Uz investicije u Bačku Topolu stigao i pravi fudbal
Bačka Topola, opština mala po broju stanovnika – svega 33.000, koji žive u čak 23 mesne zajednice, ove godine izdvojila se od drugih vojvođanskih opština po brojnim investicijama.
Predsednik Skupštine opštine Bačka Topola Saša Srdić kaže za naš list da se u njihovoj opštini realizuju kapitalne investicije na koje su građani čekali godinama.
– Prečistač otpadnih voda, čija će gradnja početi ove godine, jedna je od najvećih investicija, i za nju je Pokrajinska vlada izdvojila 350 miliona dinara – kaže Srdić. – Projektno-tehnička dokumentacija je gotova, promenjena je namena zemljišta, obezbedili smo dodatnih 100 miliona dinara iz našeg Javnog preduzeća „Komgrad“, što je naše učešće u tom projektu. U prvoj polovini idućeg meseca planiramo raspisivanje javne nabavke i ako sve bude u redu, već do kraja godine radovi bi mogli početi.
Prva faza investicije vredi 450 miliona dinara i odnosi se samo na Bačku Topolu, dok će druga faza obuhvatiti Zobnaticu i Bajšu.
– Kanalizacijom je trenutno pokriveno oko 30 odsto Bačke Topole– kaže Srdić. – Za iduću godinu planiramo i nastavak glavnog kolektora, deo je urađen, a nastavak je predviđen u 2020. godini.
Kada je reč o izgradnji bazena, radovi su uveliko u toku, kao i na izgradnji stadiona, koji je odmah iza bazena, a oba prekoputa najviše Katoličke crkve u Vojvodini, po kojoj je ta opština takođe čuvena.
Obišli smo i te lokacije i videli da se Bačka Topola menja iz dana u dan.
U toku je i izgradnja gradskog stadiona, za koji je nadležan klub, a finansira se iz mađarskih fondova.
– Stadion se gradi po najsavremenijim standardima, s tribinama, i svaka investicija nam je dobrodošla i radujemo se što ćemo u Topoli moći da gledamo „Zvezdu“ i „Partizan“, a možda i međunarodne utakmice – kaže Srdić. – I kad je o toj investiciji reč, radovi lepo odmiču, a Fudbalska akademija takođe odlično funkcioniše. FK TSC igra utakmice u Senti dok stadion ne bude završen, što verujemo da će biti već za iduću sezonu.
– Nastavljeni su radovi na bazenu, trenutno se postavljaju šipovi, biće ih oko 206, dužine 12 do 14 metara. Radovi su malo stali zbog lošeg kvaliteta zemljišta – u pitanju je ilovača. Kada su početi, urađene su analize, za šta smo angažovali Građevinski fakultet iz Novog Sada – Odsek građevinarstva pri FTN-u, kao i iz Beograda. Dobili smo preporuke i odlučili da, iako više košta, idemo na najsigurniju varijantu, koja podrazumeva postavljanje šipova – kaže Srdić.
Plan za narednu godinu je da se završe kapitalne investicije počete u ovoj, nakon čega lokalna samouprava namerava da nastavi ulaganje u Industrijsku zonu, rade se saobraćajnice...
– Već idućeg meseca trebalo bi da se otvori još jedna fabrika, kompanije „Midmas“, koja proizvodi električne komponente i čija je proizvodnja usmerena na izvoz, a do kraja godine očekujemo i otvaranje mlekare, koja će uposliti 30 radnika, kao i „Midmas“ – kaže Srdić. – Prodate su još dve parcele i očekujemo početak izgradnje još dva pogona početkom iduće godine. U pitanju je nemačka kompanija „Potker“, koja već ima jedan pogon u Topoli, a kupili su još jednu parcelu u Industrijskoj zoni. Reč je o proizvodnji klizača za trpezarijske stolove, koji uglavnom idu za izvoz. Druga firma je „Banatski organik“, koja će se baviti preradom mesa na organski način, izgradnja takođe počinje iduće godine. U pregovorima smo s još investitora te se nadamo da ćemo imati još novih pogona iduće godine.
Hotel u samom centru Bačke Topole, koji je godinama imao nerešen status, danas je u vlasništvu Opštine, i na njemu se takođe odvijaju radovi.
– Naveli smo četiri velike investicije, ali mi smo mala opština i imamo ograničena sredstva, oslanjamo se i na pomoć Pokrajine i Republike, kao i Republike Mađarske, te zato sve projekte radimo po fazama, što je opet dobro jer se radi – kaže Srdić. – Kada je reč o hotelu, skinute su dve gornje etaže, koje su predstavljale problem jer je izgrađena veća spratnost nego što temelji mogu podneti. Završena je javna nabavka postavljanja krova, određen izvođač i ovih dana očekujemo početak tog posla. U narednim fazama predviđeno je uređenje fasade, ali i sređivanje kompletnog objekta.
Urađena je i rekonstrukcija krova u Školi za osnovno muzičko obrazovanje, za koje je Pokrajinska vlada izdvojila novac putem Pokrajinskog sekreterijata za obrazovanje.
Ulaganje nije izostalo ni u mesnim zajednicama, te je u Tomislavcima urađen put do groblja, koji nije postojao od kad postoji selo, i do kojeg je meštanima u zimskom i kišnom periodu prilaz bio težak.
- Radi se mnogo u Bačkoj Topoli, ali nisu zaboravljene ni prigradske mesne zajednice – u svakom selu se nešto uređuje, rekonstruiše ili gradi, zavisno od mogućnosti i potreba. U Tomislavcima su tako urađeni teniski tereni, u Njegoševu sanairan i rekonstruisan sportski teren. U više mesnih zajednica ili su u toku radovi, ili izrada projektno-tehničke dokumentacije, kao i raspisivanje javne nabavke za rekonstrukciju seoskih ambulanti. Trudimo se da podignemo kvalitet života i u seoskim sredinama i na taj način, koliko možemo, zadržimo ljude u našoj opštini- kaže Srdić.
Maša Stakić