Žuti, patkica, američka ambasada i Sanda
Čelnici DSS-a su u pismu za javnost saopštili da nisu koalicije na lokalnom nivou dovele do razmimoilaženja s bivšom predsednicom Sandom Rašković Ivić jer se,
kako tvrde, i ona složila s njima nakon izbora. U otvorenom pismu javnosti oni navode da su u stranci bili svesni toga koliko je to pitanje osetljivo i pre dva meseca kada su formirane lokalne koalicije sa SNS-om u dve beogradske opštine i nekoliko gradova Srbije, ali da su smatrali da su to ipak pitanja lokalnog nivoa i da se ne mogu tretirati kao krupna politička pitanja. „Uostalom, s tim se složila i Sanda Rašković Ivić, odobrivši sve navedene koalicije”, navodi se u pismu DSS-a.
Iznenađuje, međutim, s koliko je ostrašćenosti ta tema stavljena na dnevni red, posebno s obzirom na činjenicu da je mnogo prisutnija bila u medijima nego na stranačkim organima. To je, kako se navodi, bio signal da postoji drugi, mnogo dublji razlog, a to su, ispostavilo se, istinska politička neslaganja u stranci.
„Tadašnja predsednica je krenula u snažno propagiranje ideje o jedinstvenom opozicionom kandidatu za predstojeće predsedničke izbore u Srbiji. Takva politika je podrazumevala udruživanje sa svim žutim strankama koje su pod direktnim uticajem zapadnih ambasada, sve u cilju pobede protiv naprednjačkog kandidata”, navodi se u pismu, uz poruku da ne žele na izborima za predsednika Srbije ’patkicu’, zajedničkog predsedničkog kandidata ’osmišljenog u američkoj ambasadi’ te da se ne odriču Kosova i Metohije.
DSS navodi da je zabrinjavajuće što se promena poznatog političkog kursa DSS-a poklapa s „iznenadnim i gotovo tajnim odlaskom tadašnje predsednice Sande Rašković Ivić u rezidenciju američkog ambasadora”. Nakon toga, navode, usledili su odlasci bivše predsednice na beogradsku „patkicu” što je, kažu, prouzrokovalo nezadovoljstvo velikog broja stranačkih funkcionera.
„Umesto da shvati poruke stranačkog vrha, koji nije želeo da stane iza američkog predsedničkog kandidata i koji je želeo da se stranka zadrži na politici ’trećeg puta’, Sanda Rašković Ivić je, zajedno s Vukadinovićem, krenula da nastupa u medijima”, navodi se u pismu čelnika DSS-a, i konstatuje da su tako lokalne koalicije postale javna tema umesto zajedničkog opozicionog nastupa na predstojećim izborima.
„To je prava istina i pravi razlog našeg političkog razmimoilaženja”, konstatuje se u pismu.
E. D.
Neka sama odluči
Predsedništvo DSS-a je, inače, predložilo da Sanda Rašković Ivić nastavi da obavlja funkciju šefa poslaničke grupe koju čine članovi stranke, a da sama odluči da li će da podredi DSS i sve njegove članove interesima i političkim stavovima Đorđa Vukadinovića...