Odbojkašice Srbije startovale pobedom na EP
Odbojkašice Srbije su maksimalnom pobedom nad Češkom od 3:0 počele 30. Evropsko prvenstvo. Protiv nominalno najslabijeg rivala u grupi, naša reprezentacija odigrala je taman onoliko koliko joj je trebalo za siguran trijumf, a pokazala je dobar nivo forme koji nije uvek prisutan na početku velikih takmičenja.
Bolje su naše devojke počele susret, boljim servisima i ponekom odbranom stekle prednost od dva poena (8:6), ali je usledila serija Čehinja od 4:0 na servise Kosanjove, a time i preokret. Vratila se Srbija u egal preko Boškovićeve, ali se na drugi obavezni odmor otišlo s prednošću Češke 16:14. Servisi Jovane Stevanović, te poneka greška Čehinja i razigrana Tijana Bošković, doneli su seriju 6:0 za Srbiju i osetnije vođstvo našem timu, koji je tada pronašao željeni model igre. Održavale su naše devojke prednost, ali se rival nije predavao, prišao na 23:22, ali nije mogao do preokreta, jer je Boškovićeva, svojim devetim poenom u prvom setu, donela vođstvo Srbiji.
Mnogo odlučnije je počela naša reprezentacija drugi set i dobrim odbranama i blokom Stevanovićeve, uz pomoć grešaka rivalki, došla do vođstva od 8:2 i najavila epilog ovog perioda igre. Povezale su se Čehinje i blokom se približile na tri poena minusa, ali je ponovo Mihajlovićeva bombardovala sa servis linije i vratila naš tim na prethodnu udaljenost (16:9). Menjao je češki selektor, ali nije mogao da nađe postavu koja bi odgovorila zahuktalom protivniku, koji je za tren oka pobegao na čak 10 poena viška 22:12 i ekspresno duplirao vođstvo.
Krenula je Češka “na sve ili ništa”. Za početak to je bilo dovoljno samo za nerešen rezultat, ali su se posle prvog obaveznog odmora Čehinje “odlepile” dobrim servisima i povele sa 15:10. Za to vreme je Terzić potrošio obe video provere, više kako bi našim devojkama obezbedio dodatni odmor, ali trajao je nešto slabiji period igre Srbije. Imala je Češka 16:11 u yepu, ali je Srbija na servise Stevanovićeve izborila izjednačenje (17:17), a dobro je u tim trenucima funkcionisao i naš blok. Ipak, nije to obeshrabrilo rivalke koje su napravile seriju 3:0 i povele sa 20:17, ali je odmah usledio odgovor “Lavica” i serija od 4:0 koje su u završnicu seta nosile “kvalitet”. Dobar seris Buše doneo je kontru koju je realizovala Tijana Bošković za 23:21, koja je do kraja meča briljirala i obezbedila maksimalnu pobedu jednom od glavnih pretendenata za medalju.
M. Ristić
Srbija - Češka 3:0 (25:22, 25:16, 25:23)
GENDŽA: Hala “Gojgol olimpijski centar”, gledalaca: 2.000, sudije: Žile (Francuska) i Sabo (Mađarska).
SRBIJA: Buša, Živković 1, Popović, Malešević 4, Mihajlović 7, Mirković, Veljković 13, Pušić (l), Bjelica, Stevanović 8, Rašić, Bošković 22, Milenković, Blagojević (l).
ČEŠKA: Kosanjova 6, Kohutova, Havličkova 14, Nahmilnerova 2, Purhartova 5, Valkova, Dostalova (l), Mlejnkova 2, Struškova 5, Havelkova 3, Vankova (l), Vinkurova 1, Kojdova, Tufarova.
Iz stručnog ugla: Jovo Caković, trener Jedinstva iz Stare Pazove
Pokazala je Srbija na prvom meču šampionata da ima ozbiljnu reprezentaciju. Odlika velikih timova je da, i kada ne igraju sjajno, dobiju meč 3:0, a naša reprezentacija igrala je protiv Češke sa 70 odsto snage. Nije to još naša igra i prepoznatljiva forma, ali to je prirodno jer je prva utakmica, a forma će se podizati sa svakim narednim susretom. Nijednog trenutka nisam sumnjao u našu pobedu, čak ni pri velikom zaostatku u trećem setu, jer sam očekivao da pojedinka povuče ekipu i to se desilo. Fali nam strpljenja u nekim situacijama, posebno kada je prijem pomeren, ali sve će to doći na svoje mesto kako prvenstvo bude odmicalo. Ne treba da se opterećujemo sa izostancima pojedinih devojaka i sada samo treba da se razmišlja o narednom rivalu, a to je Holandija. Potom je Belgija na redu, a te selekcije su sigurno jače od Češke.
Rezultati
A grupa (Baku)
Mađarska – Azerbejdžan 0:3
Poljska – Nemačka 3:1
B grupa (Tbilisi)
Italija – Gruzija 3:0
Hrvatska – Belorusija 3:2
C grupa (Baku)
Rusija – Ukrajina 3:2
D grupa (Gendža)
Srbija - Češka 3:0
Holandija – Belgija 3:1
Sutrašnji program
A grupa (Baku)
Poljska – Mađarska (16)
B grupa (Tbilisi)
Gruzija – Hrvatska (15)
Italija – Belorusija (18)
C grupa (Baku)
Bugarska – Ukrajina (13.30)
Turska – Rusija (18.30)
D grupa (Gendža)
Češka – Belgija (15)
Srbija – Holandija (18)