Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Vulin: Najveći bezbednosni izazov stvaranje velike Albanije

09.10.2019. 15:36 15:37
Piše:
Foto: Tanjug/MO, arhiva

BEOGRAD: Najveći bezbednosni izazov za Srbiju, osim pokušaja stvaranja velike Albanije, jeste ideologija u kojoj Srbi treba da žive samo u Srbiji, a tamo gde žive van Srbije ne treba da se pitaju ništa, bez obzira na dužinu njihovog trajanja, ni na njihovu brojnost, kazao je danas ministar odbrane Aleksandar Vulin, govoreći na panelu "Nacionalona bezbednost Srbije" održanom u okviru konferencije o nacionalonoj bezbednosti.

"Najveći bezbednosni izazov za Srbiju, osim stvaranja velike Albanije, jeste potreba da se Srbi svedu na ne samo demografsku manjinu, već i na politički manjinu, na grupu ljudi koji mogu da govore o svom poreklu, ponekad da se sete svoje slavne prošlosti, ali da ne mogu politički da promišljaju sebe i još da nikako i ni po koju cenu ne mogu da imaju čvrstu i neskrivenu vezu sa svojom maticom", istakao je ministar.

Navodeći da su juče u Srbiji bili predstavnici BiH - Milorad Dodik, Šefik Džaferović i Željko Komšić, Vulin je ispričao da su predstavnici hrvatskog i bošnjačkog naroda dočekani aplauzima, sa otvorenim srcem i otvorenom rukom.

"Ponosan sam na to. Aleksandar Vučić je bio u Srebrenici i pokušali su da ga ubiju. Za to niko nije odgovarao, nismo dobili ni jedno jedino ime. Ja sam ponosan na srpski narod zbog takvog pristupa, ali ne mogu da ne budem zabrinut zbog toga što se ni na pokušaj ubistva Aleksandra Vučića, ni na mnoge druge stvari niko ne osvrće, samo kada su Srbi u pitanju", kazao je Vulin.

Ministar je istakao da se Srbija ne brani samo u Beogradu i dodao da se pravo Srba da žive i traju brani tamo gde oni žive i to moćnom, ekonomski razvijenom, diplomatski snažnom, vojnički snažnom Srbijom.

"Bez te svesti, o jedinstvu, bez te svesti o Srbima kao jednoj celini, pa i političkoj celini, neće biti mira na Balkanu, a mir nam je neophodan i beskrajno potreban", naglasio je Vulin.

Kazao je da se ne može podeliti bezbednost Srbije tako što će se označiti granicama i dodao da izazovi koji nam prete, koji prete sigurnosti i bezbednosti svakom građaninu Srbije, neće stati na našoj granici.

Kada govorimo o bezbednosti Srbije moramo govoriti o širem prostoru, u širem kontekstu, kazao je Vulin i dodao su da nasilna prekompozicija Balkana, pokušaj stvaranja velike Albanije, kao i negiranje Srba na odlučivanje o sebi, najveća izazovna pretnja.

Komentarišući najnoviju ideju Aljbina Kurtija, da pravi vlast bez legitimnih predstavnika Srba, već sa privatnim Srbima koji uvek mogu da se nađu, Vulin je istakao da je i to bezbednosni izazov za Srbiju i pojasnio to time što bi se odrazilo na kvalitet života Srba koji žive na KiM.

"Da li će Srbija mirno moći da posmatra neki novi martovski pogrom - neće. Međunarodna zajednica je ta koja mora da sačuva bezbednost na KiM, za to su dobili mandat, pravo i obavezu, kao i da čuvaju svaku srpsku crkvu i svaki srpski manastir", kazao je Vulin.

Dodaje da pokušaj članstva takozvanog Kosova u UNESCO nije nikakva potreba da se sačuvaju kulturni spomenici, već potreba da se ukine pravo Srbima na istoriju i dokaz o njihovom trajanju.

Najveća bezbednosna pretnja jeste kada gledate da se pred očima čitave međunarodne zajednice pokušava formirati nova država, kazao je Vulin i dodao da ta nova država zauzima nove etničke prostore, koja radikalno poništava čitavu strukturu bezbednosti na Balkanu.

"Govorim o velikoj Albaniji. Zanimljivo je da o velikoj Albaniji jedino na Balkanu se govori u Srbiji, dok sve druge zemlje koje su na putu velike Albanije o tome ne govore uopšte ili govore malo i stidljivo", naveo je Vulin.

Ističe da kada se vrlo govori o idejama o budućem rasporedu na Balkanu, Srbija mora da polazi od sebe i svojih interesa i da je vreme da prekinemo sa praksom da mislimo na druge i da počnemo da mislimo na nas i kako će svaka odluka koja se donese uticati na nas i naše interese.

"Srbi su uvek bili mirni, stabilni, sigurni, kada je Srbija bila mirna, stabilna i sigurna, a onda i čitav region", kazao je Vulin.

Kako je naveo, ako pogledamo istoriju, shvatićemo da sukobi i ratovi koji su se dešavali, desili kada Srbija nije bila u stanju da zaštiti Srbe koji žive van Srbije, kada nije bila u stanju da sačuva njihov način života i vrlo često njihovo pravo na fizički opstanak", istakao je Vulin.

Bezbednosni izazov za Srbiju je svako uznemiravanje načina života Srba bez obzira gde oni žive, kaže Vulin i navodi da su i pokušaj ukidanja Dejtonskog sporazuma i Republike Srpske, ukidanje mogućnosti Srbima da u Crnoj Gori pišu svojim pismom, govore svojim jezikom, imaju svoju Crkvu, pokušaj vraćanja ustaške ideologije, negiranja jasenovačkog genocida - bezbednosni izazovi za Srbiju.

"Sve su to izazovi, svaki sukob koji iz toga može proizaći je bezbednosni izazov za Srbiju, jer kao što je rekao predsednik Aleksandar Vučić: ''Oluja i Jasenovac se više nikada neće ponoviti'', ne zato što to neko neće, već zato što Srbija ne da", istakao je Vulin.

Navodi da Srbija smatra da je vojna njeutralnost najoptimalniji oblik našeg vojnog i političkog delovanja i dodao da je vojna neutralnost najispravnija, najčasnija i najteža odluka.

"Najispravnija i najčasnija je jer se na taj način brinemo sami o svojoj deci, a najteža je jer u slučaju nekih sukoba na Balkanu, za koje niko ne garantuje da ih neće biti, mi nećemo imati na koga da se oslonimo", naveo je ministar odbrane.

Piše:
Pošaljite komentar
Vulin: Ako se dopusti velika Albanija, nije kraj nesrećama Balkana

Vulin: Ako se dopusti velika Albanija, nije kraj nesrećama Balkana

27.04.2019. 15:27 15:27