Vučić: Mogući vanredni izbori, odluka još nije doneta
Premijer Aleksandar Vučić izjavio je da još uvek nema konačnu odluku o vanrednim parlamentarnim izborima, ali da misli da je ta opcija moguća.
– Jedini razlog zbog kojeg još ne mogu sa sigurnošću da kažem da ću to apsolutno i nedvosmisleno učiniti jeste to što treba da vidimo da li bi nas izbori na bilo koji način mogli zaustaviti u našim ekonomskim reformama, makar i za 15 dana, ili mesec. Inače, svi ostali razlozi su za – rekao je Vučić, obraćajući se novinarima na godišnoj konferenciji za novinare u vili „Bokeljka”.
Podvukao je da vanredni parlamentarni izbori ne bi bili dodatni trošak, kao i da se pri odluci o raspisivanju neće rukovoditi stranačkim interesima. Kako je pojasnio, razlog za vanredne parlamentarne izbore nisu „oni koji ne znaju šta će sa sobom od muke, pa da ih malo podstaknem da razmišljaju s više optimizma”, niti zvižduci.
– Trpeo sam najteže moguće napade, kao i cela Vlada. Kad neko priča da su nekakvi zvižduci razlog, to je smešno. Trpeo sam da mi ceo stadion viče najpogrdnije reči, sutradan ste me videli nasmejanog, to je moj posao, da trpim paradajz i jaja, i uvrede, i najteže moguće reči. Ali ono što je potrebno jeste upravo očuvanje stabilnosti, mira, a jeste i neka vrsta novog legitimiteta. Da li je došlo do te mere ili ne, to će biti za procenu i predsednika Republike i Glavnog odbora stranke koju vodim – naveo je premijer, dodajući da „ima tu još stvari”. – Ako hoćete veću rekonstrukciju Vlade, a želeo bih, to bi se pretvorilo u mučenje i politički obračun u narednih nekoliko meseci pa bi rekli da je to loša Vlada. Svako normalan želi i sveže krvi i da funkcioniše kao tim, a ne da imate mnogo slobodnih strelaca. Ako želite da to promenite i napravite nešto efikasnije, da izađete s planom i programom do 2020. godine, do kada očekujemo da završimo sve svoje obaveze za ulazak u EU, onda je moguće da izbore imamo. Ali ne kažem da je ta odluka doneta.
Predsednik Vlade je istakao i da „ni za živu glavu ne želi da ugrozi reviziju MMF-a u martu”. On nije želeo ni da potvrdi ni da demantuje da se sastao u sredu s Tomislavom Nikolićem i razgovarao o izborima.
– Nikada neću govoriti da smo se sastali ili nismo, ako to nismo najavili. S druge strane, predsednik i ja ćemo o svim pitanjima važnim, verujem ključnim, za državu Srbiju, uvek razgovarati i pronaći zajednički jezik. Bilo bi veoma loše da o pitanjima ključnim za Srbiju nemamo isto ili slično mišljenje – podvukao je premijer.
Na pitanje šta je razlog za izbore kad Vlada ima veliku podršku u parlamentu i može doneti svaku političku odluku, Vučić je kazao da „politika nikad nije matematika, politika je život, moral, rad, psihologija, atmosfera”. Izbori su potrebni ako je atmosfera u društvu takva da „ne možete da grabite napred, ako ste nezadovoljni, ako Vladi treba sveže krvi”. Podsetio je na to da su 2000. godine Milošević i radikali imali gotovo tri četvrtine poslaničkih mandata u Skupštini, čime su imali legalitet, ali ne i legitimitet poslednjih šest meseci, i da su zato i izgubili. Zato, kako kaže, ne želi da bude premijer ni s 26 odsto podrške u narodu, a ukoliko ne dobije poverenje građana na izborima, neće više „opterećivati” stranku koju vodi. Na komentar da želi da raspiše izbore jer istraživanja pokazuju da će mu 2018. opasti rejting, poželeo je opoziciji „sve najbolje”, iako u njihovom udruživanju vidi „samo strast i mržnju prema SNS-u i prema meni lično”.
Na pitanje da li će ministar odbrane Bratislav Gašić ostati na tom mestu do parlamentarnih izbora, ako ih bude, ili će biti smenjen u januaru, kako je najavio, premijer je odgovorio da on drži svoju reč i da će ispuniti obećanje.
Zadovoljan je radom ministra kulture Ivana Tasovca kada je reč o privatizaciji medija jer, kako ističe, to nije lak posao, a u tom procesu nije bilo pljačke i otimačine „kao što je bilo u periodu kada se delilo sve i svašta”.
