U septembru o simbolima pokrajine i rebalansu budžeta
Četvrta sednica novog saziva Skupštine Vojvodine, započeta u ponedeljak u 10 sati, završena je u utorak u dva sata iza ponoći.
Na dnevnom redu je bilo 22 tačaka koje se odnose na rad bivše pokrajinske vlasti. Poslanici su razmatrali i usvojili zvaršni račun buyeta za prošlu godinu kao i izveštaje o prošlogodišnjem poslovanju pokrajinskih organa, javnih preduzeća, zavoda i fondova, osim bivšeg Fonda za kapitalna ulaganja, čiji su izveštaji za 2013. i 2014. godinu dostavljeni po nalogu državnog revizora.
Time su iscrpljene teme u najvišem organu Vojvodine do septembra, kada će pred parlamentom biti, kako „Dnevnik” saznaje, predlog pokrajinske skupštinske odluke o izgledu i načinu korišćenja simbola Vojvodine. Pre toga, krajem avusta bi trebalo da bude održana sednica Odbora za pitanja ustavnopravnog položaja Skupštine Vojvodine, koji je nadležan da utvrdi predlog tog dokumenta na osnovu Nacrta koji je Pokrajinska vlada, na inicijativu predsednika Igora Mirovića, nedavno dostavila Odboru.
Usvajanje skupštinske odluke o izgledu i načinu korišćenja simbola proizlazi iz Statuta Vojvodine usvojenog 22. maja 2014. godine. Za donošenje odluke o simbolima potrebna je podrška dve trećine, odnosno 80 poslanika. Posle letnje pauze se očekuje i rebalans pokrajinskog budžeta, kao i izbor zaštitnika građana Vojvodine, čiji četvorogodišnji mandat ističe na jesen.
Na četvrtoj sednici Skupštine Vojvodine u ponedeljak, kako je „Dnevnik” pisao, najoštriju diskusiju je izazvao izveštaj o poslovanju bivšeg Fonda za kapitalna ulaganja, koji je s velikim zakašnjenjem od tri godine stigao pred parlament, iako je pokrajinskim propisima naloženo da se dostavlja jednom godišnje. Fond za kapitalna ulaganja, međutim, to nije činio. U pomenutim godinama ne samo da nije podnosio izveštaj Skupštini Vojvodine nego je radio veoma loše.
Veliki broj projekata ostao je nezavršen, osim toga, nije vodio računa ni o ravnomernom razvoju Vojvodine, kako je to ocenjeno u diskusiji, uz to, Fond i bivša Pokrajinska vlada lažno su informisali građane o tome da je „Kamenica 2”, jedna od najvažnijih kapitalnih investicija u pokrajini, završena i puštena u rad 21. aprila, uoči glasanja na izborima.
– To je jedan od najvećih skandala u novijoj političkoj istoriji, da je na tako osetljivom mestu, gde se leče bolesnici od najtežih bolesti, napravljeno veliko Potemkinovo selo, građanima objavljeno da je „Kamenica 2” puštena u funkciju, i to tako da su iz drugih klinika i regionalnih bolnica, neposredno pred otvaranje, uvodili tehnička sredstva radi otvaranja, a onda ih vraćali – rekao je novinarima predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović.
Poslanici su razmatrali i usvojili izveštaje o prošlogodišnjem radu Pedagoškog zavoda Vojvodine, Zavoda za sport i sportsku medicinu i za ravnopravnost polova i Turističke organizacije Vojvodine. Skupština je donela i odluku o razrešenju direktorke Pedagoškog zavoda Vojvodine Lenke Erdelj, koja je šefica poslaničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara u Skupštini Vojvodine, i imenovanju novog. To je Janoš Puškaš, profesor informatike iz Zrenjanina.
E. Marjanov
Novi PIK
Skupština je donela odluku o razrešenju predsednika Pokrajinske izborne komisije, sekretara i njihovih zamenika kao i članova, kao i odluku o imenovanju novih. Za predsednika Pokrajinske izborne komisije imenovan je diplomirani pravnik iz Novog Sada Milovan Amidžić, za njegovog zamenika diplomirani pravnik iz Novog Sada Minja Gašević, a za sekretara takođe diplomirani pravnik iz Novog Sada Nikola Banjac, a za njegovu zamenicu diplomirana pravnica iz Novog Sada Mila Radisavljević.
Plan kapitalnih ulaganja
Predsedenik pokrajinske vlade Igor Mirović je na sednici Skupštine Vojvodine najavio da će ubuduće Uprava za kapitalna ulaganja raditi drugačije nego što je radila za vreme bivše Pokrajinske vlade. Mirović je već naložio novom direktoru Uprave da sačini program rada, koji će biti prezentovan Skupštini Vojvodine. On je naglasio da će ključna uloga Uprave biti ekonomski razvoj Vojvodine i okupljanje oko velikih projekata. On je takođe najavio da će ubuduće prioritet za ulaganje imati nerazvijene opštine i okruzi u Vojvodini, od kojih mnogi u proteklom periodu nisu dobile ni dinar, ili su dobili veoma malo para, primera radi, Srednjobanatski okrug, koji slovi za najnerazvijeniji u pokrajini.