OLIMPIJSKA NORMA IZMAKLA ZA DLAKU: Sanja Vukašinović sedma na Evropskom prvenstvu u streljaštvu, Srbija peta u trostavu

29.05.2024. 07:31 07:33
Izvor: Streljački savez Srbije

Srpskim reprezentativkama su prvog dana Evropskog prvenstva malokalibarskim oružjem u Osijeku ciljevi i sjajni uspesi izmakli „za dlaku“.

Sanja Vukašinović je zauzela sedmo mesto u dramatičnom finalu takmičenja u trostavu, a ženska reprezentacija u istoj disciplini je u ekipnoj konkurenciji bila peta. Vukašinovićeva je bila svega 0,3 kruga daleko od olimpijske kvote, dok je ženski tim dva kruga delilo od medalje.

Sanja Vukašinović je u vrlo izjednačenoj borbi u kvalifikacijama zauzela šesto mesto sa 590 krugova.

I u finalu su, kao i u kvalifikacijama, odlučivale nijanse. Vukašinovićeva nije sjajno startovala i posle prvih 15 metaka (klečeći stav) nalazila se na osmom mestu. Iz ležećeg stava je dosta bolje gađala, počela da sustiže rivalke, u jednom trenutku bila i na petoj poziciji. Ipak, pred poslednji, stojeći stav, delila je sedmo i osmo mesto sa Norvežankom Janet Heg Dueštad. Međutim, nije mnogo zaostajala za Kovalenkovom i 17-godišnjom Beloruskinjom Kuprisovom. Kjara Leone se izdvojila na čelu trke.

Serija preokreta je nastavljena. Uspela je Vukašinovićeva tokom poslednjeg stojećeg stava da prestigne dve rivalke u borbi za olimpijsku vizu, Kovalenkovu i Kuprisovu. Ali posle 10. metka stojećeg stava, kada ispadaju sedmoplasirana i osmoplasirana naša reprezentativka je bila sedma sa svega 0,3 kruga zaostatka za šestoplasiranom Kuprisovom, dok je Kovalenkova završila finale kao osma.

Time je trka za olimpijske ulaznice je bila završena. Osvojile su ih Darija Kupris, koja je ostala na šestom mestu, i Kjara Leone, kasnija pobednica finala.

Uz Vukašinovićevu, učestvovale su još dve srpske takmičarke. Andrea Arsović je osvojila 17. mesto, sa 587 krugova. Naša iskusna reprezentativka je vrlo dobro gađala iz ležećeg i poslednjeg, stojećeg stava u kvalifikacijama, ali loš start u klečećem stavu ju je koštao boljeg plasmana. Teodora Vukojević se plasirala na 43. mesto.

Srbija je u ekipnom plasmanu zauzela peto mesto. Naš tim ima za čime da žali. Pogodio je 1.758 krugova, dva manje od trećeplasirane Poljske. Da su Srpkinje i Poljakinje postigle isti rezultat, našem timu bi pripala bronza zbog većeg broja unutrašnjih centara.

U muškom trostavu najbolji rezultat od srpskih strelaca postigao je Marko Ivanović, koji se takmičio van konkurencije za finale. Sa 585 krugova osvojio je 16. mesto. Milenko Sebić je bio 32, sa 585 krugova. Isti rezultat, ali sa manje centara, ostvario je Lazar Kovačević, koji se plasirao na 33.poziciju. Milutin Stefanović je pogodio krug manje i zauzeo  37. mesto. Dušan Stojadinović, koji se poput Ivanovića nadmetao van konkurencije je bio 64. Srpska ekipa Sebić, Kovačević, Stefanović je zauzela 10. poziciju.

Sem strelaca puškom prvog dana seniorskog EP takmičila se i Jovana Todorović. Dobro je startovala u kvalifikacijama sport pištoljem. Posle prve faze, 30 metaka preciznom paljbom, naša mlada reprezentativka je sa 290 krugova na 11. mestu. Sutra sledi teži deo kvalifikacija, gađanje 30 metaka brzom paljbom, i finale.