Akademija odbojke Vojvodina donosi željene rezultate
Po osnivanju Akademije odbojke Vojvodina pre tri godine očekivalo se da će rezultati doći za nekoliko sezona, ali uspesi su počeli da se ređaju dosta ranije.
Cilj Akademije je da se proširi baza, unapredi rad sa najmlađima i populariše odbojku i da jednog dana bude, uslovno rečeno, fabrika iz koje će izlaziti igrači najpre za kadetski, zatim juniorski i na kraju seniorski tim Vojvodine. Najmlađi izdanci najboljeg kluba u državi doneli su dva odličja posle tri godine od osnivanja. To se desilo na finalnim turnirima Prvenstva Srbije, gde se pionirska selekcija okitila zlatnom medaljom, a pretpionirska bronzanom. Na titulu u pionirskoj konkurenciji novosadski kolektiv čekao je dvadeset godina – poslednje prvo mesto u ovom uzrastu osvojila je generacija koju je predvodio Miloš Vemić 2001/02.
– Naš plan je bio da tek za tri godine imamo sliku na koga možemo da obratimo pažnju i kasnije računamo u drugim uzrasnim kategorijama. Niko od nas nije mislio da ćemo za taj period osvojiti prvenstvo države. Istina je da su nam pomogli dečaci koji nastupaju i za kadete kod trenera Strahinje Kozića i pionirski su reprezentativci, ali su i akademci odigrali važnu ulogu. Generalno, dečaci su dosta toga pregrmeli, tako da su maksimalno utkali sebe u titulu. Što se pretpionira tiče, to je zaista veliki uspeh, jer su taj tim činili samo akademci. Kada smo se plasirali u polufinale rekao sam im da je to kao Liga šampiona i da sada treba da igraju opušteno, za sebe i Vojvodinu. To se i desilo, odigrali su dva odlična meča i u polufinalu i u borbi za bronzu – kaže šef stručnog štaba Akademije Spasoje Milićević.
Tradicija, kvalitet, stručnost, vrhunski uslovi, mogućnost za napredak samo su neki od brojnih razloga zašto je Akademija odbojke Vojvodina najbolji izbor za dečake, koji žele da se posvete magičnoj igri na mreži.
– Slobodan Boškan i ja smo uspeli da napravimo takvu priču kojoj će moći da se prilagode svi polaznici, bez obzira na to kada i kako idu u školu. Obezbedili smo termine u velikoj sali Spensa, a dečaci su mogli da dolaze pre podne i posle podne. Bili smo skeptični za taj termin od osam do devet ujutro, ali je izostanak bio minimalan – istakao je Milićević.
Situacija sa koronavirusom u neku ruku je i pogodovala najmlađima.
– Kada smo kretali u priču ove sezone želeli smo da naša deca odigraju što više utakmica, da stasaju. Raspored je zbog epidemiološke situacije bio prenatrpan, do novembra nismo odigrali skoro nijednu utakmicu, a posle toga smo imali i do tri duela tokom jedne sedmice. Dečaci su se malo oslobodili straha, a možda je i situacija u kojoj nije bilo publike njima koristila, jer su ulazili u utakmicu bez opterećenja da li neko gleda, ko gleda, šta kaže i šta se dešava na tribinama. To im je pomoglo u prilagođavanju, jer su za njihov uzrast utakmice i stres. Ovo iskustvo će im mnogo pomoći, a predstoji nam da narednih godina još više radimo kako bismo napravili kontinuitet izlaska naše dece na velika takmičenja.
Raduje i to što je najmlađa grupa Akademije imala veliki broj polaznika i najmasovnija je.
– Ona služi pre svega za upoznavanje sa odbojkom, za razvoj motoričkih sposobnosti, koordinaciju. Deca se tu najviše igraju, a elementi nisu toliko zastupljeni. Takođe, to nije takmičarska grupa, jer se u gradu i okolini slabo radi sa tim uzrastom, odnosno, odziv je mali, pa nam je bilo teško da organizujemo utakmice. Zadovoljni smo što je dosta novih klinaca došlo i nadam se da će se taj trend nastaviti. Siguran sam da naši rezultati mogu biti prava preporuka i poziv dečacima da nam se pridruže. Ne samo da su naši pioniri najbolji u državi, a pretpioniri bronzani, nego smo i generalno jedini klub koji u mlađim selekcijama u svim kategorijama ima medalju na Prvenstvu Srbije – naglasio je Spasoje Milićević.
T. Marovski