LE: Srbi obeležili kolo

04.10.2018. 23:16 23:32
Izvor: Duel Čelzija i Videotona, foto: FoNet

Drugo kolo Lige Evrope potpuno je prošao u znaku srpskih fudbalera koji dominiraju u ovom takmičenju. Srpski igrači bili su strelci ukupno četiri pogotka – mreže su tresli Aleksandar Prijović, Filip Kostić, Luka Jović i Saša Marković, Dušan Basta je zaradio isključenje, dok je malo falilo da Marko Nikolić izbegne poraz u Londonu protiv moćnog Čelsija.

U grupi G viđena su dva uzbudljiva meča. Rendžers koji vodi Stiven Džerard je uspeo da preživi nepravdu i napravi preokret protiv bečkog Rapida (3:1), a Morelos je bio dvostruki strelac. Druga utakmica grupe G bila je pravi spektakl – Viljareal je dva puta vodio protiv moskovskog Spartaka u gostima, domaćin je uspeo u finišu da preokrene, ali je "Žuta podmornica" ipak izvukla bod u 96. minutu, kada je Santi Kasorla bio precizan sa bele tačke. Srpski interacionalac Marko Petković nije bio u protokolu za ovaj susret.

Grupu H je obeležio "srpski derbi" u kojem su se sastali Ajntraht iz Frankfurta i Lacio – na jednoj strani bili su Mijat Gaćinović, Filip Kostić i Luka Jović, a sa druge Sergej Milinković-Savić i Dušan Basta. Nemci će duel pamtiti zahvaljujući maestralnoj igri Srba za konačnih 4.1. Drugi gol je delo Kostića na povratnu Gaćinovića, a treći majstorija Jovića. Nekadašnji napadač Crvene zvezde je maestralno rešio kontranapad, šmekerski prebacivši loptu preko golmana. Basta, za razliku od njih, nije prošao dobro jer je u finišu zaradio drugu javnu opomenu i bio jedan od direktnih krivaca za ovako ubedljiv poraz Lacijala. Oni su ipak na drugom mestu grupe iza Ajntrahta, a ispred marsejskog Olimpika koji je ispustio dva gola viška u Nikoziji protiv Apolona – 2:2. Kada je Nemanja Radonjić asistirao Pajeu, a potom i Luiz Gustavo postigao efektan gol sa distance, činilo se da nas očekuje rutinski trijumf gostiju, ali tako nije mislio pomalo zaboravljeni Saša Marković. Bivši vezista OFK Beograda i Partizana postigao je spektakularan pogodak u drugom poluvremenu kada je smestio loptu u rašlje sa nekih 20 metara i najavio povratak Kiprana. Njega je kompletirao Zelaja u samom finišu.

U Grupi A Bajer je nadigrao AEK 4:2 nakon početnog vođstva Kiprana, dok je Cirih u zvršnici došao do minimalca protiv Ludogoreca. Ivan Tričkovski je šokirao Leverkuzen u 25. minutu, ali Haverc poravnava u pravom trenutku, pred poluvreme, da bi "farmaceuti" u nastavku razbili Kiprane uz dva gola Alarija.

U Grupi B Salcburg je preokrenuo protiv Seltika na 3:1 za vođstvo u grupi, dok je drugi Red Bulov tim Lajpcig bio ubedljiv nad Rosenborgom istim rezultatom u Trondhajmu. Dobro su Škoti krenuli u Austriji i poveli već u drugom minutu golom Eduarda posle kontranapada, ali Salcburg slama goste sredinom drugog poluvremena sa tri gola u roku od 20 minuta, dva preko nezaustavljivopg Dabura.

U Grupi C Kopenhagen je iznenadio u Bordou 2:1, golom u nadoknadi vremena, dok je Zenit jedva slomio otpor praške Slavije za 1:0 u Sankt Peterburgu.

U Grupi D Islam Slimani je doneo važnu pobedu Fenerbahčeu nad Spartakom iz Trnave 2:0, dok je zagrebački Dinamo identičnim rezultatom slavio u Briselu protiv Anderlehta, uz pomoć štopera domaćeg tima Ognjena Vranješa. Vranješ je prvo poklonio penal "modrima" za vođstvo u uvodnim minutima utakmice, a onda početkom drugog poluvremena glupim faulom dobija drugi žuti karton, što je Dinamo znao da iskoristi za drugu pobedu u takmičenju.

U Grupi E Arsenal je sa kombinovanim timom lako i ubedljivo savladao Karabag 3:0, dok je Sporting u triler završnici preokrenuo u Ukrajini protiv Vorskle sa dva gola u nadoknadi vremena za 2:1. Minuti su delili Ukrajince od velike pobede, ali su doživeli šok u poslednja tri. Prvo Montero projektilom poravnava, a onda u 93. minutu Kabral donosi ceo plen lisabonskim "lavovima".

U Grupi F Milan je posle 60 minuta očajne igre preokrenuo protiv Olimpijakosa na 3:1, a junak derbija večeri bio je rezervista Patrik Kutrone, dvostruki strelac na "San Siru". U drugom meču grupe Betis je posle 50 minuta mučenja probio "bunker" Didelažna i na kraju sa 3:0 stigao do prve pobede.

Nastupila su i trojica srpskih fudbalera, dok su dvojica bili rezerve. Branislav Ivanović je odigrao svih 90 minuta za Zenit, Radosav Petrović je izašao iz igre u 70. minutu na gostovanju Sportinga, dok je Nemanja Gudelj meč proveo na klupi za rezerve. Vezista Rosenborga Đorđe Denić zamenjen u 77. minutu, dok je Vukašin Jovanović sa klupe posmatrao poraz Bordoa.