Vučić: Najveće gradilište u regionu, 2.850 radnika gradi BG na vodi
BEOGRAD Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik kompanije "igl Hils" Muhamed Alabar obišli su završne radove na izgradnji objekta "Galerija Belgrade" u okviru projekta Beograd na vodi.
"Galerija Belgrade" biće najveća šoping, zabavna i gastronomska destinacija u regionu.
U pitanju je grandiozan tržni centar na samoj obali Save s 300.000 kvadratnih metara ukupne površine 93.000 kvadrata prostora za izdavanje i 3.600 parking mesta.
U okviru objekta biće 50 restorana, kao i bioskop sa više od 1.700 mesta.
Obilazeći građevinu, predsednik Srbije je istakao da je gradilište Beograda na vodi najveće u ovom regionu, a da na njemu radi čak 2.850 ljudi.
Mnogi od njih su, kaže, iz inostranstva, oko 200 je iz Turske, Indije, Filipina, iz drugih zemalja, jer u zemlji nema dovoljno varilaca, tesara, ni mnogih drugih zanatlija.
Čak 2.850 radnika na jednom gradilištu, impozantno je. I sami vidite kako će za mesec dana da izgleda, primetio je Vučić.
Kako je istakao ponosan je na to što projekat Beograd na vodi, koji je u početku imao podršku 29 odsto naših građana, sada podržava više od 7o odsto njih, kao i na to što Beograd postaje evropska i svetska metropola, koja će moći da generiše još veće prihode za Srbiju, da privlači sve veći broj turista.
Kovid pravi probleme na globalnom niovu. Srbija je najbolja u Evropi po epidemiološkoj situaciji i nadam se da ćemo moći da taj visok nivo da zadržimo. Važo je da i svi, uz pomoć vakcina i lekova, prevaziđemo, da ljudi mogu opet da putuju i onda Beograd postaje jedna od najzanimljivijih destinacija, rekao je Vučić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da sada više od 70 odsto naših građana podržava projekat Beograd na vodi, dok je na početku u njegova verovalo svega dvoje ili troje ljudi, među kojima je i on.
Gledam kako sada i naši politički protivnici šetaju Beogradom na vodi, rekao je Vučić tokom obilaska završnih radova na izgradnji objekta Galerija Belgrade, u okviru projekta Beograd na vodi.
Predsednik navodi da je ranije podrška tom projektu bila ispod 30 odsto, dok je sada ona viša od 70 odsto.
Vučić ističe da su 2013. krenuli u ostvarenje velikog sna i podsetio da je još Miloš Veliki pokušavao da spusti naše trgovce i zanatlije pored vode, ali da je to bilo teško pošto je naš narod uvek bežao u brda.
Predsednik naglašava da je mesto gde je sada Beogad na vodi bilo jedno od najružnijih u Beogradu i da je bilo potrebno pravno da se uklone čak 573 objekta.
Sada imamo velelepni deo grada sa najlepšom promenadom, koja je lepša od one u Beču. Obećavam da ćete za pet godina uz prečistače vode i uz kanalizaciju Sava biti ovde providna kao što je i Dunav u Beču, kazao je Vučić.
Naglasio je da sada cena kvadrata u Beogradu na vodi ide i do 10.000 evra, dok je pre bilo oko 1.000 evra.
Obilasku radova prisustvuju i ministar finansija Siniša Mali i gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić.
Prestižni arhitektonski studio Callison RTKL, koji između ostalih stoji iza projekata kao što su Kolumbija centar u Sijetlu i Fešn šou, najveći šoping mol u Las Vegasu, dizajnirao je ovaj nesvakidašnji multifunkcionalni objekat.
Impresivna u pogledu dimenzija, Galerija Belgrade se svojim eksterijerom, u kojem dominiraju kamen i staklo, idealno uklapa u ambijent reke, dok je enterijer inspirisan urbanom atmosferom i eklektičnom arhitekturom prestonice, kojom se daje omaž Beogradu.
Alabar: Biće uloženo oko 3,5 milijardi dolara
Predsednik kompanije Igl Hils Muhamed Alabar izjavio je da će u Beograda na vodi biti uloženo ukupno oko 3,5 milijardi dolara ističući da sam novac nije najvažniji, jer je od toga daleko važnija sva korist koju će Beograd i Srbija imati od tog projekta.
Alabar je tako odgovorio na pitanje novinara koliko je novca do sada stiglo iz kompanije Eagle Hills i da li je zadvoljan dinamikom radova pošto ima kašnjenja.
Ne radi se ovde samo o novcu, da li je tu 300 milona odvojeno za investicije ili 200 miliona koliko je uloženo u ovaj tržni centar. Tu nije samo reč o radnim mestima koja su otvorena za izgradnju ovog tržnog centra već i koliko će ostati radnih mesta za kasnije, rekao je Alabar apostrofirajući i zadovoljstvo građana izgledom Beograda na vodi i novom atmosferom koju je doneo gradu.
Alabar navodi da je reč o 1.000 novih radnih mesta, ali i da i o svim koristima koje će vlada i grad Beograd imati od naplate poreza i drugih prihoda.
To je veoma važno za zemlju koja se gradi, naglasio je Alabar i dodao da niko svu tu korist ne može da kupi.
Ovde će biti uloženo oko 3,5 milijarde dolara. Tačno je da novac pokreće sve, ali mi smo ovde uložili i svoju reputaciju i ugled kako bi ovaj projekat ispao kako treba. Ovde će se razvijati i turizam, napomenuo je Alabar.
Dodaje da posluje u 14 zemalja širom sveta i da zna da je nada daleko važnija od svog tog noca koji se ulaže.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić se odgovarajući na to je dodao:
"Alabar je rekao 300 plus 200 miliona, jasno vam je koliko je do sada uloženo, a mora još mnogo da se uloži, Alabar je davao u trenucima krize ogroman i svoj lični novac i ja sam mu na tome zahvalan. Jer, nije hteo da ovo beogradsko gradilište stane ni na jedan trenutak".
Vučić kaže da govori o stotinama miliona dolara i da se sa Alabarom, kada su se prvi prvi put sreli, dogovorili da naprave nešto najlepše u ovom delu Evrope.
Čini mi se da smo uspeli i uspećemo i to je moj odgovor vama na pitanje, a posebno ću uvek da branim javno - privatna partnerstva i privatnu svojinu, jer je privatna svojina ono što gura zemlju napred i pravi je uspešnom. Ponosan sam na to, posebno kada imate ovakve investitore, nekoga ko je najpoznatiji u svetu, dodao je Vučić.
Istakao je da Alabar radi u Beogradu fantastičan posao i još jednom mu zahvalio na tome, kao i domaćim preduzećima koja su angažovana na projektu "Beograd na vodi".