Zrenjaninci će od septembra piti zdravu pijaću vodu
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić posetila je zrenjaninsko postrojenje za preradu vode kako bi se na licu mesta uverila zašto kasni zvaničan početak rada fabrike vode u ovom gradu.
Kako je rečeno, sredinom jula postrojenje za preradu vode konačno bi trebalo da počne sa radom. Usledilo bi ispitivanje kvaliteta vode, dobijanje dozvole za rad i skidanje zabrane za upotrebu pijaće vode, posle čega bi, od septembra, Zrenjaninci i zvanično imali zdravu vodu u svojim česmama.
Premijerka je održala sastanak sa gradonačelnikom Zrenjanina Čedomirom Janjićem, predstavnicima kompanije „Gruppo Zillio“, koja je investitor postrojenja, kao i sa zainteresovanim građanima i predstavnicima medija. Ceo sastanak bio je otvoren za javnost, a građani su mogli da postavljaju pitanja u vezi sa postrojenjem za preradu vode.
- Zajedno smo u svemu ovome, jer je ovo najvažnije pitanje za građane Zrenjanina. Ovde smo da ga zajedno rešimo, to je svrha moje posete – naglasila je premijerka Brnabić, uz napomenu da su s njom u posetu došli i predstavnici nekoliko ministarstava.
Pitanja i odgovori
Predstavnik građana Aleksandar Jankov, inače lokalni odbornik pokreta „Dosta je bilo”, Aleksandar Korovljev i lokalni novinar Bojan Pavić pitali su investitora, predstavnika Grupe Zilio, da li je realno da građani, nakon testiranja vode u julu i posle još mesec dana ispitivanja kvaliteta, u septembru mogu očekivati isporuku zdrave pijaće vode.
„Ako postrojenje ne bude radilo, ja ću prvi uzeti čekić da ga razbijem. Ako do tada ne bude radilo, onda zaista imamo sistemski problem, koji nije lako rešiti. Nama je najviše u interesu da ono počne da radi, jer smo investirali ogroman novac, želimo da što pre počnemo da naplaćujemo našu uslugu”, rekao je Nenad Obradović, direktor „Sinerteka“ koji je investitor.
Ona je naglasila da su postojali rokovi za početak rada postrojenja koji su se, iz jednih ili drugih razloga, produžavali, dodajući da je opet, zbog nepredviđenih okolnosti, rok produžen do sredine jula.
- U međuvremenu, imali smo razgovore sa predstavnicima građana, jer sam htela otvoreno da pričam o ovome i da predočimo javnosti sve ono što smo do sada radili po ovom pitanju. Rešavamo višedecenijski problem u Zrenjaninu i to je dobra stvar. Kada radite nešto prvi put, nešto što niko drugi nije rešavao decenijama, onda se događaju ovakve stvari. Bitno je da nemamo šta da krijemo i da želimo da komuniciramo sa građanima i medijima – naglasila je Brnabić, dodajući da je u mnogim krajevima u Vojvodini voda za piće lošeg kvaliteta i da će se država potruditi da taj problem u narednom periodu reši i u Kikindi.
Gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić je podsetio da problem sa vodom za piće nije od juče i da je aktuelan decenijama unazad.
- Kvalitet vode nije menjan, samo su se propisi u međuvremenu promenili. Zato je 2004. godine voda iz gradskog vodovoda zabranjena za piće i pripremanje hrane, i ta zabrana je i danas na snazi. Podsetiću vas da je 2012. godine, sa nemačkom kompanijom „Vasertehnik“, potpisan ugovor o izgradnji fabrike vode, po kom je grad trebalo da plati 28 miliona evra samo za izradu postrojenja, a zatim i da plaća prečišćenu vodu. U tom slučaju imali bismo najskuplju vodu na Balkanu, a možda i šire – naglasio je Janjić.
Šta je sa selima
Predsednicu Vlade interesovalo da li će i za žitelje 22 sela opštine Zrenjanin, takođe, biti obezbeđena pijaća voda, s obzirom na to da će fabrika u Zrenjaninu pijaćom vodom snabdevati samo građane Zrenjanina.
„Trenutno radimo studiju koja će nam pokazati da li odavde možemo da vučemo vodu ili je jeftinije da to separatno u ovim naseljenim mestima rešavamo. Koji god model da bude u pitanju, Grad će uraditi sve što treba da i građani u 22 sela u okolini Zrenjanina dobiju zdravu pijaću vodu”, odgovorio je gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić.
On je napomenuo da je zbog toga aktuelna vlast raskinula ugovor sa nemačkim investitorom i našla drugog partnera, koji sam finansira izgradnju postrojenja. Tender je uspešno završen, potpisan je ugovor sa kompanijom „Gruppo Zillio“, a onda su nastali problemi, između ostalog i oko različitog tumačenja propisa.
- Fabrika je jedno vreme počela sa radom i Zrenjaninci su imali priliku da vide kako izgleda prerađena voda. Međutim, nastali su novi problemi i rokovi su pomerani od strane investitora – istakao je Janjić i dodao da će, kada postrojenje proradi, analize vode biti redovne, na svakih nekoliko sati, i da će biti javno rađene. Rekao je i i da se 1.100 kilometara vodovodne mreže u gradu ispira kako bi, kada počne isporuka vode iz novog postrojenja, voda bila zadovoljavajućeg kvaliteta u svim delovima grada.
Predstavnik investitora Nenad Obradović takođe je podsetio na hronologiju događaja oko izgradnje postrojenja. Obradović je objasnio i šta je dovelo do novih pomeranja rokova.
- Nakon probnog rada došlo je do oštećenja opreme, a filteri su bili zagušeni muljem iz vode. Zbog toga smo kontaltirali stručnjake iz inostranstva. Bilo je potrebno da nabavimo dodatnu opremu i uz pomoć države, koja nam je izašla u susret, dobili smo pozajmicu za nabavku te opreme, čiju isporuku očekujemo. Mi smo u prethodnom periodu prenosili gradonačelniku rokove koje smo dobijali od dobavljača opreme – kazao je Obradović, i naglasio da su u pitanju objektivni uzroci koji su doveli do odlaganja početka rada postrojenja. On je zamolio građane za još malo strpljenja.
Ž. Balaban