Vučić obišao obnovljeni Komandni toranj na Dunavu (foto)
KLADOVO: Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je danas, tokom posete Kladovu, i Komandni toranj za upravljanje brodske prevodnice na Dunavu, koji je obnovljen i gde je ugrađena moderna oprema.
Kako su predsedniku objasnili nadležni u tornju, sada je sve kompjuterizovano, a kako to funkcioniše uverili su se lično Vučić i šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici, koji su pritiscima na dugmad pokrenuli sistem.
"Ovo izgleda kao kotrolni toranj na aerodromu, odlično", prokomentarisao je Fabrici.
Domaćini su im objasnili da je u sistemu komandnog tornja sve revitalizovano, da je ugrađen novi protivpožarni sistem, te da je sve podignuto tako da prevodnica može u narednih 40 godina besprekorno da funkcioniše.
Takođe, ukazali su da kompletno prevođenje brodova sada traje do 90 minuta, sa gornje na donju vodu, i obrnuto, za razliku od ranijeg perioda, kada je za isti posao bilo potrebno dva sata, jer je oprema bila zastarela, a hidraulika loše vukla.
"Sve je novo, nove su mašina, a oprema je nemačka", konstatovao je Vučić.
Takođe, preneli su predsedniku da toranj radi 24 sata sedam dana u nedelji, a da se svakog ponedeljka u šest ujutru menja smer plovidbe, u koordinaciji sa rumunskim kolegama.
Na spominjanje Rumunije, Vučić je Fabriciju ispričao da Rumunija samo sa svoja dva suseda nikada nije ratovala - jedan je, kako se našalio, Crno more, a drugi - Srbija.
"Rumuni su naša braća", dodao je Vučić.
Tokom obilaska tornja, predsedniku je pažnju privukao natpis od kamena u brdu iznad obale Dunava "Tito", ispod kojeg je velika zastava bivše SFRJ zastava sa petokrakom, takođe u kamenu.
Vučić je konstatovao da to obeležje do sada nije primetio, a domaćini su mu preneli da su to uradili akcijaši, a sada ga održava Savez boraca.
Vučić je dodao i da danas verovatno ne bi bilo HE Đerdap, da nije izgrađena u Titovo vreme, na čemu smo im zahvalni, jer, kako kaže, retko ko razmišlja o budućnosti.
Na kraju obilaska, v.d. direktora EPS-a Milorad Grčić, u ime kompanije, poklonio je predsedniku etnografsku kartu srpskog naroda za vreme Austrougarske i Turske carevine.
"Kao predsedniku koji sve staro obnavlja i koji je započeo eru nove, moderne Srbije", rekao je Grčić.
Vučić je izjavio da ne razume kritike njegove najave da će minimalac biti 300 evra, dodajući da je svestan da ni to nije dovoljno, ali da je svakako bolje nego ranijih 159 evra, koliko je minimalac iznosio pre osam godina.
Vučić je primetio da su posle njegove najave da će se pokušati da minimalac bude 300 evra, umesto 159 koliko je iznosio pre nekoliko godina, prvo "skočili" pojedini sindikalni lideri, rekavši da ne može da se živi sa 300 evra.
"A, moglo je sa 159 evra!? Znam da ne može da se živi sa 300 evra, ali ipak može nešto lakše nego sa 159. To je gotovo sto procenata više nego pre devet godina", rekao je Vučić za TV Pink.
Na pitanje da prokomentariše ocenu profesorke Danice Popović, objavljenu na naslovnoj strani jednog dnevnog lista, Vučić je rekao da su posle prvih kritika, "skočili" i iz tog drugog ugla, tvrdnjama poput one, kako je rekao, bivše profesorke “uhvađene u krađi”, da srpska privreda to ne može da izdrži i da to odgovara samo SNS-u, što, kaže, takođe, ne razume.
"Ne znam kako to odgovara SNS-u. To odgovara običnom narodu, vrednim ljudima, radnicima...koji primaju i manje od toga, koji rade na manje plaćenim mestima. Mi time brinemo o najsiromašnijima, kojima je najpotrebnije", rekao je Vučić.
On je pojasnio da će se ići na povećanje neoporezanog dela dohotka, dok će se sa druge strane ići na dalje smanjivanje radnih poreza i doprinosa, a do kraja godine će se doneti odluka da li će to biti 0,5, jedan ili 1,5 odsto.
“Gledamo da zaštitimo poslodavce, koliko je moguće, da ne kreiramo politiku u kojoj domaći i strani investitori ne mogu da sagledavaju budućnost, jer ih obavezujemo na isplatu visokog minimalca”, rekao je Vučić.
