu sopstvenog interesovanja i uređivačke politike sportske redakcije – ocenila je predsednik Savez „Sport za sve“ Vojvodine prof. dr Milena Mikalački. – „Dnevnik” je tradicionalno generalni medijski sponzor Olimpijade, još od njenog osnivanja. U međuvremenu, menjale su se generacije novinara, ali njihov zajednički imenilac ostao je usmeren na popularizovanju radničkog sportskog delovanja u Vojvodini..
Lazo Bakmaz