Vlada obećava veće plate i privredni rast
Ministar finansija Siniša Mali najavio je da su povećanje životnog standarda i ubrzavanje privrednog rasta dva glavna cilja predloženog budžeta za narednu godinu.
On je na sednici Odbora za finansije, uoči sutrašnje plenarne sednice parlamenta na kojoj će biti razmatran predloženi budžet za narednu godinu, najavio da će za 10–15 dana građanima detaljno biti predstavljen Nacionalni investicioni program.
Ministar je podsetio na to da je Vlada Srbije, zajedno s MMF-om i Fiskalnim savetom Srbije, osnovala Komisiju za upravljanje kapitalnim projektima kojoj predsedava predsednica Vlade, te dodao da će svi projekti od 1. januara prolaziti kroz nju. Kada je reč o nameri da se ubrza privredni rast zemlje, naveo je da su javne investicije u 2019. iznosile 220 milijardi dinara, a da je u Predlogu budžeta za 2020. godinu cifra povećana na 260 milijardi. Mali je rekao da će prosečna plata u decembru biti viša od 500 evra, što je jedno od ispunjenih obećanja, te dodao da će se truditi da što pre bude 520 evra i više.
Predviđeno je da ukupni prihodi u državnoj kasi dostignu 1.314,5 milijardi dinara, a rashodi 1.334,7 milijarde. Predviđeno je da fiskalni deficit Republike iznosi 20,2 milijardi, odnosno oko 0,3 odsto BDP-a.
Predsednik FŠ-a Pavle Petrović izjavio je da su prihodi i rashodi u Predlogu budžeta planirani kredibilno, što, kako je objasnio, znači da će biti i ostvareni, i dodao da je moguće da se i sledeće godine pojavi višak u državnoj kasi. Petrović je kritikovao povećanje plata u javnom sektoru, ali je dodao da je, ukoliko se to skloni u stranu, preostali novac uglavnom dobro raspoređen. Iz republičke kase u narednoj godini će se u budžet Vojvodine sliti 76,5 milijardi dinara. Od te cifre, 47 milijardi odnosi na transfere, dok će 29,5 milijardi priteći direktnim uplatama za razne projekte. Kako je napisano u Predlogu budžeta, transferi ostalim nivoima vlasti – AP Vojvodini i gradovima i opštinama – trebalo bi da dostignu 88,7 milijardi. Za nenamenski transfer opštinama i gradovima planirano je 33,3 milijarde, a za zaposlene u obrazovanju u APV 36,2 milijardi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastaće se danas u podne u zgradi Generalnog sekretarijata s predstavnicima kompanije „Azvirt”. Nakon sastanka biće potpisan komercijalni ugovor za izgradnju deonice auto-puta Ruma–Šabac i brze saobraćajnice na deonici Šabac–Loznica. Budžetom za narednu godinu za taj infrastrukturni projekat predviđeno je 5,5 milijardi dinara.
U odnosu na budžet za 2019, planirano je da transferi ostalim nivoima vlasti budu milijardu, ili 1,1 odsto, niži. Tako će nenamenski transfer opštinama i gradovima naredne godine biti 900 miliona niži, dok će transfer za zaposlene u vojvođanskom obrazovanju porasti 2,7 milijarde usled povećanja zarada. U narednoj godini biće transferisana nova stavka od 600 miliona, za realizaciju četvoročasovnog pripremnog predškolskog programa u APV. Na spisku transfera je i finansiranje osnovne delatnosti Radio-televizije Vojvodine, za šta je planirano 900 miliona dinara, a za izgradnju „Žeželjevog” mosta u Novom Sadu 400 miliona. Transferi za realizaciju projekata „Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture” i „Novi Sad – Omladinska prestonica kulture 2019” iznose oko 400 miliona dinara, od čega je polovina namenjena za Kinesku četvrt.
Projekat mađarsko-srpske železnice će sa 14,6 milijardi dinara i u 2020. godini biti najveća stavka kada je reč o finansiranju infrastrukturnih poduhvata u Vojvodini. Potom po visini izdvajanja slede subvencije u poljoprivredi preko Uprave za agrarna plaćanja od devet milijardi, kao i subvencije privatnim preduzećima za podsticaje iz Ministarstva privrede s blizu 1,7 milijardom.
Kada se pogledaju stavke koje će biti finansirane preko Ministarstva saobraćaja i infrastrukture, važno je naglasiti da će 200 miliona dinara biti izdvojeno za projekat brze saobraćajnice Novi Sad – Ruma. Podsećamo da je Fruškogoski koridor u ovogodišnjem budžetu bio zastupljen sa svega 40 miliona dinara, ali je bilo bitno to da se prvi put pojavio kao planska cifra.
Među iznosima koji se transferišu u narednoj godini je i 6,8 milijardi za Kancelariju za Kosovo i Metohiju. Od toga, najveći deo će otići na finansiranje rada lokalne administracije na KiM, obrazovanih i zdravstvenih ustanova, kao i za izgradnju i rekonstrukciju stambenih objekata.
Za radove na auto-putu E-75, deonici GP Kelebija – petlja „Subotica–Jug” navedena je cifra od 500 miliona dinara. U budžetu su se našle i dve
vojvođanske luke, pa će za proširenje kapaciteta u Bogojevu biti izdvojeno 62,4 miliona dinara a za Sremsku Mitrovicu 62. Druga faza izgradnje postrojenja za prečišćavanje vode za piće u Kikindi zahtevaće 60 miliona iz državne kase, a ista cifra predviđena je i za unapređenje uslova za prevođenje brodova u okviru brane na Tisi kod Novog Bečeja. Po milion dinara predviđeno je za tri stavke – radove na graničnom prelazu Horgoš, za rekonstrukciju i modernizaciju železničke pruge Subotica–Segedin i izgradnju auto-puta, deonica Beograd–Zrenjanin. Za izgradnju graničnog prelaza Vatin predvođeno je blizu 136 miliona.
S. Stanković