Vučić: Albanci govore nemoguće stvari i navikli su Evropu na to
TIRANA: Albanci su uspeli da svakodnevnim ponavljanjem o svom nacionalnom ujedinjenju to postane normalno, i da niko više na to niko ne reaguje, rekao je večeras predsednik Srbiuje Aleksandar Vučić posle razgovora sa šeficom evropske diplomatije Federikom Mogerini u Tirani.
"Oni govore nemoguće stvari i navikli su na to celu Evropu", rekao je predsednik Vučić.
On je Mogerinijevoj izrazio nezadovoljstvo, kako je rekao, čudnim dešavanjima između Tirane i Prištine, kakva je i priča o nacionalnom ujedinjavanju albanskog premijera Edija Rame i kosovskog predsednika Hašima Tačija.
"Ne predstoji nama neposredna opasnost od toga, oni to rade zbog unutrasnjih stvari, ali od toga stvaraju i novu normalnost, da to nije nista strašno, a strašno je što sam ja rekao da nećemo priznati KIM", istakao je Vučić, iako je to, kako je podsetio, naša politika, bila i ostala, i nije to prvi i jedini put rekao.
Kaže da ako bi on govorio o srpskom nacionalnom ujedinjenju reagovalo bi 15 sluzbi EU i najmanje 15 ministara spoljnih poslova.
Prriča o "mini Šengenu" između Prištine i Tirane je nemoguća i sumanuta, kaže, ali, kada se jednom narodu, drugom po veličini na Zapadnom Balkanu, posle srpskog naroda, dopusti da govore o nacionalnom ujedinjavanju, onda to nije samo otvaranje Pandorine kutije, nego je mnogo opasnije.
Kad je reč o "mini Šengenu", ističe predsednik Vučić, Albanci se stalno pozivaju na Evropu, što koriste kao pokriće, a takvo pravilo u Evropi ne postoji, niti je moguće, jer niko u Evropi to ne može da podrži.
Vučić je izjavio da niko ne treba da računa na to da je ukidanje taksi Prištine - poklon Srbiji.
Na pitanje novinara da prokomentariše izjavu Mogerini upućenu Ramušu Haradinaju da nema tajnih planova između Albanije, Srbije i EU, ali i da je uslov za dijalog ukidanje takse i da je to na neki način usluga Srbiji, Vučić kaže:
"Nisam to tako razumeo, ali sam nedvosmisleno rekao i Mateu Salviniju i Federiki Mogerini - da ne pomisli bilo ko da bilo kada računa da je ukidanje taksi poklon Srbiji. Nije nikakav. Već smo izgubili 300 miliona evra, pa još da skačemo od sreće, hvala što ste nam oteli samo 300 miliona i sad smo mnogo srećni, pa da učinimo nešto zauzvrat...To je nemoguće, to bi bilo neodgovorno sa naše strane i to se neće dogoditi. I to ti ljudi moraju da znaju."
Kako kaže, jedino politikom normalnosti možemo da sačuvamo naše interese.
"Kad imate nekog ko ima snažna leđa kao što imaju Albanci u zapadnom svetu, i to ne zato što su mnogo pametni ili što bolje lobiraju ili imaju više novca - a imaju, posebno njihova američka dijaspora - kad imate posla sa takvim ljudima jasno je da naš posao nije lak, ali da mi u krajnjoj liniji dobrom politikom i politikom normalnosti jedino možemo da sačuvamo svoje interese", ističe Vučić.
A to da nam oni čine uslugu ukidanjem taksi - to su priče za malu decu i to neka pričaju između sebe koliko hoće, dodao je on.
"Jer, na kraju krajeva šta mogu drugo nego da vrše pritisak na Srbiju, a naše je da se odupremo tome i da vodimo svoju politku u skladu sa interesima našeg naroda", zaključio je Vučić.
Prema njegovim rečima, sve to pokazuje da Albanci od Samita u Sofiji ne osećaju podršku evropskih sila kao ranije, pre svega zbog francuske rezervisanosti prema proširenju Unije, što kod Albanaca stvara nervozu, a nama i svima drugima pravi probleme.
"To za nas nije laka pozicija i situacija", istakao je Vučić.