Premijer je rekao da će Vlada Srbije na vreme poslati Haškom tribunalu izveštaj o aktivnostima koje preduzima u slučaju troje članova Srpske radikalne stranke koji su optuženi za nepoštovanje Tribunala.
– Dvoje otetih državljana Srbije u Libiji su dobro, a Srbija sa stranim službama radi na njihovom oslobađanju – rekao je premijer Vučić, i dodao da je gotovo uveren u to da će se taj slučaj okončati pozivitno.
On je istakao da srpske službe svakih šest dana dobijaju fotografije otetih državljanja ili fono-zapise, i istakao da su oni dobro.
Najavio je da će čestitati Oreškoviću čim postane premijer Hrvatske.
– Potrudiću se da budem prvi, ne zato što želim da se nekom dodvoravam, nego zato što je važno da imamo dobre odnose s Hrvatskom. Imamo samo jednu molbu, a to su balističke rakete. Ni za šta im nisu potrebne, sve drugo neka razvijaju kako žele – istakao je Vučić.
Predsednik Vlade je rekao će 2016. godina biti neuporedivo lakša i uspešnija nego prethodne dve, ali da nas očekuje još mnogo napora, truda, rada, reformi. Najavio je da su pred Vladom Srbije u ovoj godini tri ključna cilja. To su, po njegovim rečima, očuvanje mira i stabilnosti u zemlji i regionu i napredak ekonomije uz povećanje investicija kao najvažniji cilj.
Premijer je naveo da je Srbija spremna za nastavak dijaloga s vlastima u Prištini, ali da nije preterani optimista jer kosovski zvaničnici nisu spremni da ispune ono što je do sada dogovoreno.
Zamerio je što se u Srbiji ne priča o ključnim stvarima, nego o „lažnih Sinišinih 25 stanova, o lažnoj reklami SNS-a, o mom odlasku u Dubaji, iako ne pamtim kad sam tamo bio, ali laž je otišla i svi smo morali time da se bavimo”. Razlog za to je, kako ističe, to što su „neki izgubili privilegije, neki ne mogu da se bave kriminalnom i korupcijom, a neki ne mogu da ostvare svoje političke ili druge interese”.
Vučić je kazao da je „ponosan na to što u proteklu godinu i po nije ispaljen nijedan suzavac, nije bilo nemira i nestabilnosti, a Srbija je postala ne samo sidro nego i simbol stabilnosti na Balkanu”.
– Nećemo odustajati od teških mera, bez obzira obzira na to gde i kakvi izbori se održavaju. I to je velika razlika između ove vlade i svih ostalih – kategoričan je Vučić.
Podsetio je na to da se govorilo da će, „ako jedan tajkun nestane s političko-privrednog neba, Srbija propasti, a Srbija beleži rast u svakoj važnoj oblasti” i kritikuje prethodne vlasti da su kupovale socijalni mir, dok on nije želeo da odustaje od teških mera, pa ni od Zakona o poljoprivrednom zemljištu, iako je govoreno do bi to moglo uticati na predstojeće pokrajinske i lokalne izbore.
Konferencija za novinare premijera Aleksandra Vučića nakratko je prekinuta zato što je jednoj novinarki pozlilo. Premijer je prekinuo konferenciju da bi novinarki bila ukazana pomoć, a ubrzo nakon toga je nastavljena.
Prostorija u kojoj se održavaju konferencije za novinare u vili „Bokeljka” je često premala da primi veliki broj novinara, snimatelja i foto-reportera koji odatle izveštavaju.
Svetlana Stanković
„Prokop” pre Savindana
Premijer Srbije najavio je da će železnička stanica „Prokop” biti otvorena za desetak dana, ali svakako pre Savindana, 27. januara.
Vučić je kazao da će sada voz od Beograda do Novog Sada kretati s „Prokopa”.
– Odmah ćemo krenuti i u drugu fazu „Prokopa”, gde imamo ideju i za šoping-mol i za hotele i želimo da to bude jedno od najlepših mesta – kazao je on.
Premijer je najavio da očekuje da do kraja godine bude završena privatizacija Aerodroma „Nikola Tesla”, bez obzira na to koji model bude odabran.
Ćevapi za novinare
Vučić je nakon rašnje konferencije za novinare priredio koktel za novinare i urednike, naglašavajući da ih ne časti od državnih para, nego od spostvenih. Na početku koktela, Vučić je lično poslužio ćevape poslenicima „sedme sile”, a na meniju su bili i slani kanapei, voće i kolači.