Vulin: Vučić ne treba da ide u Hrvatsku
BEOGRAD: Mirovna politika predsednika Srbije Aleksandra Vučića nema sagovornike u Hrvatskoj i zato smatram da predsednik ne treba da ide u Hrvatsku, poručio je ministar odbrane Aleksandar Vulin.
"Vučićeva poseta se među hrvatskim političarima uslovljava izvinjenjima za koje nema razloga ni opravdanja, a on vređa i napada", rekao je Vulin reagujući na izjave hrvatskog potpredsednika Vlade i ministra odbrane Damira Krstičevića.
Krstičević je danas, nakon sednice vlade, rekao da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić dobrodošao u Hrvatsku, ali i da prvo očekuje da se, kako je rekao, izvini "zbog velikosrpske agresije" na tu zemlju.
Vulin kaže da Vučić, "ako ipak odluči da ide onda sa pravom treba da očekuje i dobije izvinjenje za genocid izvršen nad Srbima tokom Drugog svetskog rata, za masovna ubistva i proterivanja Srba u građanskom ratu u Hrvatskoj tokom devedesetih godina, izvinjenje i povlačenje Zakona o braniteljima gde se Srbi proglašavaju agresorima".
Prema njegovom mišljenju, Vučić treba da dobije i izvinjenje i nadoknadu za otetu imovinu prognanih Srba ali i države Srbije, izvinjenje za zatvaranje granica tokom migrantske krize, izvinjenje za ustaške table na Jasenovačkom stratištu.
U izjavi za javnost Vulin naglašava da Vučić ne treba da ide tamo gde se sećanje na pobijene Srbe u Jasenovcu smatra uvredom a ustaški vikar Alojzije Stepinac proglašava svecem.
"Neka Hrvatska nađe snage da prizna zločine i za njih se izvini pa neka onda naš predsednik ide u Zagreb", poručuje Vulin.
Hrvatski ministar odbrane Damir Krstičević izjavio je danas nakon sednice vlade da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić dobrodošao u Hrvatsku, ali i da prvo očekuje da se, kako je rekao, izvini "zbog velikosrpske agresije" na tu zemlju.
"Mi znamo da je bio rat, da je Hrvatska napadnuta, da je izvršena brutalna agresija na Hrvatsku. Moj zadatak je danas da jačamo sistem sigurnosti, jačamo sistem vojske. Jasno je da treba da gledamo u budućnost. Ali, izvinjenje je minimum", rekao je Krstičević, prenela je Hrvatska radio televizija.
Krstičević, međutim, nije odgovorio na pitanje da li se vlada slaže sa dolaskom Vučića u ovom trenutku ili je možda trebalo pričekati da se smanje aktuelne napetosti u odnosima dveju zemalje.
On je, kako se navodi, uputio novinare da to pitanje postave predsednici Hrvatske Kolindi Grabar-Kitarović.
Predsednik hrvatskog parlamenta Gordan Jandroković izjavio je danas da očekuje da će sadržaj i ishod posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Zagrebu doprineti sveukupnom razvoju odnosa između dveju država, te da treba razgovarati o mogućoj saradnji danas i onom što će biti u budućnosti.
Jandroković je, kako prenosi HINA, rekao da ne zna da li će se sastati sa predsednikom Srbije tokom njegove predstojeće posete Zagrebu jer, kako je rekao, još nema informacije o zvaičnom protokolu.
Vučićeva poseta Zagrebu najavljena je za 12. i 13. februar.
"Predsednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović očito je procenila da je ovo trenutak u kojem može doći do susreta s predsednikom Srbije. Verujem da za to postoje dobri razlozi i očekujem da će sadržaj i ishod tog sastanka biti koristan i da će doprineti sveukupnom razvoju odnosa dveju država", rekao je Jandroković novinarima u Zagrebu.
Predsednik Sabora je kazao da poslednjih nekoliko dana nije bilo ohrabrujućih znakova da bi moglo doći do pomaka u hrvatsko-srpskim odnosima.
Naveo je da je Hrvatskoj posebno bilo neprihvatljivo ponašanje, kako je rekao, srpskih predstavnika u vezi izložbe o Jasenovcu u sedištu UN u Njujorku, jer se "radi o manipulaciji žrtvama, što nije poslužilo na čast onima koji su tu izložbu radili".
Smatra da je rešavanje problema nestalih jedno od najvažnijih pitanja između dve države, ali je bitno, kaže, razgovarati i o mogućoj saradnji danas i onom što će se događati u budućnosti.
Upitan da li bi predsednik Vučić trebalo da se izvini za ono što je govorio u Glini 90. godina, odgovorio je kako je to delikatno pitanje ali "očekuje da će se Vučić na određeni način izjasniti o svojoj ulozi u 90-tim godinama tokom velikosrpske agresije".
Što se tiče neusklađenosti hrvatske spoljne politike u vezi sa Vučićevom posetom Hrvatskoj, Jandroković je rekao da su po tom pitanju svi (predsednica Republike i vlada) izneli svoja razmišljanja, a niko nije rekao da je protiv posete.
"Važno je voditi politiku koja je u interesu Hrvatske i koja će promovisati ono što je dobro za Hrvatsku", poručio je Jandroković.