TEMA DNEVNIKA Dvorac Heterlend u Bočaru očekuju bolji dani
NOVI SAD: Vest da je Pokrajinska vlada podržala inicijativu opštine Novi Bečej i prihvatila informaciju o finansiranju rekonstrukcije i dogradnje dvorca Heterlend u Bočaru, ponovo je pokrenula priču o najskupljoj ruševini u Srbiji iz 2011. godine koja će, po svemu sudeći, konačno biti rekonstruisana.
Pokrajinska vlada zadužila je Upravu za kapitalna ulaganja Vojvodine da sprovede postupak javne nabavke za finansiranje izrade tehničke dokumentacije, kao i tehničke kontrole projekta.
Na taj način podržana je inicijativa opštine Novi Bečej da se izgradi nova projektno-tehnička dokumentacija, imajući u vidu sve okolnosti koje su pratile dosadašnje izvođenje radova i, posebno, promenu namene tog objekta, kao i neophodnost nastavka radova da bi se taj objekat, kao i dosadašnja ulaganja u njega, zaštitila od daljeg propadanja.
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović je i ranije najavio mogućnost renoviranja dvorca. Podsetimo, on je još u godini formiranja nove pokrajinske administracije posle pada Demokratske stranke i Pajtićeve vlade, u septembru 2016. obišao dvorac Heterlend u Bočaru i najavio da će se uraditi projekat rekonstrukcije objekta, koja će biti realizovana u tri faze. Prva će biti, rekao je novinarima, utvrđivanje namene objekta i njegovo uvršćavanje u mrežu objekata socijalne zaštite, što će biti učinjeno u saradnji s resornim ministarstvom Vlade Srbije.
Potom će, kako je naveo, uslediti konkurs za izradu projekta, a zatim će na osnovu projekta biti određena svota kojom će se finansirati izgradnja. Mirović je tada ukazao na to da se radi o dugotrajnom procesu i da ne treba očekivati da se projekat brzo realizuje.
„Ne želim da pričam o onome što se ranije dešavalo s tim dvorcem jer je to sada stvar pravosudnih organa, ali želim da istaknem da pre svega moramo tačno da odredimo šta želimo s Heterlendom, ko će ga koristiti i koliko će ljudi u njemu biti zaposleno, ko će finansirati njihov rad da bismo krenuli u realizaciju projekta jer ne želimo da izgradimo objekat samo da bismo ga izgradili“, naveo je Mirović.
Bivša Pokrajinska vlada je dvorac Heterlend zamislila kao najveći centar za rehabilitaciju dece ometene u razvoju na Balkanu, u koji je trebalo da uđe 1.200 dece. Za projekat je tada iz buyeta Vojvodine odvojeno je 156 miliona dinara i 17. marta 2011. godine zaključen ugovor između investitora – Opštine Novi Bečej, koju je zastupao Milivoj Vrebalov, izvođača firme „Gardi” vlasnika Igora Rebe i finansijera, tadašnjeg Fonda za kapitalna ulaganja, na čijem čelu je bio Momčilo Milović. Rok za završetak radova je bio 310 dana, odnosno 1. januar 2012. godine.
Radovi, međutim, ne samo da nisu bili završeni do tog roka nego nisu ni počeli i ruinirani dvorac Tegledijevih iz 14. veka, koji je tokom istorije više puta promenio vlasnika, zarastao je u korov i postao stecište golubova. Uprkos tome što radovi nisu bili započeti, Fond za kapitalna ulaganja je, kako se ispostavilo, u četiri navrata 2011. isplatio 81.556.491 dinara.
Po pisanju štampe, Fond je 16. maja isplatio 46.837.693, dinara, 2. avgusta 11.787.470, 17. oktobra 8.256.497,42, a 27. decembra 12.769.020 i 1.905.809 dinara. I zatraženo je još, kako se ispostavilo, 2012, kada je na mesto predsednika opštine došao Saša Šućurević, koji je ispričao na konferenciji za novinare da je dobio da potpiše četvrtu fazu za radove na Hertelendu, na osnovu čega je iz Fonda trebalo da bude povučeno dodatna 53 miliona dinara.
„Odmah mi je nešto bilo sumnjivo pa sam formirao komisiju koja je utvrdila da nisu završeni ni radovi iz treće faze, a zahteva se povlačenje 53 miliona iako posao nije urađen“, kazao je tada Šućurević.
Tako su akteri slučaja „Heterlend” završili na sudu zbog nezakonitog raspolaganja novcem i njegovog prisvajanja, a humana ideja o izgradnji najvećeg rehabilitacionog centra na Balkanu za decu ometenu u razvoju pretvorila se u još jedan „Skadar na Bojani” i u priču koja je u novinama punila stranice crne hronike.
Eržebet Marjanov
MAKSIMOVIĆ: Biće raj za mališane
Predsednik opštine Novi Bečej Saša Maksimović kaže za „Dnevnik” da im je izuzetno drago što je Pokrajinska vlada usvojila u sredu njihovu inicijativu za obnovu dvorca Heterlend i projekat poverila Upravi za kapitalna ulaganja.
„ Osim fabrike vode, u poslednjih 20 godina opština Bečej nije imala kapitalne investicije, a pošto je dvorac vlasništvo lokalne samouprave, tražili smo pomoć od Pokrajinske vlade da bismo obnovili jedan od pet dvoraca koje ima naša opština, što je ogroman turistički potencijal“, kaže Maksimović.
On dodaje da su dva dvorca u državnom vlasništvu – Heterlend i Karačonji, dok su preostala tri u postupku restitucije i u posedu privatnih lica.
Dvorac Heterlend, po Maksimovićevim rečima, biće po završetku projekta, koji Uprava za kapitalna ulaganja tek treba da izradi i poveri izvođačima radova, višednevni boravak za decu od prvog do četvrtog razreda osnovne škole, nešto nalik Letenki.
„To nam daje novi pravac i novi zamah u razvoju turizma, ali sigurno će udahnuti i život najmanjoj mesnoj zajednici naše opštine, MZ Bočar, koja ipak nije toliko mala, jer broji oko 1.300 stanovnika“, kaže predsednik opštine Novi Bečej. Iako je dvorac vlasništvo Opštine, celokupan projekat finansiraće Uprava za kapitalna ulaganja.
M. Stakić