TEMA: Vrbas, Kovin i Odžaci ne biraju ovog proleća
Na predstojećim redovnim lokalnim izborima, koji će biti održani zajedno s republičkim i pokrajinskim – kako se nezvanično najavljuje 24. aprila – u pojedinim opštinama
neće biti glasanja za odbornike. U njima su održani vanredni ili redovni izbori (Kovin) 2013. godine pa sadašnji saziv tih lokalnih parlamenata ističe tek sledeće godine.
Na predstojećim lokalnim izborima zbog toga neće glasati građani u Vrbasu, Kovinu, Odžacima, dok će u beogradskim opštinama Zemun i Voždovac, gde su izbori takođe bili održani 2013. godine, ovog proleća birališta ipak biti otvorena i za odbornike jer su predsednici tih opština pre dvadesetak dana podneli ostavke. Ostavku su zvanično obrazložili time da je jeftinije proveriti volju građana istovremeno s republičkim izborima.
U Vrbasu, Kovinu i Odžacima izbori takođe mogu biti raspisani i ove godine u slučaju ostavke predsednika opština ili raspuštanja lokalnog parlamenta. Takvih informacija, međutim, zasad nema. Postoje samo nezvanične informacije, kako je to „Dnevnik” saznao, da bi do eventualnog raspuštanja Skupštine opštine možda moglo doći u Vrbasu, ali drugi, takođe nezvanični izvor našeg lista, tvrdi da o tome nema ni govora jer su Skupština i vlast stabilni i dobro funkcionišu.
Pre tri godine u svim tim vojvođanskim opštinama došlo je do promene vlasti i preraspodele političkih snaga u korist Srpske napredne stranke.
Tako je, primera radi, u Kovinu, gde su u aprilu 2013. godine održani redovni lokalni izbori, ubedljivo pobedio SNS, osvojivši 43 odsto glasova, čime je smenjena vlast kojom su rukovodili kadrovi Demokratske stranke. Ujedinjeni regioni Srbije osvojili su na tim izborima 15 odsto, a demokrate deset odsto glasova.
Kovin je specifičan po tome što su u toj opštini izbori bili često održavani: 2004, 2006, 2008, 2009. i 2013. godine zbog raspada vladajuće koalicije i vlasti i što u tom periodu nije realizovana nijedna značajnija investicija, iako se godinama pričalo. primera radi, o izgradnji industrijske zone pored magistralnog puta M-24 u blizini Dunava, vredne oko 200 miliona dinara. Biračima je to, po svemu sudeći, dozlogrdilo pa su na poslednjim izborima 2013. godine kaznili lokalnu vlast.
Posle Kovina, došlo je do promene i u opštini Vrbas, gde su naprednjaci osvojili više od 40 odsto glasova, usledili su socijalisti s više od 24 odsto osvojenih glasova, i demokrate s više od 18 odsto, uz rekordnu izlaznost birača od 63 odsto. Pažnju štampe su tada posebno privlačili rezultati izbora u vrbaskom selu Zmajevo, rodnom mestu viskog funkcionera DS-a Dušana Elezovića, gde su naprednjaci takođe porazili demokrate.
Prethodni vanredni izbori u opštini Vrbas održani su oktobra 2009. godine, kada je Koalicija za evropski Vrbas (DS–SPO–SDP) osvojila 36 odsto glasova, SPS–PUPS – 18,8 odsto, SNS – 13,7, SRS – 7,5, DSS–NS – šest, a LDP–LSV i Lista za sela 5,4 odsto. Na tim izborima glasalo je 56,31 odsto birača, a održani su nakon raspada koalicije SRS–SPS–DSS-a, blokade parlamenta i uvođenja privremenih mera.
Nakon izbora u Vrbasu i Kovinu, predsednik Izvršnog odbora SNS-a Radomir Nikolić je ocenio da su ti rezultati signal da je pokrajinska vlast predvođena DS-om izgubila legitimitet.
Eržebet Marjanov
Novi savezi, blokovi...
Raspisivanje vanrednih lokalnih izbora zatraženo je nedavno u Odžacima. Opštinski odbor SDS-a je, naime, početkom februara saopštenjem za javnost pozvao tamošnju vlast da raspiše vanredne izbore, pre svega iz političkih razloga.
„Mišljenja smo da je došlo do preraspodele snaga na političkoj sceni opštine Odžaci. Mnoge političke stranke su prestale da postoje, neke nove su formirane, neke su izgubile poverenja birača i odbornici im uopšte ne dolaze na sednice Skupštine, neki novi savezi i blokovi su formirani, a neke stranke su postale parlamentarne u lokalnoj skupštini mada nisu osvojile cenzus na prošlim izborima”, naveo je u svom saopštenju OO SDS-a.
Nema, međutim, nagoveštaja o tome da bi do toga i moglo doći.