Sokolsko društvo Vojvodina u godini vrednog jubileja
Sokolstvo opstaje na ovim našim prostorima već tri veka, od Kneževine Srbije do današnje Republike Srbije.
Pojava sokolstva u Srbiji (1882) vezuje se za odluku beogradskih gimnastičara da umesto nemačkog „turnerskog“ sistema uvedu češki „sokolski“ sistem vežbanja. Sokolstvo kao ideologija i kao društveni pokret je nastalo polovinom 19. veka na teritoriji Austrougarskog carstva. Želeći da pruže otpor germanizaciji, češki intelektualci sa Miroslavom Tiršom na čelu osnovali su 1862. godine „Gimnazijsko društvo praško“, iz koga je izrastao sokolski pokret.
Sokolski savez Srbije danas ima više od 20 društava iz raznih gradova Srbije sa više od 4.000 redovnih članova. Ove godine obeležava značajan jubilej – „140 godina od osnivanja sokolskog pokreta u Srbiji“. U sklopu proslave održan je i stručni skup pod nazivom „Sokoli kroz tri veka“, a u subotu i svečana akademija u Narodnom pozorištu u Beogradu. Jedno od najstarijih sokolskih društava na ovim prostorima, a svakako u AP Vojvodini, je SD Vojvodina iz Novog Sada.
– Na ovom podneblju prvo Sokolsko društvo osnovao je Laza Kostić 1904. godine u Sremskim Karlovcima. U Novom Sadu je bilo pokušaja 1892, ali nije dobijeno ovlašćenje tadašnjih vlasti, pa se moralo čekati do 1905. godine kada je nastalo naše društvo i trenutno je najstarije na teritoriji Pokrajine. Velika mi je čast bila to da, među mnogobrojnim profesorima, na stručnom skupu govorim o savremenom sokolskom društvu i o njegovom funkcionisanju kroz istoriju dugu više od jednog veka. Inače, naše društvo je najtrofejnije i najmasovnije u Srbiji – kazao je predsednik SD Vojvodina Miroslav Kovačev.
Pred SD Vojvodina je izuzetno bogat takmičarski period.
– Nadam se da će se na Apsolutnom prvenstvu naši gimnastičari istaći, a broj takmičara prijavljenih za Memorijal je prevazišao sva očekivanja. Imaćemo više od 300 vežbača iz više od 20 zemalja iz celog sveta, a turnir će se tradicionalno održati u OŠ „Jožef Atila”. Ovo je jedno od najvećih takmičenja u Evropi i jedino za mlađe uzraste. Na kraju godine organizovaćemo i tradicionalnu novogodišnju priredbu, očekujemo da bude najmasovnija do sada, pošto imamo oko 800 članova, koji aktivno vežbaju u Društvu.
Pored dobrih rezultata na domaćoj sceni, Društvo je ove godine imalo uspehe i na međunarodnim takmičenjima.
Ulaganja u Sokolski dom
Članovi SD Vojvodina žive i rade u Sokolskom domu, koji je izgrađen 1936. godine. Oni se trude da svoju kuću održavaju što bolje, pa u to ulažu i mnogo novca.
– Ove godine uložili smo u poboljšanje energetske efikasnosti objekta. U saradnji sa Zavodom za očuvanje spomenika grada Novog Sada urađeno je stepenište centralnog dela Doma, gde smo prilaz prilagodili i osobama sa invaliditetom. Radove u drugom delu dvorišta nastavićemo onda kada budemo pronašli novac, a prilagodićemo ga osobama sa invaliditetom. To nam je važno pošto u Domu radi i Sokolski kulturni centar, koji je, pored mnogobrojnih kulturnih dešavanja, iznedrio i predstavu „Na krilima mašte” u kojoj su učestvovala deca sa cerebralnom paralizom – kazao je Kovačev.
– Naš vežbač Ivan Dejanović uspeo je da na sva četiri svetska kupa na kojima je učestvovao uđe u finale na vratilu. Dva puta je bio četvrti, kada mu je medalja izmakla za 0,1 desetinku. Na kraju sezone zauzeo je treće mesto na svetskoj rang–listi za vratilo. To je ogroman uspeh i za Sokolsko društvo Vojvodina i za srpsku sportsku gimnastiku uopšte.
U Društvu veliku pažnju posvećuju i stručnom radu. Pored već prekaljenih i iskusnih trenera angažovan je i ruski trener, kako bi unapredili rad.
– Uz pomoć Uprave za sport i omladinu i člana Gradskog veća za sport i omladinu Ognjena Cvjetićanina uspeli smo da po posebnom programu angažujemo Anastasiju Kuznjecovu Ivković, trenera u ženskoj sportskoj gimnastici. Ona je bila ekipni svetski šampion i dva puta evropski prvak s Rusijom. Velika nam je čast to što smo uspeli da je angažujemo. Ona je prenela iskustva iz moskovskog Dinama i rezultati njenog rada su već vidljivi – naglasio je Kovačev.
Gordana Malenović