Evroliga: Sjajan preokret Zvezde protiv Valensije

15.12.2017. 22:49 12:43
Izvor: FoNet

Fantastičnim preokretom u poslednjoj četvrtini, uz odličnu odbranu i sjajan šut, Zvezda je došla do velike pobede u Valensiji, u okviru 12. kola Evrolige. Ponovo je blistao sjajni Džejms Feldin, za koga odbrana domaćih nije imala rešenje.

Na samom startu, Bjelica je u uvodnim minutima zaradio dva faula, što je bio potencijalni problem za srpskog šampiona. Posle vođstva domaćih, probudio se Ročesti koji je vezao pet poena, njemu se prodružio Janković za 9:13 i prvi tajm aut domaćih. Prvu četvrtinu, Zvezda je odigrala fantastiučno u napadu, s obzirom da su crveno – beli pogodili dve trojke iz pet pokušaja, a za dva poena devet od 11. Ipak, u drugoj su se izabranici Dušana Alimpijevića propisno ispromašivali, pogotovo izvan linije 6,75. Imali su Beograđani devet poena prednosti (31:40), ali je do odlaska na odmor usledila serija domaćih od 7:0.

Košgeterski post crveno – belih nastavio se i u prvim minutima druge deonice, što je Valensija iskoristila da novom serijom od 5:0 pređe u vođstvo (43:40). Stigla je to Zvezda i do samog finiša viđen je rezultatski egal, tačnije minimalno vođstvo domaćih i izjedančenja našeg tima. Ali, finiš treće četvrtine je u potpunosti pripao španskoj ekipi, pa se u poslednju deonicu ušlo sa prednošću domaćih od sedam poena viška (63:56).

Nisu dobro stvarti izgledale po Zvezdu nakon dva i po minuta poslednjeg perioda, kada je nakon trojke Plajsa na semaforu stajalo 72:59. Ipak, domaći su vezali gomilu promašaja, a sa druge strane precizni su bili Antić, Davidovac  i Antić ( za tri poena) serijom 13:0 ceveno – beli su izjednačili i u potpunosti se vratili u igru (72:72) na manje od četiri minuta do kraja. Serija se, nakon koševa Feldina sa penala produžiula na 17:0 (72:76), a do poena su stigli domaći tek 1,43 minuta do kraja. No, odmah je usledila trojka San Emeterija za 77:76 na 1.09 do kraja. Uzvratio je Ročesti  za poenprednosti Zvezde i ušlo se u krajnje neizvesnu završnicu. Odlična odbrana našeg tima naterala je na dve velike greške u napadu domaćih i trasiran je put za pobedu crveno – belih.

Zvezda je ovim trijumfom izbila na 11. mesto sa skorom od pet pobeda i sedam poraza.

D. Knežić

Valensija – Crvena zvezda 82:86 (22:26, 16:14, 25:16, 19:30)

VALENSIJA: Hala “Fuente de San Luis” Gledalaca: 5.000. Sudije: Rižik (Ukrajina, Zamosjki (Poljska) i Koromilas (Grčka).

VALENSIJA: Tomas 8, Abalde 12, Van Rosom 9, Rudež, Dubljević 4 (10 sk), Vives 3 ( 5 as), Martinez, San Emeterio 17, Plajs 13, Grin 10, Durnekamp 6, Hlinason.

C. ZVEZDA MTS: Dangubić 9, Davidovac 6, Lazić 2, Antić 10, Dobrić 5, Feldin 26 ( 5 as), Janković 4, Ročesti 13, Lesor 5, Enis, Jovanović 2, Bjelica 4 (9 sk).

Alimpijević: Protiv Španaca uvek igramo dobro...

Trener košarkaša Crvene zvezde Dušan Alimpijević posle pobede u Valensiji 86:82, u utakmici punoj preokreta, prvo je konstatovao da crveno-beli protiv španskih klubova uvek igraju dobro, a potom kao ključ trijumfa naglasio pametnu igru u odbrani.

"Težak meč za nas, posebno jer je Valensija u lošoj seriji, Igrali smo dobro 18 minuta u prvom poluvremenu, potom smo izgubili koncentraciju, ali vratili smo se u finišu, u presudnim trenucima bili smo pametni. Ovo je timska pobeda", istakao je Alimpijević.

Zvezda je ove sezone savladala Barselonu, potom srušila Real u Madridu posle skoro pola veka, a juče je "pala" Valensija.

Alimpijevićev tim nastavio je sjajnu tradiciju koju je uveo Dejan Radonjić važnim pobedama prethodnih sezona na gostovanjima u Španiji.