U republičkoj kasi brza saobraćajnica Novi Sad – Ruma
Skupštine Srbije počeće sutra sednicu na čijem dnevnom redu je Predlog državnog budžeta za 2018. godinu s pratećim finanasijskim zakonima. Vlada Srbije je 29. novembra usvojila projekciju državne kase, tako što su planirani prihodi od 1.178 milijardi dinara, a rashodi 1.207 milijardi.
Fiskalni deficit na nivou Republike za narednu godinu predviđen je na nivou 0,6 odsto BDP-a, odnosno 28,4 milijardi dinara, što je 40,7 milijardi niže od manjka planiranog budžetom za 2017.Ministar finansija Dušan Vujović rekao je na sednici Odbora za finansije da je plan sačinjen na osnovu projekcije da će realna stopa rasta u idućoj godini biti 3,5 odsto, a da je prostor za povećanje plata i penzija u idućoj godini utvrđen kao nagrada za ono što je ostvareno u poslednje tri godine reformi.
„Učešće zarada ostaće na 8,3 odsto BDP-a i pored njihovog povećanja u bruto iznosu od 35 milijardi dinara, i to za povećanje od deset odsto zaposlenima u javnom sektoru i pet odsto u administraciji“, rekao je Vujović. Istovremeno, tvrdi da povećanje penzija od pet odsto neće uticati na veće učešće opšte potrošnje u BDP-u. Suficit u buyetu ove godine bio je rekordan, deficit nizak, a rast realno dva odsto, što je omogućilo 128,2 milijardi dinara za investicije, što je oko 2,7 odsto BDP-a.
Kako je rekao ministar, za kapitalne investicije predviđeno je 128,3 milijardi, od čega je najviše – 54 milijarde – namenjeno infrastrukturi. Subvencije iz budžeta u narednoj godini imaće razvojni karakter pa će tako preko Ministarstva za infrastrukturu one ići za „Železnice Srbije”, „Puteve Srbije” i učešće u kapitalnim kreditima, koji su nasleđeni.„Svi uživamo u pozitivnoj strani fiskalne konsolidacije“, zaključio je Vujović.
Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović imao je primedbu što tom telu nisu na vreme dostavljene predložene izmene poreskih zakona, koje, po Zakonu o buyetskom sistemu, treba da oceni. To se, kaže, odnosi na izmene zakona o porezu na dohodak građana i o doprinosima za obavezno osiguranje, koje predviđaju da se preduzetnici u nekom periodu oslobode od poreza da bi se stimulisala privredna aktivnost. Podvlači da je dobro što je predloženim buyetom za 2018. predviđen nizak i održiv deficit, koji će biti moguće održavati i narednih godina, tako da nisu potrebne dodatne uštede kroz smanjenje rashoda ili povećanje poreza.
Dosadan budžet
Poslanici su na jučerašnjoj sednici Odbora za finansije diskutovali oko pet sati. Parlamentarci iz redova vladajuće koalicije jednoglasno su, s deset glasova prisutnih, podržali predloženi budžet.Poslanik SNS-a Goran Kovačević konstatovao je da su vladajuća koalicija i ministar Dušan Vujović uspeli da u fiskalnu politiku Srbije „uvedu princip dosadnosti, kao što je slučaj u normalnim, uređenim zemljama”.
On je pohvalio što je došlo do pozitivne promene u strukturi rashoda, i to u korist javnih investicija. Dobro je, kazao je, što će najveći deo novca za javne investicije biti upotrebljen za fizičku infrastrutkru jer to podstiče privredni rast i privrednu aktivnost. Međutim, upozorio je na to da je nedovoljno investicija namenjeno zdravstvu, školstvu i zaštiti životne sredine, a s druge strane se primećuje ogromno povećanje za Ministarstvo odbrane i MUP, koji bi, kaže, trebalo da budu transparentniji. Navodi i da Fiskalni savet kritikuje što će i u 2018. biti na snazi privremena mera koja se odnosi na umanjenje natprosečnih penzija, kao i produžavanje zabrane zapošljavanja u javnom sektoru, koje će tako trajati i četvrtu godinu.
„Neophodno je da postoje analiza i plan gde su viškovi i manjkovi i da se postupa po njima, a ne da se zamrzava zapošljavanje“, kazao je Petrović.Buyetom je predloženo da najviše novca kada je o investicijama reč, ode na završetak putnog Koridora 10 – gotovo 11 milijardi dinara. Između ostalog, za gradnju brze pruge Beograd–Budimpešta kroz Srbiju predviđeno je osam milijardi dinara, a za Ipsilon krak na Koridoru 10 – obilaznicu oko Subotice do Kelebije – 800 miliona dinara, kao i za novi most kod Ostružnice na obilaznici oko Beograda – 4,5 milijarde. Za projekat gradnje brze saobraćajnice Novi Sad – Ruma opredeljeno je 50 miliona dinara. Po Predlogu buyeta, Ministarstvo finansija će izdvojiti 377 miliona dinara za izgradnju graničnih prelaza Gostun, Vatin, Bajina Bašta, Sot i Gradina.
Štednja kod Vučića i u parlamentu
Po Predlogu budžeta, predsednik republike Aleksandar Vučić u 2018. godini imaće na raspolaganju 198,17 miliona dinara, i to je 44,86 miliona dinara manje nego što je bilo opredeljeno za ovu godinu, za funkcionisanje Nikolićevog kabineta. Sada su smanjeni rashodi za zaposlene, i to 30 miliona dinara, kao i rashodi za troškove putovanja – deset miliona.Kabinet predsednice Vlade Ane Brnabić u 2018. moći će da računa na 25,84 miliona dinara, što je, uz dodatna 3,53 miliona, povećanje od 15,8 odsto u odnosu na 2017. godinu.Najveće smanjenje sleduje Narodnoj skupštini, čija će kasa biti tanja 944,02 miliona dinara, odnosno 30,7 odsto, pa će parlament moći da računa na 2,12 milijarde dinara.
Na sednici resornog odbora, državni sekretar Srbislav Cvetić naveo je da će buyet Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u 2018. godini biti 149,2 milijardi dinara, što je 1,3 milijardu dinara više nego ove godine. Cvetić navodi da je predviđeno povećanje dodatka za prvo dete s 39.000 dinara na 100.000, što će biti isplaćeno jednokratno.
Uoči sutrašnje sednice već stižu i predlozi poslanika za dopunu dnevnog reda, koji za sada ima planiranih tridesetak tačaka koje je inicirala Vlada Srbije. Poslanici Pokreta DJB smenjivali su se juče pre podne ispred pisarnice u Domu Narodne skupštine da bi dočekali saziv nove sednice i uspeli da predlože dopune dnevnog reda. Međutim, pošto je sednica u međuvremenu zakazana za sutra, rok za podnošenje predloga je 24 časa pre početka sednice, odnosno do danas u 9 časova.
Po Zakonu o buyetskom sistemu, rok za usvajanje buyeta je 15. decembar. Poslanici Skupštine Srbije usvojili su još uvek važeći buyet 10. decembra prošle godine. Za njega je glasalo 153 poslanika, protiv je bilo 26, dok nije glasalo troje. Ovogodišnjim buyetom ukupni prihodi su planirani u iznosu od 1.092 milijarde dinara, ili 8,9 milijardi evra, a ukupni rashodi od 1.161 milijardu, odnosno 9,5 milijardi evra, s deficitom od 1,7 odsto bruto domaćeg proizvoda.
Na Predlog budžeta za 2017. godinu bilo je podneto 286 amandmana, a očekuje se da će i ovoga puta biti oštre polemike između vlasti i opozicije.
S. Stanković