Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Rektorski kolegijum neće dozvoliti ometanje normalnog rada

14.09.2019. 18:23 21:29
Piše:
Foto: Tanjug arhiva

BEOGRAD: Rektorski kolegijum neće dozvoliti sprečavanje normalnog rada Rektorata i u slučaju potrebe će preduzeće sve odgovarajuće pravne mere, poručili su iz te institucije.

U saopštenju koje je dostavio medijima Rektorski kolegijum navodi da ne odobrava neovlašćeni boravak bilo kojih lica van radnog vremena, kao i najavu onemogućavanja redovnih aktivnosti u Rektoratu.

Rektorat, naime, smatra da takav način izražavanja stavova nije primeren akademskoj zajednici i da je grubo zloupotrebljena otvorenost Rektorata.

U saopštenju podsećaju na jučerašnje događaje u ygradi Rektorata navodeći da je tokom proslave Dana Univerziteta u Beogradu u Rektorat pored zvanica ušao veći broj lica koja nisu bila pozvana, te da je nakon svečane akademije jedna grupa, koja je sebe deklarisala kao studenti iz Pokreta ''1 od 5 miliona'', ušla s transparentima na koktel u dvorište Rektorata.

"U međuvremenu se oformila i druga grupa i povremeno je dolazilo do međusobnih verbalnih sukoba i nagoveštaja fizičkog obračuna. Studentski parlament Univerziteta u Beogradu kao jedini legitimni predstavnik studenata pokušao je da posreduje između dve sučeljene strane i pozvao ih da ne vrše pritisak na rad tela Univerziteta", navodi se u saopštenju.

Navodi se i da je druga grupa u kasnim popodnevnim časovima napustila zgradu Rektorata, dok je prva grupa ostala u zgradi i prihvatila je pravila kućnog reda da se zgrada zaključava od petka posle podne do ponedeljka ujutro, ali im nije bilo onemogućeno da, po potrebi, izađu i vrate se u zgradu.

U zgradi su tako ostala dva radnika stalno angažovana na poslovima obezbeđenja Rektorata i petnaestak lica iz Pokreta ''1 od 5 miliona''.

Danas su, međutim, kako navode, taj dogovor lica koja borave u zgradi prekršila i postavila su nove uslove, pokrila bezbedonosne kamere i time onemogućila redovnu kontrolu bezbednosti zdanja.

Postavili su i prepreke na sve ulaze u Rektorat i zahtevali da im se predaju ključevi zgrade, navode iz te institucije uz upozorenje da takve poteze neće dozvoliti.

Upad u Rektorat grubo kršenje autonomije univerziteta

Upad grupe studenata - pripadnika inicijative "1 od 5 miliona" u prostorije Rektorata Univerziteta u Beogradu je grubo kršenje autonomije univerziteta, smatra profesor Milan Božić, a bivši rektor Branko Kovačević ocenjuje da je to pokušaj njegove politizacije.

Tokom svečanog obeležavanja dana Univerziteta u Beogradu, u petak, predstavnici udruženja "1 od 5 miliona" ušli u zgradu Rektorata Univerziteta i saopštili da su otpočeli blokadu univerziteta.

Do emitovanja teksta Tanjug nije uspeo da dobije komentar rektorke Beogradskog univerziteta Ivanke Popović, a bivši rektor i član Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje Branko Kovačević smatra da to što se dogodilo "nije dobar put".

Kovačević kaže da su predstavnici "1 od 5 miliona" tokom protesta, dok se u rektoratu obeležavao Dan univerziteta, bili mirni, korektni, da su sedeli sa transparentima, kao i da nisu ometali proslavu.

Ipak, smatra da to što se juče dogodilo nije dobar put, jer se, kaže, na taj način Univerzitet politizuje i "teren politike prebacuje na akademsku zajednicu".

Prema njegovim rečima, studenti mogu da se bave politikom kroz političke stranke i da budu politički aktivisti, ali - van univerziteta.

"Princip na univerzitetu je da, ako je neko partijski funkcioner, odnosno bavi se politikom, ne može da bude studentski funkcioner. Na primer, student - prodekan, student - prorektor i šef studentskog parlamenta, niti studentski delegat", kaže on.

Kovačević ističe da se uvek borio protiv politike na univerzitetu, na kojem je i inače zabranjeno političko organizovanje.

"Mi smo 2000. godine zabranili osnivanje partija na samom univerzitetu i napravili jako dobre studentske institucije, kao što su studentski parlament, student - prodekan, student - prorektor, Studentsku konferenciju univerziteta Srbije, gde su studenti sve svoje zahteve mogli da artikulišu", rekao je on.

Uveren je da će najvišu cenu događaja poput jučerašnjeg platiti studenti, jer će doći do pomeranja godine.

Pitanja koja pripadnici "1 od 5 miliona" postavljaju treba, kaže, prebaciti na teren politike, kao i svuda u normalnim demokratskim društvima.

"Postoje načini kako se to radi, ali to sigurno nije akademska zajednica", zaključio je Kovačević.

Bivši profesor Matematičkog fakulteta Milan Božić je, međutim, oštriji u ocenama jučerašnjeg događaja i ističe da se tu radi o najgrubljem kršenju autonomije univerziteta, ali pre svega - o nasilju.

"Oni koji su upali, imali ili ne neke veze sa Univerzitetom, tu ne nastupaju kao deo univerzitetske zajednice, već pre svega kao aktivisti političkih stranaka. Uostalom o tome najjasnije svedoči prisustvo (Srđana) Milivojevića iz Saveza za Srbiju i (Zorana) Lutovca, predvodnika ostataka raspadnute Demokratske stranke", naveo je Božić.

Kako je rekao, na političkim analitičarima je da ocene da li se radi o jeftinom političkom potezu male grupacije.

"Znate ono pravilo - što si manji dižeš veću dreku, da te vide i zapaze".

Kaže da se tu možda radi i o pokušaju da se nasiljem isprovocira još veće nasilje.

"U svakom slučaju, incident sa univerzitetskim životom nema nikakve veze, istakao je Božić i dodao da on sve to vidi kao pokušaj stvaranja "jedne siledžijske izborne kampanje".

Piše:
Pošaljite komentar
Upali na proslavu Dana Univerziteta u Beogradu

Upali na proslavu Dana Univerziteta u Beogradu

13.09.2019. 16:00 16:10