Znamenje iz 1848. ne ugrožavaju multietničnost
Pripadnici mađarske, slovačke i romske nacionalne zajednice, poslanici Skupštine Vojvodine, dali su podršku tradicionalnim simbolima iz 1848. godine,
koji su usvojeni u četvrtak uveče na sednici pokrajinskog parlamenta.
– Kao pripadnica romske nacionalne zajednice dajem punu podršku usvajanju tradicionalnih simbola – rekla je u svojoj diskusiji poslanica Jelena Jovanović. – To je primer tradicionalne prakse koja je ustanovljena svuda u svetu. Prirodna je potreba ljudi da se ogledaju kroz svoju istoriju i tradiciju decenijama unazad. Skupština donošenja odluke o simbolima će potvrditi da se poštuje svoja država i srpski narod sa svim nacionalnim manjinama u Srbiji, odnosno u AP Vojvodini.
Ona je kazala da se u Srbiji poseban značaj poklanja, posebno poslednjih godina, implementaciji evropskih vrednosti u procesu shvatanja multikulturalizma primenom Konvencije o zaštiti nacionalnih manjina kroz poštovanja načela nediskriminatorskog odnosa prema identitetu.
– Manjine u Vojvodini neguju svoju istoriju i tradiciju, ali isto tako poštuju i istoriju Srbije i AP Vojvodine. Shvataju šta ti simboli znače za Srbe i spremni su da podrže taj korak i da nastavimo svi zajedno da gradimo lepšu i bolju zajednicu – rekla je Jelena Jovanović.
Gizela Crkvenjakov, koja se obratila Skupštini prvo na srpskom, zatim i na svom maternjem mađarskom jeziku, rekla da kao pripadnica nacionalne manjine poštuje tradiciju svih naroda koji žive na teritoriji AP Vojvodine i neguje multietničnost i multikulturnost.
– Nacionalne manjine imaju pravo da koriste svoj jezik kao službeni i da neguju svoju kulturu i da koriste svoje simbole – navela je ona.
– Kao građanka Republike Srbije, osećam se ravnopravnom sa svima koji žive u našoj državi. Ne mislim da će usvajanjem ovih simbola biti ugroženo bilo koje pravo nacionalnih manjina i molim poslanike da ne tumače šta pripadnici nacionalnih manjina misle o tradicionalnim simbolima. Možemo to i sami da kažemo. Poštovanje nacionalne različitosti u Vojvodini znači i poštovanje srpskog naroda. Žao mi je što to neki ne razumeju.
Pripadnik slovačke nacionalne zajednice Pavel Surovi je govorio o prijateljstvu srpskog i slovačkog naroda kroz istoriju, istakavši da podržava tradicionalne simbole iz 1848. godine.
E. Marjanov