DOPING SKANDAL: Politička odluka ili spašavanje sporta
U ponedeljak je u svetu ođeknula vest da je Svetska antidoping agencija (WADA) izrekla četvorogodišnju zabranu Rusiji za učešće na najvećim sportskim događajima, nakon što je održana sednica izvršnog komieteta ove agencije u Lozani.
Naime, to je odlučio Izvršni odbor sastavljen od 12 članova. Ruska antidoping agencija (RUSADA) je optužena da ne radi po pravilima Svetske agencije kao i da je manipulisala laboratorijskim podacima koje je dostavila istraživačima u januaru ove godine. Predsednik Antidoping agencije Rusije Jurij Ganus upozoravao je ranije da treba očekivati zabranu učešća ruskim sportistima na Olimpijskim igrama u Tokiju. On je ranije poručio da Rusija mora da promeni svoje metode kao i da su u Moskvi opterećeni idejom da su pod pritiskom zapada. Rusija je inače u januaru dostavila podatke iz svoje laboratorije, ali oni nisu bili u skladu sa podacima koji su poslati Svetskoj antidoping agenciji u septembru. Zato je WADA, tražeći dodatna objašnjenja, suspendovala ruske atletičare i sa Svetskog atletskog prvenstva u Dohi. Ganus kaže da RUSADA nije imala pristup podacima, kao i da objašnjenja ruskog ministra sporta neće biti dovoljna.
Tako ruske zastave neće biti na naredne dve Olimpijske igre, letnjim u Tokiju 2020, i zimskim u Pekingu 2022. godine, ali i na ostalim velikim takmičenjima, kao što su Svetsko prvenstvo u fudbalu, koje je na programu u Kataru 2022. Komitet Svetske antidoping agencije je predložio da i članovi Ruskog olimpijskog komiteta dobiju zabranu prisustvovanja na svim velikim takmičenjima u naredne četiri godine.
Sportisti koji mogu da dokažu da nemaju veze sa doping skandalom u Rusiji moći će da se takmiče pod neutralnom zastavom. Takođe, ruski klubovi će moći nesmetano da se takmiče u kontinentalnim takmičenjima jer ona ne podležu ovoj zabrani. Inače ova zabrana se ne odnosi na Evropsko prvenstvo 2020. godine u fudbalu zato što UEFA kao kontinentalna organizacija nije definisana kao glavna organizacija koja organizuje sportske događaje.
Kazna neće stupiti na snagu sve dok je ne potvrdi Sud za sportsku arbitražu u Lozani, a Rusi imaju rok od 21 dana da se žale. Zamenik generalnog direktora RUSADA Margarite Pahnocoj je istakla da će ova organizacija imati zasedanje povodom odluke WADA 19. decembra. I član Dume za fizičko vaspitanje i sport Dmitrij Svišjov, izjavio je da RUSADA mora da uloži žalbu. Prva zamenica predsednika odbora za međunarodna pitanja Dume, olimpijska šampionka Svetlana Žurova najavila je da će RUSADA uložiti žalbu CAS-u, sudu za sportsku arbitražu u Lozani. Nekadašnji fudbalski trener Valerij Gazajev, a sada član ruske Dume, oštro je osudio odluku o suspenziji i zapitao se što nisu proveravane i druge zemlje kao što su SAD, Britanija, Norveška…
Ova odluka WADA kao da je podelila svet na pola, na one koji su zadovoljni ovom odlukom i na one koji je ne odobravaju. Jer, svi znamo najgore je kada se stvari generalizuju.
Proslavljeni srpski odbojkaš i osvajač zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Sidneju 2000. godine, Vanja Grbić, dao je intervju za Sputnjik, gde je rekao da je sramota to što je WADA donela ovakvu odluku i da je u pitanju politička odluka.
