U susret saopštavanju konačnih rezultata izbora: Partnerstva još u bubnju
BEOGRAD: Ponavljanje parlamentarnih izbora na samo jednom biračkom mestu, iznova je pomerilo saopštavanje konačnih rezultata trećeaprilskih izbora, pa samim tim i produžilo rokove za konstituisanje Skupštine Srbije i izbor nove Vlade.
Nakon žalbe "Koalicije Albanaca doline", koju je prihvatio Upravni sud, izbori će biti ponovljeni u petak 28. aprila, na biračkom mestu broj šest u Bujanovcu, gde pravo glasa ima 1.089 birača. Toj listi nedostaje 400 glasova da bi stekla parlamentarni status, tako da bi nakon ovog kruga glasanja mogao biti poznat konačni sastav Skupštine Srbije. Ukoliko ne bude novih žalbi na izborni proces, Republička izborna komisija mogla bi saopštiti konačne rezultate parlamentarnih izbora najkasnije 96 sati nakon zatvaranja birališta, odnosno do 2. maja u 20 časova. Od tog momenta počeo bi da teče rok od 30 dana za konstituisanje Skupštine Srbije, što bi značilo da ovaj posao treba da bude okončan do 2. juna. Potom, sledi maksimalnih 90 dana za izbor nove Vlade Srbije, pa bi novi tim trebalo da se useli u Nemanjinu do 2. septembra. Ostaje da se vidi da li će se čekati taj poslednji tajming, ili će predsednik Srbije i lider naprednjaka Aleksandar Vučić ostati pri ranijem stavu da sa izborom nove vlade treba ići ranije i da ne treba čekati poslednji tajming.
No, kako i sam priznaje i u stranci na čijem je čelu postoje različita viđenja o tome da li treba ići u širu koaliciju, pa ostaviti u vlasti i socijaliste i JS, ili se odlučiti za većinu koju bi činila lista okupljena oko SNS i stranke nacionalnih manjina. Naprednjaci i socijalisti su u koaliciji 10 godina, pa je i uoči ovih izbora održano više krugova konsultacija, nakon čega je saopšteno da je postignut dogovor da će saradnja dveju stranaka biti nastavljena i u novom, postizbornom ciklusu. Kako je Vučić svojevremeno rekao, zajedničke komisije radiće na stvaranju strateškog, programskog, planskog dokumenta koji će potom biti potpisan. Reč je o političkom sporazumu, čija će se sadržina odnositi na to kako da posle izbora dve stranke deluju zajednički i da osiguraju nastavak reformi.
No, kao što je postalo uobičajeno, tako se i posle ovih izbora iz SNS čuju glasovi koji nisu na tragu finaliziranja ovakvog dogovora. I ovoga puta prva se oglasila još uvek aktuelna potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović, koja se usprotivila nastavku ove saradnje. Čini se da je dosta pometnje u odnosima dugogodišnjih partnera uneo slogan SPS –a “Ivica Dačić – premijer”, koji su neki birači možda shvatili kao unapred dogovoreni “paket”. No, za poznavaoce političkih prilika to u startu nije ni bila realna opcija, već samo vešto smišljena predizborna parola SPS i JS, koja im je, nema sumnje, donela neki mandat više. Upitana zbog čega je bila decidna da ne zna ko će biti premijer, ali da zna da to neće biti Ivica Dačić, Zorana Mihajlović je podvukla da je njeno mišljenje da to mesto pripada SNS.
- Mislim da će još mnogo vode proteći do nove Vlade. Smatram da najpre treba da razgovaramo sa manjinskim strankama, ali važnije je šta hoćemo od nove Vlade, jer ne sme biti grešaka. Potrebna nam je jaka Vlada koja će donositi važne i ne tako lake odluke. Verujem da i nova Vlada treba da bude proevropska – podvukla je ona. - Moje mišljenje je da su se uvek naslanjali na Aleksandra Vučića, a posebno u kampanji nisu pokazali partnerski odnos. Oni za mene nisu validan partner, jer smo donosili teške odluke, suštinski lošije po našu stranku, a oni su se u kampanji ponašali drugačije. Sa svima treba razgovarati, ali kada je SPS u pitanju, tu treba nekoliko puta da merimo, pre nego što presečemo – izričita je članica predsedništva SNS.
