Intervju, Dragan Marković: Godina uspeha olimpijaca i paraolimpijaca
Na rednovnoj sednici Upravnog odbora Streljačkog saveza Srbije produžen je mandat Draganu Markoviću, kao sportskom direktoru na sledeći olimpijski ciklus, kao i dosadašnjem generalnom sekretaru Nenadu Patkoviću na pet godina.
Predsednik SSS Nenad Putnik je Skupštinu zakazao za 30. novembar, koja će zbog epidemijske situacije, biti organizovana elektronsko-dopisnim putem. Marković je i deo stručnog tima paraolimpjske streljačke reprezentacije, gde je trener zadužen za pušku, a i direktor je jednog od naših najuspešnijih klubova, Streljačke družine Novi Sad 1790.
– Posle Olimpijskih igara u Riju, kada nismo osvojili odličje, malo se čekalo sa formiranjem novog stručnog tima. Tek u januaru 2018. godine počeli smo sa radom sa mnom na čelu. Pred nama je bio veliki izazov, jer nismo imali dovoljno vremena za pripreme za OI u Tokiju – rekao je Marković.
Uradili ste mnogo toga, na svim planovima, od tada?
– Prvo, vratili smo poverenje olimpijaca u struku i u Savez, jer je ono bilo narušeno i verovatno je bio jedan od razloga to što su izostali rezultati u Riju. Drugo, postavili smo kriterijum za odlazak na OI pre takmičenja gde su se osvajale kvote. Po meni, možda, je to bila jedna od ključnih stvari za uspostavljanje atmosfere i vraćanje poverenja. Sve su to vrhunski sportisti koji su navikli na fer-plej i da se takmiče pod istim uslovima. I treneri su na osnovu toga bili raspoređeni. Kriterijum je bio da na Igre idu treneri onih sportista koji imaju najveće šanse da osvoje medalje – podsetio je Dragan Marković na ono što je prethodilo uspesima u Tokiju.
Novi olimpijski ciklus je počeo, kraći je za godinu dana, šta su prvi koraci?
– Opet imamo skraćeni pripremni period. Ponovo sam dobio poverenje Saveza da vodim struku u novom olimpijskom ciklusu. Predložiću izmenu Pravilnika o stručnom radu u nekim delovima u kojima sam primetio, za ove četiri godine, da bi mogli da budu bolji. Zatim, predstoji izbor novog stručnog štaba i krećemo punom parom da radimo, mada zapravo mi nismo ni prestajali sa radom.
Dve godine priprema za najvažnije takmičenje prekinula je pandemija koronavirusa?
– Tokom dve godine priprema u potpunosti su realizovani planovi i programi zahvaljujući Ministarstvu omladine i sporta, Olimpijskom komitetu Srbije i generalnom sponzoru Telekomu Srbije. I kada smo bili najspremniji dočekala nas je korona, koja nam je napravila ozbiljan problem. Ali, tako je bilo i ostalima. Za sve nas je to bila nepoznanica, pa ko se bolje snađe.
Naš i svetski sport zadesila je tragedija. Preminula je Bobana Veličković Momčilović, jedna od najboljih strelkinja sveta i naša nada za Tokio?
– To je bio ozbiljan udarac za sve nas, ali smo nastavili da radimo punom parom noseći je u srcu. U pandemiji međunarodnih takmičenja nije bilo, ali smo uspeli da skoro u potpunosti održimo domaća nadmetanja uz poštovanje mera. Takmičari su sve vreme bili u punom trenažnom procesu, ali nismo imali velikih nadmetanja gde bismo mogli da vidimo gde smo u odnosu na druge.
Konačno, usledilo je i veliko takmičenje, Evropsko prvenstvo pred Olimpijske igre, koje su u međuvremenu odložene za 2021?
– Posle više od godinu dana održano je Prvenstvo Starog kontinenta važdušnim i malokalibarskim oružjem u Osijeku. Imali smo solidne rezultate i prvi put smo bili u mogućnosti da se uporedimo i vidimo šta smo radili u prethodnih godinu dana. Na istom mestu je održan i Svetski kup, a onda su usledile Olimpijske igre. Ali, zapravo mi nismo i dalje znali ko je u kakvoj formi, bila je to jedna potpuno konfuzna situacija. Naravno, svi naši sportisti su bili maksimalno spremni koliko su u tom trenutku mogli da budu. Na kraju smo zadovoljni rezultatom iz Tokija, osvojene su dve medalje, srebro je uzeo Damir Mikec vazdušnim pištoljem, a bronzu Milenko Sebić MK puškom iz trostava, a imali smo i jedno finale. Zorana Arunović i Damir Mikec su u miksu bili su četvrti, nadomak odličja.
Koje vas prvo veliko takmičenje očekuje?
– Sledeća godina nam je puna značajnih takmičenja. Prvo nas, u martu, očekuje EP vazdušnim oružjem u Norveškoj. Pre toga i jedan od četiri svetska kupa, pa EP u malom kalibru u Moskvi, gde počinju da se osvajaju kvote za Olimpijske igre u Parizu. Očekuje nas i SP u Kairu, kao i nova nadmetanja ISSF Gran pri gde će se uzimati bodovi za svetsku rang-listu, te Mediteranske i Evropske igre. Naravno, najvažnija su nam Evroposko prvenstvo u Norveškoj, pa u Moskvi, gde očekujemo i prve kvote, a naravno i odličja.
Deo ste i stručnog tima parastrelaca, takođe uspešnih u Tokiju?
– Uvek me iznova fascinira motivacija i posvećenost paraolimpijaca. Naša ekipa je vrhunska sa selektorom Nenadom Pajićem na čelu. Deo sam stručnog tima kao trener zadužen za pušku i radio sam sa Laslom Šuranjijem i Zdravkom Savanovićem. Parastrelci dugo imaju odlične rezultate, ali su im nedostala odličja sa Igara. Prvi put su ih osvojili u Riju, kada je Lalso Šuranji uzeo zlato i bronzu. Sada u Tokiju su osvojene četiri medalje, što je izvanredan rezultat. Dragan Ristić je uzeo dva zlata, uz rekorde, a Savanović i Šuranji srebra. Šuranjiu je to treće paraolimpijso odličje u karijeri. U ukupnom poretku smo u streljaštvu bili odmah iza Kine, a možda bi uspeh bio i veći da zbog korone u Srbiji nije morao da ostane Dejan Jokić, koji je, takođe, bio kandidat za medalju.
Sa paraoolimpijcima ste počeli da radite kao trener u reprezntaciji posle Rija?
– Pre toga sam bio individualni trener Lasla Šuranjija. Takođe, posle Rija, ali godinu dana kasnije sam izabran za sportskog direktora ŠS i praktično sam uporedo radio i jedno i drugo. U SSS sam bio taj koji kreira i organizuje kako će sve da funkcioniše, a ovamo sam deo tima koji Pajić organizuje. Potajno sam se nadao i želeo da budemo jako dobri i na Olipijskim i na Paraolimpijskim igrama, i na kraju se to ostvarilo. Presrećan sam zbog toga i mislim da će ova godina ostati upamćena po velikom uspehu strelaca na OI i na POI – zaključio je Marković.
Gordana Malenović