AMERIČKA SURFERKA NAJBOLJA NA TAHITIJU Savršen dan Kerlojan Marks

06.08.2024. 14:28 14:31
Izvor: Tanjug/ AP Photo/Gregory Bul

Kerolajn Marks nastavila je američku tradiciju, kada je reč o takmičenju u ženskom surfovanju.

Osvojila je zlatnu medaljuu Teahupo'ou, na ostrvu Tahiti u Francuskoj Polineziji, čime je takmičenje u ovom atraktivnom, ali atipičnom sportu, završeno na OI Pariz 2024.

Marksova je zabeležila tesnu pobedu u finalu nad Brazilkom Tatjanom Veston-Veb, označivši da su Amerikanke stigle do drugog uzastopnog olimpijskog zlata u toj kategoriji, posle trijumfa Karise Mur na OI u Tokiju 2020. godine. Završila je 22-godišnja Marksova nadmetanje s ovojenih 10,50, a drugoplasirana Veston-Vebova s 10,33, što je predstavljalo „samo“ 0,17 poena razlike, ali ogromnu distancu koje deli olimpijsko zlato od srebra.

Pre toga je Francuskinja Johan Defej pobedila Brisu Henesi iz Kostarike u duelu za bronzanu medalju, rezultatom 12,66, što je jedna od dve olimpijske medalje u surfovanju, koje je osvojio domaćin, pošto je njen sunarodnik Kauli Vast osvojio muško zlato.

- Da biste pobedili u finalu, morali ste da uđete u buru, o čemu sanjate kada surfujete Teahupo’ou. Sve u svemu, zaista sam presrećna. Bio je to savršen dan za mene – rekla je Kerolajn Marks.

Pripremio: A. Predojević