- Pouzdano se zna da veliki broj američkih sportista ne ide na doping kontrolu zato što za njih Stejt department garantuje da su čisti. Princip dvojne studije, odnosno duplih aršina, mi u Srbiji smo davnih dana osetili na svojoj koži. Suština cele priče jeste da je, nažalost, olimpijski pokret još davnih dana izgubio ono što je smisao pravog olimpizma, a da je postao instrukcija, odnosno mašina za instruisanje političkih malverzacija.
- Nažalost, sport se stavlja u drugi plan na sportskim manifestacijama, to jest, politika ponovo dolazi u prvi plan. To je veliki, ogroman poraz sporta. Svi sportisti, bez obzira na to na kom se nivou nalaze, bez obzira da li su ikad došli u kontakt sa dopingom ili ne, osuđeni su samo zato što su iz Rusije. To je najsmešnija, najsramotnija odluka koju neko može da donese - nedvosmislen je Grbić.
Komentar na suspenziju ruskih sportista imao je i predsednik, ali i premijer Rusije Vladimir Putin i Dmitri Medvedev.
"Svaka kazna još od Rimskog prava, treba da bude individualna i bazirana na tome šta je neka osoba uradila. Kazna ne može da bude kolektivna i ne može da utiče na one ljude koji nisu napravili prekršaj. Mislim da iz stručnjači iz WADA to dobro razumeju. Ako neko od njih donosi odluke o kolektivnom kažnjavanju, mislim da se može pretpostaviti da temelj takve odluke nije briga o čistoti međunarodnog sporta, nego politička odluka, koja nema nikakve veze s interesima sporta ili olimpijskoga pokreta", rekao je Putin posle sastanka Normandijske četvorke u Parizu i najavio žalbu.
Medvedev je kazao:
"Nemoguće je ignorisati odluku Međunarodne antidoping agencije koja se tiče naših sporsista. Neću sada sprovoditi detaljnu analizu, ali ne tako davno sam rekao da je očigledno, što se tiče ruske strane i naše sportske zajednice, da postoje problemi sa dopingom i to ne može da se porekne".
Inače, “najzaslužniji” za sve ovo što trpe ruski sportisti je Grigorij Rodičenkov. On je 10 godina bio na čelu Ruske antidoping agencije, od 2005. do 2015. godine. Za 10 godina na čelu agencije pomogao je da se razviju i distribuiraju zabranjene supstance hiljadama ruskih sportista. Njega je novembru 2015. godine suspendovala WADA zato što je učestvovao u lažiranju testova pod pokroviteljstvom države. Posle doping skandala prebegao je u Ameriku 2016, gde je progovorio kao svedok saradnik i otkrio najmračnije tajne ruskog dopinga, istakavši da je sa programom bio upoznat čak i Vladimir Putin lično. Naravno, Amerikanci su bili i najbučniji zagovornici toga da WADA Rusima oderdi što strožu kaznu. Prvi čovek Antidoping agencije Sjedinjenih Država Travis Tajgard rekao je da Svetska antidoping agencija mora da bude oštrija i zabrani svim ruskim sportistima učešće na Olimpijskim igrama. Rusija je kao zemlja suspendovana iz svih atletskih takmičenja od 2015. godine, a pojedini sportisti su dobili dozvolu da se takmiče pod neutralnom zastavom. Isti slučaj je u pojedinim drugim sportovima, a ruski sportisti su kao neutralni učestvovali na Zimskim olimpijskim igrama u Pjončangu.
On je za Tajms dao izjavu posle odluke koju je donela WADA.
- Dugo sam čekao ovu odluku kršenja antidoping kodeksa Rusije na Olimpijskim igrama. Prevare, laži, falsifikovanje nezamislivih razmera u potpunosti su kažnjeni. Ali to nije sve. Oni koji su upleteni u korupciju u atletici, dizanju tegova, skijanju, biatlonu, bobu... trebalo bi da budu kažnjeni retroaktivno. Rezultate Olimpijskih igara u Londonu i Sočiju bi trebalo repispitivati, uzimajući u obzir nova saznanja koja su danas dostupna. Postoji čitava generacija čistih sportista koji su napustili svoje snove i izgubili nagrade zbog ruskih prevaranata. Moramo preduzeti najodlučnije akcije da obnovimo pravdu u sportu - rekao je Rodičenkov.