Predsednik je rekao da je minimalac od 300 evra domet Srbije koji je dobar za minimalnu zaradu, što bi dalje značilo da će prosečna plata biti 612 evra, odnosno u Beogradu 760 evra.
“Da li je i to dovoljno? Nije, ali ako znamo da je pre sedam godina prosečna plata bila 330 evra, znači da ćemo skoro da stignemo minimalce, tada prosečnu platu”, primetio je Vučić i dodao da je to najbrži napredak Srbije, te da je ponosan i zadovoljan koliko je urađeno.
U tom smislu, dodao je da se rade putevi, pruge, obnavljaju kulturno istorijski spomenici...
“To je novac građana Srbije, koji su radili pošteno, dobro i imali dobru vladu, jer, bez lažne skromnosti, uvek sve zavisi od rukovodstva. Suština je u snazi rukovodstva i politici koju vodite, a koja nije za potcenjivanje. Možete da nađete 50 njih koji su lepši, ali ljudima to ne treba, već vizija, snaga i želja da se stvari menjaju, a ne lepa slika, čak ni ton”, rekao je Vučić.
Vučić je konstatovao je danas da Srbija ekonomski zaostaje za EU, ali se približava velikom brzinom članici Unije - Bugarskoj, čiji nivo može o dostići do kraja godine.
On je pri tom primetio da se uvek poredite sa neposrednim okruženjem, onima koji imaju iste uslove.
„Ako pogledate pre sedam godina imali smo plate niže od BiH za 40 evra, od Crne Gore za 160 evra. Danas Srbija ima više plate za 30 evra od Crne Gore. Srpski javni dug je 58 odsto, a Crne Gore preko 180 odsto“, ukazao je on za TV Pink.
Vučić je rekao da je pozicija Srbije izuzetno dobra.
Dodao je da, prema zvaničnim podacima, Srbija za 60 evra ima veće plate od BiH. „To su ozbiljni rezultati postignuti za kratko vreme.
Naša stopa rasta prošle godine bila je minus 1, a kod prvog do nas bila je minus 5, a bilo je i minus 15“, dodao je on.
Vučić je istakao da zaostajemo za EU, ali se približavamo velikom brzinom članici Unije Bugarskoj.
„Možemo da budemo do kraja godine na istom nivou, uprkos tome što su oni dobili 40 milijardi bespovratne pomoći od EU, a mi mnogo manje“, dodao je on.
Prema njegovim rečima to pokazuje da smo izgradili sistem i da možemo sami da radimo i izgrađujemo.
Istakao je da je Srbija ubedljivo po ekonomskom rastu prva u regionu, te odbacio suprotne tvrdnje.
Za one koji negiraju te podatke kazao je da se njihove sve definicije i analize kose sa realnim životom.
„Igrao sam šah sa tim ljudima i svaka njihova procena na šahovskoj tabli bila pogrešna. U šahu se mnogo vidi“, rekao je on.
Vučić je ponovio da je Srbija prošle godine imala rast od minus 1, a Crna Gora minus 15, objašnjavajući da će narednih 15 godina, ako budemo imali rast od plus 7, a Crna Gora plus 6, imati 15 indeksnih poena prednosti samo u jednoj godini.
„Trebaće decenije da se to nadoknadi“, podvukao je on.
Rekao je daje teško nekim ljudima da priznaju činjenice, ali naglašava da narod sve vidi, da zna i ume da ceni šta je urađeno.
„Pogledajte samo u Beogradu šta smo uradili. Beograd u njihovo vreme imao je budžet od 500 miliona, a sada ima 2,5 puta veći. Pogledajte kako se diže i gradi Beograd“, skrenuo je pažnju Vučić.
Predsednik Vučić je izjavio da je luka Prahovo veoma važna i da država ima ogromne planove za Prahovo i spremna je da uloži veliki novac, jer je to jedna od ključnih tačaka razvoja i velika je stvar za Srbiju ako se uspe u revitalizaciji tog područja.
Na konstataciju novinara da je jedan od važnih infrastrukturnih projekata i vađenje potopljenih brodova kod Prahova, Vučić je rekao da to jeste veoma važno, da su planovi za Prahovo veliki i da bi u narednih mesec ili dva trebalo da država definiše svoje zahteve i potrebe, kako bi se taj posao obavio.