Da li će Vučić izaći sa nekim iznenađenjem kada je reč o koalicijama, ili imenu premijera, ostaje da se vidi. Za sada jedino kaže da samo on zna ko će biti mandatar za sastav nove Vlade i da svoje razmišljanje nije podelio ni sa kim. No, ostavlja i dalje otvorena vrata za nove ideje jer će, podseća, shodno svojoj ustavnoj obavezi razgovarati sa svim parlamentarnim strankama, tako da ne isključuje mogućnost i da na kraju promeni svoj prvobitni stav.
Za sada se najviše šansi za novi mandat ponovo daje premijerki Ani Brnabić, koja nasuprot takvom uverenju javnosti tvrdi da ne zna kada će biti izabrana nova vlada, niti da li će biti mandatarka, pošto, pojašnjava sve to zavisi od skupštinske većine i brzine pregovora o koaliciji. Ne želi da konkretnije odgovori na pitanje sa kim će naprednjaci prvo razgovarati, ali podseća da je Vučić bio “kristalno jasan” kada je rekao da Savez vojvođanskih Mađara ostaje partner.
Preraspodela funkcija u paketu
Kako raspodeliti ministarska mesta, a da budu zadovoljni i u stožernoj stranci vlasti, ali i koalicioni partneri, pitanje je koje visi u vazduhu nakon zatvaranja birališta.
Samim tim treba očekivati dosta razgovora o sastavu nove vlade. U istom paketu raspodele funkcija će se naći i mesto predsednika parlamenta, koga očekuje zahtevnija politička uloga zbog većeg prisustva opozicije u skupštinskim klupama.
Stoga se i ne očekuje da će predsednik skupštine biti izabran u danu kada bude skupština konstituisana, već se to očekuje neposredno pred izbor nove vlade.
Koliko će resora imati novi kabinet tek će biti utvrđeno Zakonom o ministarstvima. Trenutno vlada, izabrana krajem oktobra 2020. godine, ima 23 ministra, od toga pet potpredsednika i svaki od njih ima i resor koji vodi.
Osim naprednjaka, u sada već tehničkoj vladi SPS je imala mesto prvog potpredsednika, što je bio Branko Ružić kome je u zaduženje pripala i prosveta. Socijalisti su dobili i jedno ministarsko mesto, bez portfelja. Resor turizma pripao je SDPS - u, dok je jedno od iznenađenja bilo uvođenje u vladu Gordane Čomić kao ministarke za ljudska i manjinaska prava i društveni dijalog. Pokret socijalista imao je resor policije, briga o selu pripala je PUPS – u, a SNP – u ministarstvo bez portfelja.
- Važniji je tim koji deli viziju razvoja do 2026. godine ili duže, a ko će biti koja funkcija ne treba da nas zanima. Sve je na predsedniku stranke i na stranačkim organima, najvažnije je sačuvati mir i stabilnost – tvrdi Brnabić.
Jedan od spominjanih mogućih favorita za mesto premijera je ministar finansija Siniša Mali. I on tvrdi da ne zna da li će biti član naredne Vlade, ali ističe da je zadovoljan onim što je urađeno dok je bio na čelu Ministarstva finansija. Po njegovom mišljenju važno je da nova vlada bude formirana od najboljih i najstručnijih ljudi, pošto se, kako je rekao, nalazimo u situaciji koja nije nimalo laka.
- Pred Vladom Srbije su veliki izazovi prouzrokovani situacijom u Ukrajini, a koji se odražavaju na ceo svet. S obzirom na ogromno političko iskustvo predsednika Vučić, siguran sam da će biti napravljen pravi izbor - rekao je Mali.
Iako je potvrdio da SNS sa SPS – om ima većinu u beogradskoj skupštini, nije želeo da komentariše eventualne koalicije na republičkom nivou, rekavši da će o tome odlučiti organi stranke.
S. Stanković