BORBA ZA PRVU TITULU U OVOM TAKMIČENJU Fjorentina i Olimpijakos igraće u Atini za trofej Lige konferencija

28.05.2024. 14:18 14:19
Izvor: Youtube Printscreen

ATINA: Fudbaleri Fiorentine i Olimpijakosa igraće sutra od 21 sat na stadionu AEK arena u Atini finale Lige konferencija.

Fudbaleri Fiorentine su osmi na tabeli Serije A sa 57 bodova, a do kraja sezone u italijanskom prvenstvu odigraće još samo meč sa Atalantom. Klub iz Firence će bez obzira na rezultat duela sa Atalantom sezonu završiti na osmom mestu na tabeli.

Fiorentina je pet puta igrala u finalima evropskih kup takmičenja, a "ljubičasti" su samo jednom uspeli da osvoje trofej.

Fiorentina je 1957. godine u finalu tadašnjeg Kupa evropskih šampiona poražena od Reala (0:2).

Klub iz Firence je 1961. godine osvojio Kup pobednika Kupova, pošto je u dva meča finala ovog takmičenja bio bolji od Rendžersa (2:0, 2:1). Fiorentina je godinu dana kasnije poražena u finalu KPK od madridskog Atletika. Prvi duel je završen bez pobednika, 1:1, a u ponovljenom meču Atletiko je slavio sa 3:0.

Fudbaleri Fiorentine su 1990. godine imali prilike da osvoje Kup UEFA, ali je Juventus u dva meča (3:1, 0:0) bio bolji od kluba iz Firence.

Fiorentina je i prošle sezone igrala u finalu Lige konferencija, ali je Vest Hem osvojio trofej, pošto je u finalu slavio sa 2:1.

Za ekipu Fiorentine igra srpski reprezentativac Nikola Milenković, dok "ljubičaste" sa klupe predvodi Vinćenco Italijano.

Fudbaleri Olimpijakosa su sezonu u grčkoj Superligi završili na trećem mestu na tabeli sa 84 boda. Trener ekipe iz Pireja je Španac Hoze Luis Mendilibar.

Fudbaleri Olimpijakosa su 1963. godine osvojili Balkanski kup. Klub iz Atine je osvojio 47 titula u grčkom šampionatu, 28 nacionalnih Kupova, kao i četiri Superkupa Grčke. Međutim, fudbaleri Olimpijakosa će sutra po prvi put igrati u finalu jednog evropskog kup takmičenja.

Mladi fudbaleri Olimpijakosa su ove sezone osvojili juniorsku Ligu šampiona, pošto su u finalu pobedili Milan 3:0.

Evropska fudbalska unija (UEFA) je za glavnog sudiju finala LK između Fiorentine i Olimpijakosa odredila Portugalca Artura Dijasa, a njegovi pomoćnici biće Paulo Soareš i Pedro Ribeiro. Za četvrtog sudiju određen je Šveđanin Glen Niberg.

U VAR sobi biće Portugalac Tijago Martins, kao i Nemci Kristijan Dingert i Marko Fric.