Vučić u Beogradu otvorio 141. Skupštinu Interparlamentarne unije
BEOGRAD: Intoniranjem himne "Bože pravde" u beogradskom Sava centru večeras je počela ceremonija zvaničnog otvaranja 141. Skupštine Interparlamentarne unije (IPU) koja će trajati do 17. oktobra, a okupiće 2.000 učesnika iz oko 150 zemalja.
Zasedanje će je svečano otvorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a prisustnima će se obraćaju i predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković, predsednica IPU Gabrijela Kuevas Baron i generalna direktorka Kancelarije UN u Ženevi Tatjana Volovaja.
Otvaranju Skupštine IPU prisustvuju predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić, prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević, ministar zdravlja Zlatibor Lončar, učesnici Skupštine IPU..
Centralna tema zasedanja Skupštine IPU je "Uloga i mehanizmi parlamenta u jačanju međunarodnog prava i doprinos regionalne saradnje", a poslanici će diskutovati i o rodnoj ravnopravnpsti, osnaživanju mladih, odbrani ljudskih prava poslanika i ostvarivanju univerzalne zdravstvene zaštite.
“Ponosan sam što ste svi u Srbiji, čini se da je Srbija jedina zemlja koja danas u Evropi može da organizuje ovakvo zasedanje, jer mi smo slobodna i nezavisna zemlja koja želi da sa svima gaji prijateljstvo”, rekao je Vučić, poželevši dobrodošlicu učesnicima.
On je istakao da su parlamentarci deo sveta koji mora da sanja drugačije snove, sa kojima, kako je rekao, ne treba prestati.
Kako je rekao, svet dijaloga i komprimisa jeste moguć, ali je svet i dalje daleko od tog ideala, te primetio da ne važe ista pravila za sve, a o tome ko je ko odlučuju najveći.
“Mi, mali narodi, ponekad smo uskraćeni i za pravdu i za novac i razvoj. Ponekad se čini da smo izolovani, ali danas se slobodarski deo sveta budi, i čini se da ljudi ponovo osećaju da je nezavisnost, suverenost i sloboda odlučivanja nešto zbog čega se vredi boriti”, rekao je Vučić.
Dodao je da je Srbija prošla kroz mnogo ratova, ali i danas ističe da nema veće vrednosti od slobode.
“Vratili smo pravo na samostalno odlučivanje, i pravo na odluke o svojoj budućnosti”, rekao je Vučić.
Ocenio je da je skup jedan od najznačajnijih međunarodnih događaja u savremenoj istoriji, u kojem učestvuje 2.000 članova, iz 150 parlamenata.
Rekao je da smo u Srbiji naučili da volimo sve ljude ne samo što je naša zemlja bila deo Pokreta nesvrstanih, već što smo znali da nikada prijateljima ne okrećemo leđa, a videli smo koliko je to važno kada je nama bilo teško.
Srbija je postala jedna od prvih članica IPU 1891. godine, ubrzo nakon osnivanje te međunarodne organizacije 1889. godine, a na 141. Skupštini IPU u Beogradu pored obeležavanja 130 godina postajanja IPU biće obeležena i 70. godišnjica Ženevskih konvencija koje su bile temelj humanitarnog prava zaštite u oružanim sukobima.
Ovo je drugi put da će Beograd biti domaćin Skupštine IPU, nakon što je 52. Skupština te međunarodne parlamentarne organizacije održana u glavnom gradu Srbije, odnosno tadašnje Jugoslavije, 1963. godine.
IPU je globalna organizacija nacionalnih parlamenata, osnovana pre 130 godina kao prva multinacionalna politička organizacija na svetu u cilju osnaživanja saradnje i dijaloga među državama.
Danas IPU obuhvata 179 nacionalnih parlamenata i 12 regionalnih parlamentarnih tela i promoviše demokratiju i pomaže parlamentima da postanu jači, mlađi, rodno ravnopravniji i različitiji.