Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Novom Sadu 2019. pet milijardi dinara za saobraćaj i puteve

26.12.2018. 08:09 08:35
Piše:
Foto: Dnevnik/Slobodan Šušnjević

Skoro 26 milijardi, preciznije 25.963.389.927, dinara iznosiće budžet Novog Sada u narednoj godini, ukoliko bude usvojen na sutrašnjoj sednici Skupštine grada.

Gradska kasa bi po ovom predlogu u narednoj godini bila „tanja” za nešto manje od dve milijarde dinara u odnosu na ovogodišnja sredstva, koja iznose skoro 27,9 milijarde dinara. Doduše, predlagač, to jest Gradsko veće, kaže da će se konačan iznos neutrošenog novca iz tekuće godine, znati tek nakon završnog računa budžeta za 2018. godinu, kada će se znati i konačan iznos novca koji će biti prenet u 2019. godinu.

Prema predlogu budžeta za 2019. godinu, grad će iz tekućih prihoda ostvariti 20,428 milijardi, dok će iz prethodnih godina preneti gotovo 3,5 milijarde dinara koje nisu utrošene. Između ostalog, nešto više od 900 miliona dinara stići će iz Pokrajine i Republike, a procenjeno je da bi naredne godine Novi Sad uglavnom od prodaje građevinskog zemljišta trebalo da zaradi 965,5 miliona dinara.

Nešto više od 900 miliona dinara stići će iz Pokrajine i Republike, a procenjeno je da bi naredne godine Novi Sad uglavnom od prodaje građevinskog zemljišta trebalo da zaradi 965,5 miliona dinara

Što se tiče rashoda, gradska vlast predviđa deficit od oko tri milijarde dinara, a njega bi trebalo da pokrije upravo do sada neutrošen novac. Prema programima, budžet izgleda ovako: za poljoprivredu je namenjeno oko 91 milion dinara, za zaštitu životne sredine oko 1,6 milijardi, od kojih oko 793 miliona za upravljanje otpadnim vodama, nešto više od 500 miliona za izgradnju kanalizacije u gradu i prigradskim mestima, te 236,7 miliona za upravljanje zaštitom životne sredine. Na opšte usluge lokalne samouprave otići će oko četiri milijarde dinara, dok će u gradski saobraćaj i puteve biti uloženo skoro 5,2 milijarde dinara i to oko 3,8 milijarde za održavanje i upravljanje putevima, 450 miliona namenjeno je javnom gradskom prevozu, za parterno uređenje izdvojen je 181 milion, za opremanje Naučno-tehnološkog parka 174,2 miliona, nešto više od 344 miliona biće upotrebljeno za završetak izgradnje drumsko-železničkog mosta preko Dunava, a sa 150,7 miliona dinara grad namerava da finansira opremanje novog parka između Novog naselja i Detelinare.

Za socijalnu i dečiju zaštitu planirano je skoro 1,6 milijardi, od kojih je milijarda namenjena podršci deci i porodicama s decom. Za urbanizam grad planira 533 miliona dinara naredne godine, od čega će samo na planiranje otići 367,3 miliona dinara. Komunalne delatnosti u 2019. godini biće finansirane sa gotovo 2,3 milijarde dinara, te će od tih para 550,8 miliona otići na javno osvetljenje, 556 miliona na održavanje zelenih površina, 344 miliona za održavanje javne čistoće, 391 miliona za zoohigijenu, 230 miliona za groblja i 186 miliona za upravljanje i snabdevanje pijaćom vodom. Oko 2,5 milijarde namenjeno je kulturi i informisanju, odnosno, 1,128 milijarde za sam rad kulturnih ustanova, 190,7 miliona za jačanje produkcije, 131,6 miliona za opremanje nove zgrade RTV-a, te nešto više od 911 miliona za Evropsku prestonicu kulture 2021. godine.

