Relativno mladi sport, keč dobija sve više pristalica
Malo je ljudi u Srbiji koji su čuli za keč, relativno novi sport, koji je nastao pre godinu dana u Mađarskoj, a sve više dobija na popularnosti i osvaja svet.
U želji da saznamo šta je to keč u pomoć nam je priskočio reprezentativac Branko Radaković, koji je sa Milošem Drobnjakom i Ivanom Vokšijem, u konkurenciji 17 nacija, osvojio srebrnu medalju na Svetskom prvenstvu u Budimpešti.
– Keč (qatch) je je kombinacija rukometa, rukometa na pesku i stonog tenisa. Igra se na zakrivljenom stolu sa loptom tako što se dve ekipe od po tri člana bore za poene. Igraju se tri seta do osam poena, gde se nagrađuje i atraktivnost. U svetu je možda godinama unazad poznata fudbalska verzija ovog sporta – pojasnio je Branko Radaković, reprezentativac u rukometu na pesku, a sada i u keču.
Zanimljivo je to da je u Beogradu početkom januara održan čelenyer, prvo takmičenje u keču u našoj zemlji.
– Pozvao me je Saša Kuburović, koji je za rukomet na pesku zadužen u EHF, i pitao me da li bih hteo da se uključim u novi sport i da dođem da učestvujem na beogradskom turniru. Prihvatio sam izazov, napravio ekipu i posle dva dana nadmetanja osvojili smo prvo mesto i izborili plasman na SP. U Budimpešti Srbiju smo predstavljala nas trojica - Miloš Drobnjak, Ivan Vokši i ja, dok je Milan Knežević imao ulogu trenera.
Srbiji je žrebom određeno mesto u B grupi zajedno sa Crnom Gorom, Makedonijom i Grčkom.
– Ostvarili smo sve tri pobede i u narednu fazu (po dve prvoplasirane ekipe iz B i D) preneli maksimalan broj bodova. U drugoj fazi pobedili smo Hrvatsku, izgubili od domaćina Mađarske, ali smo izborili polufinale protiv Rusije. Bez većih problema savladali smo Rusiju, tako da smo se ponovo sastali sa domaćinom, koji je eliminisao Portugal. U finalu Mađari su bili ponovo bolji pa smo morali da se zadovoljimo drugim mestom. Rusi su pobedili Portugal i zauzeli 3. mesto.
Sama organizacija SP, prema rečima Radakovića, je bila na izuetno visokom nivou.
– Predstavljeno je nešto novo i atraktivno i medijski maksilmano propraćeno, što je dobar znak da ovaj mladi sport ima budućnost. Ovaj sport se širi neverovatnom brzinom, a tome doprinose i vredne nagrade koji dobiju medaljaši. Nagrada za prvo mesto u Budimpešti bila je 10.000 dolara, za drugo 5.000, a treće 3.000 dolara.
Naša ekipa sa SP planira da u narednom periodu učestvuje na turnirima u regionu i šire.
– Želja nam je da što više treniramo keč, kako bismo bili još bolji. Za to su nam potrebni jaki mečevi, sa što iskusnijim ekipama, kojih trenutno najviše ima u susednoj Mađarskoj. Planiramo da radimo na omasovljenju ovog sporta u našoj zemlji. Cilj nam je da uključimo što više mladih, a Asocijacija koja razvija keč nam je izašla u susret i donirala sto kako bismo mogli da se i kod kuće spremamo i treniramo – poručio je jedan od pionira keča u Srbiji Branko Radaković.
J. Galić