Dane Basta: Uz veća ulaganja dolaze i bolji rezultati
Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu ima izuzetnu ulogu u razvoju i unapređenju sporta, kako onog vrhunskog, tako i rekreativnog i školskog na teritoriji Autonomne Pokrajine Vojvodine.
Kako kaže Dane Basta, pokrajinski sekretar za sport i omladinu, i sekretarijat kojim rukovodi trudi se da iz godine u godinu unapređuje svoj rad, ali i da, koliko je u njegovoj moći, izdvoji veća sredstva kako bi sve funkcionisalo na najbolji mogući način.
− Ova godina je bila veoma uspešna za naš sekretarijat i uspeli smo da realizujemo sve programe koje smo planirali. Možemo da se pohvalimo i da smo imali veći buyet nego prethodne godine za realizaciju tih programa − kazao je na početku razgovora za „Dnevnik” Dane Basta.
Koje ste sve konkurse i projekte u oblasti sporta realizovali ove godine i koliki je novac za to izdvojen?
− Za naš najveći konkurs „Doprinos razvoju sporta„ za ovu godinu smo izdvojili 43.610.000 dinara, znatno više nego prethodne, a rebalansom buyeta smo izdvojili još 16 miliona dinara. Ovim, veoma važnim konkursom pomažemo našim sportskim klubovima i sportskim organizacijama. Raspisali smo i konkurs za međunarodne manifestacije, za koji smo izdvojili 20 miliona dinara, kojim smo pomogli klubovima i organizacijama da učestvuju na međunarodnim takmičenjima ili da ih organizuju. Za konkurs „Afirmacija žena u sportu„ izdvojili smo osam miliona dinara, što je dvostruko više nego prošle godine, a za konkurs „Afirmacija školskog i univerzitetskog sporta„ opredelili smo šest miliona. Takođe smo za finansiranje pokrajinskih granskih saveza dali 88 miliona dinara. Oni su imali i konkurs za svoje posebne programe, za šta je izdvojeno 29 miliona, što je takođe više nego proteklih godina. Za program „Sportski talenti Vojvodine„ izdvojili smo 18 miliona, podelivši 95 stipendija, a za prodršku mladim sportskim stručnjacima dali smo šest miliona dinara. Veoma smo ponosni na oblast sporta i planiramo da u narednom periodu povećavamo buyet za sportiste, jer su oni naši najbolji ambasadori.
Kada je reč o sportskoj infrastrukturi, bez koje nema ni rezultata, koliko ste uložili ove godine?
− Za sportsku infrastrukturu smo ove godine izdvojili ukupno 120 miliona kroz konkurse i skoro 40 miliona dinara iz tekuće buyetske rezerve za dodatne troškove. Prethodnu godinu smo započeli s nekih 40 miliona, što znači da smo ove uložili trostruko više finansijskih sredstava, a u narednom periodu planiramo da uložimo još i više.
Pokrenuli ste prošle godine i veoma važan projekat „Mapiranje sportskih objekata na području AP Vojvodine”, koji radite u saradnji sa Sportskim savezom Vojvodine. Dokle ste stigli i kakava je situacija na terenu?
− Ovaj projekat smo počeli prošle godine, a nastavili ga i ove i polako ga privodimo kraju. Ostalo je još da mapiramo sportske objekte u Novom Sadu, najvećem gradu u pokrajini, i treba nam više vremena da obiđemo teren. Želimo da napravimo veliko istraživanje kako bismo videli u kojim opštinama je potrebna koja sportska infrastruktura i kako bismo ulaganja usmerili tamo gde su potrebna. Jako je važna ta mapa, koja će biti interaktivna i gde će lokalne samouprave zajedno sa nama moći da učestvuju u svemu. Ideja je da se na snimcima vidi kako je taj teren izgledao pre, u trenutku snimanja i kako izgleda posle rekonstrukcije. Neke smo terene već ubacili u mapu. Ovaj projekat smo predstavili na Sajmu sporta u Beogradu i ljudi su bili oduševljeni koliko je projekat dao dobre rezultate. Siguran sam da će se ovaj model primeniti na čitavoj teritoriji Srbije.
Pred vama je novi projekat IPA, koji je započet ove godine, a završiće se sledeće.
− Ove godine započeli smo projekat pod nazivom Kros boks, koji je finansiran sredstvima EU u okviru INTERREG IPA programa prekogranične saradnje Mađarska−Srbija, a partner nam je Neprofitna organizacija ĐL Nonprofit Kft iz Segedina. Projekat traje 18 meseci, veoma smo ponosni na njega, a ideja je da se omasovi boks i da se što više dece upozna sa ovim sportom. Otvaranje je bilo kod nas u Novom Sadu, a onda je održan festival boksa na Sajmu sporta u Novom Sadu, na kojem se pojavilo jako puno mališana. Imali smo kviz znanja i predstavljanje našeg istraživanja u vezi sa unapređenjem razvoja boksa na teritoriji AP Vojvodine u pograničnom regionu. Do kraja godine održaćemo i jedan boks turnir, kao i edukacije za sportske stručnjake, a u toku sledeće smo planirali da obiđemo neke bokserske klubove i nekima doniramo opremu − rekao je Basta.
Pored pomenutog Sajma sporta u Beogradu, održava se ista manifestacija, ali jednodnevna, u Novom Sadu. Koliko ste zadovoljni i koja je svrha održavanja tih sajmova?
− Prezadovoljan sam, osetio sam sjajnu energiju čim sam ušao u Master halu Novosadskog sajma, gde je manifestacija održana. Bilo je više hiljada dece, na manifestaciji su se predstavili svi novosadski sportski klubovi, a i Pokrajinski sekretarijat je imao svoj štand. Ideja održavanja Sajma sporta je da deca koja se do sada nisu bavila sportom dođu, vide i zainteresuju se za neku sportsku disciplinu. Da im neko pokaže kako to stvarno izgleda. Iskreno se nadamo da smo uradili pravu stvar i da se mnogo dece posle održanog sajma upisalo na neki sport. Ova manifestacija treba da pređe u tradiciju i mi ćemo se truditi da je podržavamo.
Ove godine je održana i Sportska olimpijada školske omladine Vojvodine (SOŠOV), deveta po redu. Kako je protekla i da li ste zadovoljni odzivom?
− Oko 6.000 učesnika okupilo se u Zrenjaninu i nastupilo u 15 sportskih disciplina. Sve je proteklo u najboljem redu. Mi smo pokrovitelji ove manifestacije, koja, evo, traje već 40 godina i veoma je važna kako bi se naša deca zainteresovala za sport. Neki od njih će jednog dana postati vrhunski sportisti, dok će drugi baveći se sportom steći prave navike i postati zdraviji i bolji ljudi.
Manje od dve godine ostalo je do početka Olimpijskih igara u Parizu. Da li očekujete više olimpijaca iz pokrajine, jer su do sada mnogi vojvođanski sportisti učestvovali na olimpijskim igrama i osvajali medalje?
− Iskreno se nadam da će u Parizu naši sportisti oboriti rekord u osvojenim medaljama i siguran sam da će veliki doprinos tome dati i sportisti iz AP Vojvodine. Naša vrata su za sve njih uvek otvorena, slušaćemo njihove potrebe i pomagaćemo koliko god budemo mogli − zaključio je Dane Basta.
Gordana Malenović