"Sa pravljenjem industrijske zone u Prahovu, dovođenjem velikih kompanija, dobili bismo dodatni izlaz, ja kažem na naše more, jer nas to približava i Crnom moru, povezuje sa svima i omogućava lakši prevoz baržama i brodovima do svih evropskih destinacija", rekao je Vučić.
On je ukazao da bi to podiglo ne samo Dušanovac, Mihajlovac, Jabukovac, Brzu palanku, već i ceo Negotin, Kladovo, a to dodatno pomaže Boru, Donjem Milanovcu, Majdanpeku.
"Spremni smo da uložimo veliki novac. Mi još tražimo kako da dobijemo obezbeđenje da će tu firme koje imaju poslovne planove, moći da dođu da rade. Da ne uložimo 50-100 miliona, a da nemamo ništa. Tražimo garancije i sigurnost za ozbiljan posao, a onda bismo time zaposlili ceo nezaposleni deo istoka Srbije i to je od nas od presudnog značaja", rekao je Vučić.
Posle toga, kaže, ostaje da se dovede jedan veliki investitor u Požarevac.
Podsetio je da je u planu izgradnja brze saobraćajnice do Požarevca, i dalje do Velikog gradišta i Golupca, a namera je da se rade i drugi putevi u tom delu, kako bi se uvezao ceo istok Srbije, do Zaječara.
"Mnogo toga radimo i pravimo, ali Prahovo jeste jedna od ključnih tačaka razvoja i ako to uspemo, to je velika stvar za Srbiju", rekao je Vučić nakon obilaska Komandnog tornja na Dunavu kod Kladova.
Na tom mestu Vučić je rekao da će odgovarati samo na pitanja o infrastrukturnim projektima, a ne i političkim protivnicima, jer o njima, kaže, ne želi da govori pred evropskim predstavnicima, pa će na ostala pitanja odgovarati po obilasku rekonstruisanog puta, deonica HE Đerdap 1 - Kladovo.
„Luke su budućnost, istakao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavljujući dalja ulaganja u luke na Dunavu.
Vučić je, odgovarajući na pitanje da li će, nakon što u septembru počne proširenje luke Prahovo, uslediti dalja ulaganja u luke, preneo da je sada čuo od Evropljana koliko para imaju i da hoće da ulažu.
„Sem, uložite nešto više para u Srbiju. Kada vidim da imate 55,4 milijarde moglo bi malo više da bude za nas. Dosta ste dali svima drugima, dajte malo i nama“, rekao je on u šali obraćajući se šefu Delegacije EU Semu Fabriciju.
Vučić se zahvalio EU na dosadašnjim ulaganjima, na otvorenosti, kao i mogućnosti da učestvujemo u tim projektima.
„Imamo problem sa regulisanjem vodotoka sa Hrvatskom. Neću da govorim ovde šta mislim, jer neću da Fabricija dovodim u neprijatnu situaciju“, dodao je on ukazujući da postoje problemi oko Vukovarske ade i mnogo toga.
Rekao je da mora mnogo da se uradi, da se osnaži Smederevo, zatim kod Ramske tvrđave, gde se ne graničnimo sa Rumunijom, a gde je Dunav kod nas najširi.
Vučić je rekao da su luke budućnost, jer će se morati ulagati više u plovidbu zbog niže emisije štetnih gasova.
Konstatovao je i da će ulaganja dovesti i do rasta cena placeva, čija će vrednost skočiti i do četiri puta.
„Čim smo najavili brzu saobraćajnicu cene placeva i nekretnina su skočile i do pet puta“, konstatovao je on.
Predsednik Vučić najavio je da će u narednim godinama biti većih ulaganja u elektroprivredu, jer će to biti godine velike borbe da se obezbedi balansirana prizvodnja struje.
Vučić je, pred obilazak Komandnog tornja za upravljanje brodske prevodnice na Đerdapu, istakao da država mora da brine o energetskoj bezbednosti Srbije.
Rekao je da je sa šefom Delegacije EU Semom Fabricijem dogovorio, iako, kako je dodao, još nije dobio pristanak, da se grant za Đerdap 2 poveća sa 40 na 42 odsto.
Ukazao je da je zbog kontrolnog tornja veoma srećan, i da je teško da bi se odlučili da ga radimo sami da nismo imali veliku podršku EU.
Radnicima je poručio da će se država boriti da imaju veće plate i da mogu još bolje da žive, i planiraju budućnost za sebe i decu.
Vučić je najavio da će država uložiti još 380 miliona evra u revitalizaciju sistema HE Đerdap u narednih 10 godina, kako bi Đedap mogao da dobije dodatnih 50 megavata struje.
