Formula jedan: Hamilton najbrži u Šangaju

09.04.2017. 11:43 11:48
Izvor: Tanjug/AP, Andy Wong

ŠANGAJ: Britanac Luis Hamilton, vozač Mercedesa, pobedio je na Velikoj nagradi Kine u Formuli 1 koja je vožena na stazi u Šangaju.

Hamilton je do petog trijumfa u Kini, ukupno 54. u karijeri, stigao odličnom vožnjom čime je na najbolji način iskoristio pol poziciju, ostavivši iza sebe Nemca Sebastijana Fetela iz Ferarija više od šest sekundi. Britanac je vodio početka do kraja trke i sigurno slavio u Kini što do sada niko nije uspeo. Završio je trku u vremenu 1:37:36.158.

Posle dve trke Hamilton i Fetel, koji je pobedio na startu u Australiji, vode u generalnom plasmanu sa po 43 boda.

Treće mesto osvojio je Holanđanin Maks Verstapen iz Red Bula, koji je startovao sa 16. pozicije, četvrto njegov klupski kolega Australijanac Danijel Rikardo, a peto iskusni Finac iz Ferarija Kimi Raikonen. Bodove su još osvojili Valteri Botas iz Mercedesa, Karlos Sainc iz ekipe Toro Roso, Kevin Magnusen iz Hasa i dvojica vozača Fors Indije Serhio Peres i Esteban Okon.

Za razliku od mnogih prethodnih, trka u Kini bila je veoma interesantna, a osim herojske vožnje Ferstapena, obeležio je i udes Antonija Đovinacija već u četvrtom krugu. Bezbednosno vozilo je moralo da izađe na stazu i to je umnogome uticalo da Englez lagano trijumfuje.

Kiša je padala pre početka trke, ali se staza osušila tokom vožnje „sejfti kara“ i Hamiltonovi rivali nisu imali šanse, iako je imao određene probleme sa pneumaticima posle povratka iz boksa.

Naredna trka u šampionatu Formule 1 vozi se za sedam dana u Bahreinu od 17 časova po srednjeevropskom vremenu.