Na konstataciju novinara da je u razgovoru Rame i Tačija o nacionalnom ujedinjenu bilo reči i o pripajanju tri optine na jugu Srbije tzv. Kosovu, Vučić je ironično uzvratio pitanjem "samo tri?".
On je rekao da os toga nema ništa, ali da jhe reč o tome da Albanci ponavljanjem takvih priča "uspostavljaju novu normalnost".
Niko nije reagovao na to, rekao je, niti je o tome bilo reči u razgovoru sa Mogerini.
"Nije Federika za to, ali nije niko rekao nista", rekao je Vučić.
"Oni govore nemoguće stvari i navikli su na to celu Evropu", a Srbija će, kaže, to da ima na umu, ali je najvaznije da se ponaša odgovorno i staloženo, jer na taj način može računati na veće razumevanje.
Šta misli o razgovoru Rame i Tačija reći će sutra albanskom predsedniku Iljiru Meti, pa i Tačiju, sa kojima će se videti tokom sastanka Procesa Brdo Brioni, ali sumnja da će uspeti da im objasni koliko je to loše,opasno i pogubno za region.
Čini se, međutim, kaže Vučić, da Albanci ne žele da čuju ni one koji su za njih mnogo važniji i prihvatjiviji nego on.
Naveo je i da je sa Mogerini razgovarao i o evrospkom putu Srbije i nekim stvarima iz domena vladavine prava, a da po zavrsetku evropskih izbora očekuje povoljnije ocene, te i mogućnost otvaranja novih poglavlja.
Predsednik privremenih prištinskih institucija, Hašim Tači, izjavio je večeras u Tirani da srpski predsednik Aleksandar Vučić zna da je priznanje kosovske nezavisnosti uslov za priključenje Srbije članstvu u EU.
Tači je to rekao u intervju za albanski Top čenel, upitan da komentariše izjavu predsednika Vučića da nikada neće priznati kosovsku nezavisnost.
On misli da je takva izjava Vučića namenjena za unutrašnje potrebe.
Vučić zna da je priznavanje Kosova uslov za evropsku budućnost Srbije. Kada bi se Preevo, Medveđa i Bujanovac priključili Kosovu, mislim da bi Srbija kao nagradu dobila skoru evropsku budućnost, rekao je Tači.
Upitan da li je pošteno reći da je ideja o korekciji granice Kosova i Srbije pokopana na samitu u Berlinu, Tači kaže da u Berlinu nije bilo ni sahrane, ni rođenja bilo kakve ideje ili predstavjanja bilo kakve alternative.
Ponovio je da sastanak u Berlinu nije dao nikakve rezultate, ali da ceni dobru volju kancelarke Angele Merkel i njeno obećanje da će na predstojećem samitu u Parizu pocetkom jula biti konkretnijih stvari.
A na pitanje da li ideja o korekciji granica uživa američku podršku ili je samo Džon Bolton podržava, Tači kaže da je posvećen ispravljanju istorijske nepravde učinjene Albancima kroz ideju o priključivanju tri opštine centralne Srbije kosovskoj teritoriji, a reč je o Preševu, Bujanovcu I Medveđi.
To dodao je, podrazumeva da od Kosova u postojećim granicama ne bude uzet ni jedan centimentar.
To je naše istorijsko pravo i ja ću i sutra na samitu insistirati na toj ideji, I ne samo sutra, već na svakom narednom samitu koji bude održan, kazao je Tači.
Na tome će, ističe, insistirati jer može se, kako kaže, desiti da za 10-20 godina u tzv. Preševskoj dolini više ne bude Albanaca.
O stavu SAD o kosovskom pitanju, Tači kaže da je on vrlo jasan: Nema crvenih linija. Američka poruka je sadržana u dva pisma koja je predsdnik Tramp poslao predsedniku Vučiću I meni.
Na ponovljene tvrdnje premijera privremenih prištinskih institucija, Ramuša Haradinaja, da su on, Rama, kancelarka Angela Merkel I francuski predsednik Emanuel Makron u Berlinu tražili ukidanje sto odsto uvećanih taksi na proizvode iz Srbije, Tači kaže da na tom nedavnom skupu nije bilo govora o taksama.