Za socijalnu i dečiju zaštitu planirano je skoro 1,6 milijardi, od kojih je milijarda namenjena podršci deci i porodicama s decom

Za razvoj sporta i omladine planirano je oko 693 miliona, od kojih će najveći deo, 424,7 miliona biti dodeljeno lokalnom sportu, dok će skoro 179 miliona dinara biti utrošeno za potrebe Omladinske prestonice Evrope 2019. godine. Za atletsku dvoranu i stadion namenjeno je skoro 40 miliona dinara. U lokalni ekonomski razvoj novosadska vladajuća koalicija planira da uloži 1,173 milijarde dinara, te će za unapređenje privrednog i investicionog okruženja biti izdvojeno skoro 823 miliona, za aktivnu politiku zapošljavanja skoro 200, dok je za promociju i unapređenje gradske privrede namenjeno 126,2 miliona dinara. Razvoj turizma koštaće grad naredne godine 123,8 miliona dinara, a nešto malo više, oko 131 milion namenjeno je zdravstvu.


Investicije

Prema predlogu budžeta za 2019. godinu, 4,9 milijardi dinara biće utrošeno za zgrade i građevinske objekte. Tim novcem će biti plaćena izgradnja pristupnih saobraćajnica i završetak novog drumsko-železničkog mosta, za komunalno opremanje Jugovićeva, izgradnju produžetka Bulevara Jovana Dučića, izgradnju ulica na Podbari, ulica Marka Miljanova i Jovana Hranilovića, Sentandrejskog puta...

Planirano je da i se projektuju dve javne garaže: u Šafarikovoj ulici i kod Banovine, te da se uradi projekat parternog uređenja dela gradskog jezgra (Trg slobode, Pozorišni trg, ulica Kralja Aleksandra, Modene...). Novosadska vlast namenila je novac i za uređenje dečijih i sportskih igrališta, komunalno opremanje nove zgrade RTV-a, kanalizaciju u slivu ulice Baja Pivljanina na Klisi, u delu Veternika, Rumenki i za prečistač otpadnih voda u Begeču.

Između ostalog, naredne godine trebalo bi da budu izgrađene još dve kulturne stanice za Evropsku prestonicu kulture, a biće projektovana i KC na Novom naselju...


Za predškolsko vaspitanje i obrazovanje sledeće godine obezbeđeno je 3,3 milijarde dinara, gde 2,9 milijardi ide za tekuće potrebe, dok će sa 205 miliona dinara biti finansirana izgradnja vrtića u Orahovoj ulici, dok je novac izdvojen i za rekonstrukciju i dogradnju još pet obdaništa „Radosnog detinjstva”. Za osnovno obrazovanje namenjena je milijarda dinara, a tek nešto manje izdvojeno je za srednje obrazovanje. Iz ovog programa 320,6 miliona ide za izgradnju Muzičke i baletske škole, a 106,3 miliona namenjeno je dogradnji Gimnazije „Isidora Sekulić”.

Sam politički sistem grada, Skupština grada i izvršni organi, u 2019. godini imaće na raspolaganju 424,2 miliona dinara.

Tekući rashodi i da lje čine tri četvrtine budžetskih rashoda i na nivou su od 19,5 milijardi, a, kako se navodi u predlogu budžeta, manji su od ovogdišnjih troškova za 4,3 odsto. Za kapitalniu potrošnju namenjeno je preostalih 22,6 odsto, odnosno 5,8 milijardi dinara, mada predlagač budžeta daje i drugu sliku, u kojoj, kada uračuna u kapitalu i kapitalne subvencije, dotacije i transfere, kapitalna potrošnja iznosi 8, 142 milijarde ili 31,5 odsto budžeta Novog Sada. Subvencije su za narednu godinu smanjene za 19,2 odsto i iznose dve milijarde dinara, od čega je 456,2 miliona ili 22,8 odsto namenjeno tekućim subvencijama, a ostatak od 1,54 milijarde kapitalnim subvencijama.

S. Krstić

Piše:
Pošaljite komentar