Tema „Dnevnika“: Šta piše u Sporazumu između SNS-a i SVM-a?
NOVI SAD: Vladajuća Srpska napredna stranka i Savez vojvođanskih Mađara, koji je po političkoj snazi treći u republici i pokrajini, nastavljaju saradnju građenu godinama na obostranom poverenju, potvrđuje koalicioni sporazum između dve stranke koji su predsednici SNS-a i SVM-a Aleksandar Vučić i Ištvan Pastor potpisali 13. novembra.
Podsetimo, potpisivanje Sporazuma Vučić je komentisao rečima da Pastorova stranka nije samo saveznik SNS-a, nego i saveznik i prijatelj Srbije i da su njena odgovornost, ozbiljnost i posvećenost u napretku Srbije za izuzetno poštovanje. S druge strane, Pastor je naglasio da dve stranke sarađuju i „bez papira“ i da koalicioni sporazum nisu potpisali da bi više verovali jedni drugima, već da bi definisali zajedničko stremljenje.
To je zajednički napor da zbijemo redove jer živimo u „ludo” vreme, u kojem se samo neozbiljni spore i sudaraju jedni s drugima, a pametni se udružuju, približavaju, dogovaraju i umeju da pojedinačne detalje stave u drugi plan, naveo je tada Pastor.
Obuhvata devet oblasti: evropske integracije, položaj Vojvodine, regionalni razvoj i kapitalne investicije u Vojvodini, poljoprivredu i zaštitu životne sredine, manjinska pitanja, zdravstvo, socijalnu zaštitu, lokalne samouprave, ilegalne migracije i bezbednost stanovništva.
Taj deo dokumenta definiše da u prioritetne projekte Vlade Republike Srbije, osim železničkog koridora Beograd–Budimpešta, spadaju i rekonstrukcija pruge Subotica–Segedin, kao i izgradnja deonice pruge Subotica–Baja na teritoriji Srbije. Dokumentom je predviđeno i okončanje radova na rekonstrukciji i dogradnji graničnog prelaza Horgoš, povećanje kapaciteta na drugim graničnim prelazima i produženje radnog vremena graničnih prelaza, koji sada rade od sedam do 19 sati.
U odnosu na položaj Vojvodine, SNS i SVM su saglasni u tome da će „dati konstruktivan doprinos formulisanju predloga u procesima ustavne revizije i reforme političkog sistema da bi zajednički došli do najboljih rešenja” i da će „argumentovani predlozi SVM-a biti podržani od druge ugovorne strane”.
Takođe da će „kroz proces ustavne revizije i reforme političkog sistema zakoni koji regulišu pitanja nadležnosti i finansiranja AP Vojvodine dobiti status ustavnog zakona”. I najzad: da će se „u najskorije vreme pristupiti izradi izmena i dopuna Zakona o utvrđivanju nadležnosti AP Vojvodine u cilju povećanja broja izvornih nadležnosti i pristupiće se donošenju zakona o finansiranju nadležnosti Vojvodine u cilju preciznog utvrđivanja izvora finansiranja”. Podsetimo, obaveza da se ti zakoni usvoje proizlazi iz Ustava Srbije i trebalo ih je doneti pre više od deset godina.
SNS i SVM su takođe saglasni u tome da će u narednom periodu lokalni projekti u Vojvodini u većoj meri biti finansirani iz budžeta Republike i da će pojedine kapitalne investicije i razvojni projekti koji prevazilaze lokalni značaj biti uvršćeni među prioritetne projekte Vlade Srbije. U te investicije, između ostalog, spadaju: industrijske zone, dva nadvožnjaka iznad ipsilon kraka, odnosno obilaznice oko Subotice, intenziviranje turističkog razvoja Palića, završetak Narodnog pozorišta i Gradskog stadiona u Subotici, izgradnja puta između Subotice i Sente, produžetak ipslilon kraka prema Senti i severnom Banatu sa zaobilaznicama, prečistači otpadnih voda u Bačkoj Topoli, Malom Iđošu, Srbobranu, sanacija reke Krivaje, izgradnja prostrojenja za prečišćavanje vode za piće u Kikindi i potiskim opštinama, nova prevodnica na Tisi kod Novog Bečeja, radovi na projektu automatizacije protivgradnog sistema za radarske centre „Bajša” „Samoš”…
U odnosu na zdravstvo, najvažniji deo Sporazuma govori o tome da će biti podizan nivo usluga u domovima zdravlja, opštim i specijalnim bolnicama u Vojvodini i da će to ostati važan prioritet u radu Vlade Srbije. Isto tako, dokument navodi da će se posebna pažnja posvetiti rekonstrukciji opštih i specijalnih bolnica i domova zdravlja u Vojvodini, a da će prioritete u tom pogledu imati navedene zdarvstvene ustanove u Senti, Subotici i Somboru.
U delu dokumenta koji se odnosi na ostvarivanje individualnih i kolektivnih prava nacionalnih manjina navodi se da „u procesu ustavne revizije razmotriće se predlog da se ostvarivanje individualnih i kolektivnih prava pripadnika nacionalnih manjina, zajamčenih Ustavom, reguliše zakonom koji ima status ustavnog zakona.”
Takođe, pristupiće se izradi četvorogodišnjeg plana zapošljavanja pripadnika nacionalnih manjina u skladu s podacima iz centralnog registra zaposlenih u javnom sektoru i javnim preduzećima.
Iz oblasti poljoprivrede i zaštite životne sredine važno je istaći da su SNS i SVM saglasni u tome da će se izmenama i dopunama zakona utvrditi da se doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje malih poljoprivrednih proizvođača plaćaju srazmerno prihodu, odnosno snazi poljoprivrednih proizvođača, da će se otpisati kamate i da će biti reprogramiran javni dug i svakom poljoprivrednom proizvođaču dati mogućnost da odluči da li želi da bude u penzijskom sistemu. Dokument u tom delu navodi i da će detalji sistema subvencija svake godine biti utvrđivani u saradnji s udruženjima poljoprivrednika, i to pre početka izrade nacrta budžeta Republike Srbije za narednu godinu.
Sporazum se bavi i ilegalnim migracijama, u smislu zaštite stanovništva. Stranke su saglasne u tome da će se zaštititi južne granice zemlje da bi se onemogućili ilegalni ulasci, kao i granice u svim pograničnim naseljima u Vojvodini, dok će se u opštinama i mesnim zajednicama u koje dolaze migranti obezbediti značajnije prisustvo policije.
E. Marjanov