F1: Sainc pobedio na Velikoj nagradi Australije, Alonso kažnjen zbog incidenta

24.03.2024. 17:06 17:11

Vozač Ferarija Španac Karlos Sainc pobedio je u trećoj trci sezone u šampionatu Formule jedan za Veliku nagradu Australije na stazi u Melburnu.

Sainc je u Melburnu stigao do prve pobede u sezoni, a treće u karijeri. On je ostvario vreme sat, 20 minuta, 26,843 sekunde. Španac je pre dve nedelje propustio trku za VN Saudijske Arabije, pošto je osmog marta operisao slepo crevo.

On je dobio dozvolu lekara da učestvuje u Australiji, a onda je uspeo da trijumfuje u Melburnu. Drugo mesto zauzeo je njegov timski kolega Šarl Lekler, koji je za pobednikom kasnio 2,366 sekunde.

Lekler je osvojio i dodatni bod za najbrži krug na trci. Treća pozicija pripala je vozaču Meklarena Landu Norisu, koji je za Saincom zaostao 5,904 sekunde. Četvrto mesto osvojio je vozač Meklarena Oskar Pjastri, dok je peti bio Serhio Perez iz Red Bula.

Bodove su još osvojil vozači Aston Martina Fernando Alonso i Lens Strol, Juki Cunoda iz ekipe RB, kao i vozači Hasa Niko Hulkenberg i Kevin Magnusen.

Trostruki svetski šampion i vozač Red Bula Maks Ferstapen, koji je startovao sa pol pozicije, morao je da odustane pošto su mu se u trećem krugu zapalile kočnice. Ovo je bilo prvo odustajanje Ferstapena posle dve godine i trke za VN Australije. Vozač Mercedesa Luis Hamilton nije završio trku zbog kvara na motoru u 15. krugu. Njegov timski kolega Džordž Rasel odustao je u 56. krugu, pošto je udario u zid. Prvo mesto u generalnom plasmanu vozača drži Ferstapen sa 51 bodom, dok je Lekler drugi sa 47. Naredna trka u šampionatu F1 biće vožena sedmog aprila za VN Japana.

Alonso kažnjen sa 20 sekundi

Vozač Aston Martina Španac Fernando Alonso kažnjen je dodavanjem 20 sekundi na rezultat u trci Formule jedan za Veliku nagradu Australije zbog opasne vožnje.

Britanski mediji navode da je Alonso kažnjen posle istrage stjuarda zbog incidenta sa vozačem Mercedesa Džordžom Raselom.

Alonso i Rasel su po završetku trke bili na saslušanju kod stjuarda, koji su odlučili da kazne španskog vozača sa dodavanjem 20 sekundi i tri kaznena boda zbog opasne vožnje u pretposlednjem krugu trke.

Španac je zbog kazne trku u Melburnu završio na osmom mestu. Britanski mediji navode da je Alonso na saslušanju rekao stjuardima da je drugačije nameravao da uđe u krivinu, ali da je pogrešio i da je zbog toga morao da preduzme dodatne korake kako bi ponovo ubrzao.

Rasel je izjavio da misli da je manevar španskog vozača bio nepravilan. Skaj sports podseća da nije bilo kontakta dva automobila. Rasel nije završio trku, pošto je udario u zid zbog čega je oštetio bolid i morao je da odustane.