Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Veliki bački kanal dobija šansu za život

12.02.2018. 08:25 08:31
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Korak  smo bliže čišćenju Velikog bačkog kanala, jednog od najzagađenijeg vodotoka u Srbiji i Evropi. Pokrajinski sekretar za urbanizam i zaštitu životne sredine Vladimir Galić naime, kaže za naš list da je Ministarstvo za evropske integracije odabralo projekte čija se izrada finansira preko predpristupnog fonda Evropske unije, među kojima je i projekat remedijacije Velikog bačkog kanala.

Izborom ovog izuzetno značajnog projekta vrednog oko 500.000 evra za finansiranje preko predpristupnog fonda EU, omogućen je nastavak izrade nacrta plana područja posebne namene – navodi Galić. 

Time će biti stvorena planska osnova za radove čišćenja kanala. Galić objašnjava da će praktično paralelno odvijati izrada idejnog projekata sa studijom opravdanosti i nacrta plana kao i strateške procene uticaja na životnu sredinu. To znači da će u nacrt plana biti ugrađena rešenja iz projektne dokumentacije o izboru tehnologije i lokacija za odlaganje mulja. 

"Kao član Pokrajinske vlade i sekretar izuzetno sam zadovoljan činjenjicom da je postojala neophodna koordinacija svih nivoa vlasti i da je svako sa svog aspekta i okvira svoje nadležnosti pružio maksimum u stvaranju uslova za konačno rešenje ovog najvećeg ekološkog problema na teritoriji Srbije i Evrope", ističe sekretar za urbanizam i zaštitu životne sredine.

Podsetimo, Skupština Vojvodina je 12. oktobra prošle godine donela odluku o izradi Prostornog plana područja posebne namene izmuljavanja, deponovanja i remedijacije sedimenta DTD Vrbas-Bezdan od ušća do kanala Bečej - Bogojevo do hidročvora Vrbas. Pokrajinska vlada je potom na zahtev sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine obezbedila iz tekuće budžetske rezerve 18 miliona dinara za izradu Prostornog plana područja posebne namene. Nosilac izrade plana je pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine, a obrađivač JP “Zavod za urbanizam Vojvodine”, rok za izradu plana je šest meseci. 

" Izradom tog plana stvoriće se osnov za radove čišćenja kanala u smislu definisanja deponijskih polja za odlaganje mulja i tehnologije prečišćavanja, a na osnovu projektne tehničke dokumentacije za čiju izradu se očekuju sredstva iz predpristupnih fondova EU će se dodatno proveriti tehnologija čišćenja", ističe Galić.

Prostornim planom Srbije deonica Velikog bačkog kanala Crvenka – Kula – Vrbas identifikovana je kao jedno od najugroženijih područja. Kanal Vrbas - Bezdan deo je kanalske mreže Hidrosistema DTD. Pored skraćenja plovnog puta Dunava, izgradnjom kanala omogućeno je i odvodnjavanje vlažnog tla, čime su močvarna tla postala plodna zemljišta. Zahvaljujući kanalu razvila su se naselja i industrija duž kanala.

Kanal prolazi kroz naseljena mesta Vrbas, Kula, Crvenka, Sivac, Sombor i Bezdan. Nizvodno od Vrbasa se spaja sa kanalom Bečej - Bogojevo. Na deonici od Crvenke do Vrbasa paralelno sa kanalom Vrbas - Bezdan se nalaze lateralni kanali za dreniranje okolnog terena. Oni se ulivaju u kanal Vrbas - Bezdan nizvodno od hidročvora Vrbas i opterećeni su nekontrolisanim ispuštanjem otpadne vode industrije i naselja.

Prostornim planom Srbije deonica Velikog bačkog kanala CrvenkaKulaVrbas identifikovana je kao jedno od najugroženijih područja(Vladimir Galić)

Otpadna voda dolazi iz šećerane, fabrike mesa, uljare, metalne industrije, kožare, sa farmi i iz naselja. Prečišćavanje otpadnih voda pre upuštanja u kanal nije rešeno, tako da su vode kanala prepune hemijskog i biološkog zagađenja, teških metala, naftnih ugljovodonika i patogenih organizama. Suspendovane materije koje ulaze u kanal Bezdan – Vrbas talože se na deonici kanala kroz naselje Vrbas, na kojoj ima više od 300.000 kubnog metra mulja. Pored otpadnih voda u kanal se ulivaju i površinske vode iz Vrbasa.

Kanal prolazi kroz naseljena mesta Vrbas, Kula, Crvenka, Sivac, Sombor i Bezdan. Nizvodno od Vrbasa se spaja sa kanalom Bečej - Bogojevo

Zbog  mulja dubina vode 30-40 cm

Decenijsko taloženje je dovelo do toga da je danas na nekim deonicama kanala dubina vode svega 30 - 40 santimetra. Plovidba je onemogućena, protok vode je smanjen, a parametri kvaliteta životne sredine u Vrbasu u okolini kanala su alarmantni. Problem zagađenja je višedecenijski, a vodotok je jedan od najzagađenijih u Evropi.


Projekat čišćenja je zbog složenosti podeljen u tri faze. Prva  obuhvata izgradnju magistralnog kolektora koji će spojiti opštine Kula i Vrbas čime je obezbeđeno prikupljanje svih komunalnih i industrijskih otpadnih voda. Druga faza je izgradnja centralnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Vrbasu, a treća koja se sada realizuje obuhvata stvaranje planskog i projektno -  tehničkog osnova za čišćenje kanala.

E. Marjanov

Piše:
Pošaljite komentar