Tema „Dnevnika”: Koji izazovi stoje pred novom Vladom Srbije
Rast privrede, smanjenje deficita i javnog duga, povećanje investicija i bolja naplata poreza - sve ovo građanima uglavnom deluje apstraktno, ali bez toga nema ni ostvarenja dva najvažnija cilja za povećanje životnog standarda, a prioritet su i nove Vlade na čijem je čelu Ana Brnabić.
To su smanjenje nezaposlenosti na jednocifrenu i povećanje prosečne plate na 500 evra.Pred novom vladom je stari zadatak – spustiti nezaposlenost na jednocifreni broj. U proteklih pet godina, govori statistika, nezaposlenost je gotovo prepolovljena, što je i MMF zabeležio kao najveći uspeh Srbije.
Petnaesta srpska vlada od uvođenja višestranačja, prva je na čijem je čelu žena. Vučićevoj naslednici u Nemanjinoj 11, neće biti lako, videlo se već onog časa kada je predsednik Srbije predložio za mandatara nove vlade. Međutim, Vučić nije odustao, a neće ni Ana Brnabić sudeći po prvim izjavama. Prvi intervju dala je “Sputnjiku” naglasivši da će nova vlada biti vlada kontinuiteta i da će se sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem konsultovati kao i do sada.
Upitana da prokomentariše navode da će odgovornost u vladi biti podeljena i da će potrpedsednik Ivica Dačić biti zadužen „za politička pitanja”, Brnabić je rekla misli da je od toga „možda napravljena preterana fama”.
„Predsednik Vlade postoji samo jedan”, istakla je ona dodajući da je predsednik to sve dobro objasnio. Za mene se zna da sam jak timski igrač, jako puno polažem na tim, tako da ću se oslanjati i na prvog potpredsednika Vlade i na predsednika Republike i mislim da nema dileme da će to biti tim koji će raditi u najboljem interesu Srbije”, navela je Brnabić.
Ona je rekla i da je dovoljno hrabra da potpiše i donese teške odluke i da nije ni proruski ni američki čovek, da je ogroman patriota, kao i da Srbija ima mnogo toga da nauči od Rusa.Takođe je ocenila i da u Srbiji „postoje urgetnija pitanja od Preambule Ustava Srbije”, kao i da je apsolutno za vojnu neutralnost.
„Sve teške odluke će se donositi konsenzusom. Predsednik Republike je dobio skoro 56 posto glasova gradana Srbije, on je nesporno ogroman autoritet. Građani su za njega glasali u poslednja četiri kruga izbora i svaki put je dobijao sve više. I on i Srpska napredna stranka. Kao predsednik Vlade imam obavezu prema građanima Srbije da se u teškim odlukama konsultujem sa predsednikom Republike i da čujem glas naroda, što znači i sa Srpskom naprednom strankom, koja je mene, kao nestranačku ličnost predložila i podržala za predsednika Vlade. U tom smislu je Srbija, čini mi se, u sigurnijim rukama nego što je ikada ranije bila”, istakla je premijerka.
Generalni sekretar u kabinetu predsednika Srbije, Nikola Selaković kaže da svakom ko priča o fikusima, ikebanama, marionetama, poručuje da nikada nije dobro da potcenjujete čoveka koji je vaš neistomišljenik. On kaže i da su mu uvek bile „smešne i plitke” priče o ruskoj, američkoj ili evropskoj vladi i dodao da, ako su SNS i Aleksandar Vučić za nešto zaslužni, to je „što imamo srpske vlade”. „Odajem Vučiću priznanje zbog hrabrog poteza da postavi Anu Brnabić na mesto premijera”, rekao je on.
Saradnja SNS i JS
Dilemu kakva je sudbina Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme koja nije podržala inovu vladu, na neki način razrešio je Nikola Selaković, rekavši da je JS iznela svoj stav koji SNS poštuje i da se saradnja sa JS nastavlja.
On smatra da je ključno da se sa koalicioniom partnerima, pre svega sa SPS-om, produbljuju odnosi i očekuje da će predstojeći period doneti „taj viši nivo saradnje”.
Govoreći o situaciji u SNS nakon „bure” oko obezbeđivanja većine za izbor Brnabićeve za premijera, Selaković je rekao da je u stranci bilo iznošenja različitih mišljenja, ali da su na kraju, kada su svi rekli šta misle, zajednički zaključili „nešto što je postao stav iza koga su svi stali”.
„U stranci koja broji preko 600.000 članova imate ljude od monarhističke provinijencije do nekog oblika komunizma, potomke četnika i partizana, ljude koji su za evropske integracije i one koji su za Rusiju, ali se na kraju dogovorimo. Presudni su interesi države, građana, ekonomskog prosperiteta i poboljšanje životnog standarda”, kaže Selaković.
S. Stanković