Legendarni američki plivač Majkl Felps izjavio je još prošle godine da je došlo vreme za reforme u Svetskoj agenciji za borbu protiv dopinga (WADA). Felps je osvojio 23 zlatne medalje na Olimpijskim igrama, a često su njegovi neverovatni rezultati bili pod lupom javnosti.
"U Beloj kući je održan veliki sastanak o budućnosti antidoping pokreta. Lepo je videti da su sportisti učestvovali u tome, a čuli su se njihovi glasovi. Došlo je vreme za reformu WADA," napisao je Felps na Tviteru.
Naime, poslednjeg dana oktobra prošle godine održan je sastanak u Beloj kući uz učešće predstavnika Američke agencije za borbu protiv dopinga (USADA) i brojnih sportista. Sastanak je organizovan posle odluke NJADA da vrati licencu ruskoj agenciju za borbu protiv dopinga (RUSADA). Izvršni odbor WADA je 20. septembra odlučio da RUSADA ponovo dobije punopravan status, koga je lišena u novembru 2015. godine.
Felps se sada bavi borbom protiv depresije i dopinga. Čudno, tek pošto je završio uspešnu karijeru, a svi se sećaju i njegovog intervjua za CNN kada je izjavio da misli da nikada nije bio deo trke "u kojoj su svi takmičari bili 'čisti'", aludirajući na to da je barem neko od protivnika u svakoj pojedinačnoj trci bio dopingovan.
Sve je to lepo, ali on u SAD ima status zaštićenog svedoka i to u državi koja je, takođe poznata po doping aferama (posebno u atletici), ali i čiji sportisti su privilogovani, pa čak i izuzeti od doping testova. Takođe, sve se ponovo dešava pred Olimpijske igre, kao i pred prošle u Riju, a takmičenje pod državnom zastavom je i više od sporta, to je i čast, tako da će ova odluka pogoditi i one poštene, čiste sportiste, koji će izgubiti priliku da se takmiče pod svojom zastavom i slušaju svoju himnu. A, naši sportisti su to osetili na svojoj koži. Među njima je i Vanja Grbić. Nisu mogli da se nadmeću zbog sankcija, a na OI u Barseloni takmičili su se pod neutralnom zastavom. I tada je, kao i sada politika umešala prste u sport, a osnovni postulati olimpizma su odavno pogaženi. Jednostavno, ako se ne slažete s nečijom politikom, vi ga eliminišete tako da ubijete baš ono što može da promoviše tu državu na pravi način, a to je upravo sport.
Videćemo šta će biti od najave WADA da će pokrenuti istragu o svim učesnicima Najkijevog Oregon projekta, nakon odluke Antidoping agencije Sjedinjenih Država o četvorogodišnjoj suspenziji koja je izrečena treneru Albertu Salazaru zbog kršenja antidoping pravila. Američki stručnjak, u saradnji sa Najkijem, pokrenuo je projekat u kojem se koncentrisao na rad sa atletičarima kojima su specijalnost duže staze. Između ostalog, Salazar je sarađivao sa Mohamedom Farahom, najtrofejnijim britanskim atletičarem, u periodu od 2011. do 2017. godine. USADA je istragu započela 2015. godine, a 2017. kada su Salazar i Farah okončali saradnju, 61-godišnji trener prvi put je javno optužen za kršenje pravila. Malo nakon tog događaja Farah se ogradio od bilo kakve umešanosti u to za šta je njegov trener optužen. Pored Salazara, na četiri godine je suspendovan i doktor Džefri Braun, endrokrinolog koji radi za Najki, a sarađivao je i sa velikim brojem atletičara.
Gordana Malenović