"Ključno pitanje napretka Srbije je pitanje energetskog snabdevanja i energetske bezbednosti naše zemlje", poručio je predsednik nakon obilaska rekonstruisane brodske prevodnice na HE Đerdap koja je izuzetno važna za plovidbu na Dunavu.
Istakao je da Srbija troši sve više struje, ne samo zimi već i leti, kao i da su se građani navikli na mnogo udobniji život i ne razmišljaju da li ćemo imati dovoljno resursa i struje u narednom periodu.
"Mi ćemo u revitalizaciju sistema HE Đerdap da uložimo u narednih 10 godina još 380 miliona evra, to je važan zadatak za EPS. Đerdap mora da dobije novih 50 megavata za proizvodnju struje", naglasio je Vučić.
Dodao je da će se kao predsednik boriti za to, ako bude neslaganja sa vladom, da se više ulaže u energetsku infrastrukturu.
"Dunav kroz Srbiju duže prolazi nego kroz bilo koju zemlju. Inženjer Hugo Luter je pre oko 125 godina predožio da se ovde podigne postrojenje za proizovdnju struje", podsetio je Vučić i dodao da je to posle sa zakašnjenjem i urađeno.
Predsednik je kazao da su tri važna aspekta rekonstruisane brodske prevodnice: energetska, ekonomska i ekološka.
Ističe da su poslednji radovi tu urađeni još davne 1970. godine, kao i da je tada Đerdap bio simbol moći i velike Jugoslavije.
"Gradimo ovde i nove puteve, od Kladova do Donjeg Milanovca i do Glupca, kao i brzu saobraćajnicu do Beogada, zatim puteve prema Rtkovu i Brzoj Palanci, rekonstruišmeo put Negotin - Zaječar... Sve to radimo u godinama kada srpska država ponovo ima ekonomsku snagu i moć i kada verujemo da veliki broj naših ljudi može da se vrati nazad u svoju zemlju", naveo je Vučić.
Istakao je da je Srbiji vraćena obnovljen i modernizovan međunarodni vodni put, što i predstavlja projekat adaptacije brodske prevodnice.
Kako je rekao, to inženjersko čudo služi za prevođenje brodova u iz gornje u donju vodu i obrnuto.
Hvala Evropljanima na tome, poručio je Vučić i precizirao da je vrednost projekta 28,5 miliona evra, od čega su nam dali 11 miliona evra, dok smo mi obezbedili 17,5 miliona po najnižim kamatnim stopama i po najpovoljnijim uslovima.
Sada su novim inženjerskim rešenjima smanjeni zastoji i prekidi plovidbe, napomenuo je Vučić i istakao da sada provođenje brodova traje sat i po, dok je ranije bilo potrebno više od dva sata. Takođe smanjeni su zastoji i prekidi plovidbe.
Vučić je kazao da je projekat urađen veoma precizno i brzo i da su uz nemačku kompaniju učestvovale i dve srpske firme koje su uradile više od 60 odsto posla.
Vučić je kazao da svi koji ne razmišljaju o energetskoj budućnosti Srbije nisu odgovorni i da on ne želi da priča samo ono što se narodu sviđa, kao i da sada moramo da vodimo računa o tome da u narednim godinama ne uvozimo struju po visokim cenama.
"Treba da gledamo na našu decu, da njima ne ostavimo debalansiranu Elektroprivredu, već da širimo kapacitete i razmišljamo o budućnosti. Naše potrebe za strujom i gasom rastu i 10 do 30 odsto godišnje, što takođe govori o naglom skoku standarda. Zato ću se boriti za energetsku sigurnost i radnike koji proizvode struju".
Predsednik je naglasio da slede ogromna ulaganja projekta na Dunavu koja će dodatno razviti istok Srbije .
Vučić je rekao da će se razvijati i železnički koridori i izrazio nadu da ćemo prilikom posete najviših evrposkih zvaničnika uskoro moći da potpišemo i ugovor o izgradnji pruge Beogad - Niš i do granice sa Makedonijom.
Zahvaljujući gradnji brze pruge na tom pravcu za samo 4,5 sata moći će da se stigne od Subotice do Skoplja i to za samo neku godinu, naveo je Vučić.
"Sa Đerdapa, istoka Srbije ponovo se rađa Srbija, ekonomski snažna i jaka Srbija. Želim vam dobru i mirnu plovidbu. Živela Srbija", poručio je Vučić na kraju svog obraćanja.