Atletičari Vojvodine se prilagođavaju situaciji bez hale za trening
Sve lošija epidemiološka situacija u našoj zemlji utiče na sve aspekte života, a od ovoga nisu pošteđeni ni sportisti, u ovom slučaju članovi Atletskog kluba Vojvodina.
Zbog potreba lečenja obolelih od koronavirusa, Štab za vanredne situacije Grada ponovo je osposobio Halu 1 Novosadskog sajma za kovid bolnicu, kao što je bio i slučaj tokom prvog talasa epidemije. Za razliku od pređašnje situacije, sada je atletičarima ovo promenilo režim rada, jer su zimi koristili upravo taj prostor za treninge. Zdravlje jeste na prvom mestu, kao i borba protiv virusa koji odnosi viliki broj života, pa se AK Vojvodina koliko–toliko prilagodio ovakvom scenariju.
Goran Obradović, najtrofejniji atletski trener, zajedno s Ivanom Španović, skakačicom udalj i najboljom sportistkinjom Srbije, ali i s grupom s kojom radi, preselio se u Beogradu, u dvoranu na Banjici. Isto je učinio i Marko Milinkov, koji trenira drugu uzdanicu u ovoj disciplini, 22–godišnju Milicu Gardašević, evropsku juniorsku prvakinju i mlađe seniorsku osvajačicu bronze. Drugi članovi putuju dva puta sedmično u glavni grad.
– Organizovali smo se tako da ostali utorkom i petkom kombijem idu u Beograd. Treneri koji imaju starije uzraste u takmičarskom pogonu vode grupe, a to su Željko Obradović, Feđa Kamasi i Dragana Đorđević. Kasnije ćemo im verovatno priključiti još neke članove – rekao je sekretar Vojvodine Nenad Milinkov.
Radi se i na traženju rešenja za ostale atletičare.
– U pregovorima smo s nekim školama, kako bismo dobili dozvolu da koristimo njihove sportske sale. Pomaže nam gradska uprava za sport, kao i Ministarstvo prosvete, s kojim se konsultujemo.
Hala 1 Novosadskog sajma je odlično opremljen prostor za zimske treninge i jedna je od dve dvorane u Srbiji koje su prilagođene „kraljici sportova“. Njena prednost u odnosu na onu u Beogradu je ta što je imala i podignutu mrežu, pa su mogli da se sprovode i treninzi bacača koplja, koji su se sada našli u nepovoljnoj situaciji.
– Idem dva puta sedmično u Beograd, zajedno sa svojom grupom od petoro-šestoro skakača. Međutim, naprimer, kopljaši Marija Vučenović i Vedran Samac, članovi Srema iz Sremske Mitrovice koje takođe treniram, nemaju tamo šta da traže, jer nema mreže i uslova za njihovu disciplinu – naglasio je trener Feđa Kamasi. – Trenutno smo u beizlaznoj situaciji. Odlazak na neke pripreme nema smisla zbog korone, jer i kada bi se vratili posle dve-tri sedmice, opet ne bismo imali gde da radimo. Sada smo već u toj specifičnoj fazi kada treba da krenemo da koristimo spravu na treninzima, a ustvari odrađujemo samo teretanu i ono što možemo kako bismo ostali u formi, što je za potencijalne olimpijce u ovom trenutku najgora opcija.
AK Vojvodina, u sklopu svojih prostorija na stadionu „Karađorđe“, ima teretanu u kojoj sportisti rade, ali su se oni organizovali po manjim grupama i u skladu s propisanim merama. Vremenske prilike trenutno ne dozvoljavaju da se neki iole ozbiljniji trening sprovodi napolju.
K. Bugarski