Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Svečanom akademijom obeleženo 75 godina od oslobođenja Beograda

19.10.2019. 22:12 23:36
Piše:
Foto: Fonet/Zoran Mrđa/Svečana akademija povodom 75 godina od oslobođenja Beograda

BEOGRAD: Svečanom akademijom u beogradskom Sava centru večeras je obeleženo 75 godina od oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu.

Svečanost, kojoj su prisustvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Rusije Dmitrij Medvedev, počela je intoniranjem himni Srbije i Rusije.



Deo programa bio je i kratak dokumentarni film "Put pobede" o najdramatičnijim trenucima bitke za oslobođenje Beograda 1944. godine o čemu je u filmu govorio naš poznati glumac Miloš Biković.



Prisutnima su se obratili Vučić, Medvedev i nekadašnji član Prve proleterske brigade koji je učestvovao u oslobođenju srpske prestonice 1944. godine Zdenko Duplančić.



Borba za oslobođenje Beograda predstavlja jednu od najvećih i najznačajnijih bitaka na Balkanu u Drugom svetskom ratu, a trajala je od 12. do 20. oktobra 1944. godine.



Oslobađanjem Beograda okončana je 1.287 dana duga nemačka okupacija glavnog grada Jugoslavije.



U toku tih borbi poginulo je 2.953 pripadnika NOVJ i 976 pripadnika Crvene armije, dok je daleko više poginulo tokom čitave operacije.



"Svoj 15. rođendan dočekao sam 18. oktobra 1944. godine, dva dana pre oslobođenja Beograda, učestvujući u uličnim borbama za oslobođenje ovog grada", prisetio se Duplančić.



Naveo je da su veliku ulogu u borbama za oslobođenje Beograda imali i građani, naročito omladina.



"Hrabro su nas vodili kroz ulice, pokazujući gde su Nemci i kako da im priđemo", ispričao je Duplančić i, između ostalog, naveo da su se najčešći okršaji vodili oko Skadarlije i Narodnog pozorišta koje je tri puta padalo nazad u ruke Nemcima.



Duplančić je podsetio da je od oslobođenja Beograda prošlo 75 godina, ali da sećanja na pale drugove i bratstvo sa ruskim narodom ne blede.



"To je još jedna potvrda da naše veze stoje, a duh slobode i pobede ostaje kao sveto carstvo za buduća pokoljenja", istakao je Duplančić.



Rekao je da će zauvek pamtiti svoje saborce koji su učestvovali u borbi za oslobođenje Beograda i dodao:



"Neka je večna slava svim palim borcima za slobodu".



Deo programa, koji su vodili naši poznati glumci Ivan Bosiljčić i Vjera Mujović, bile su i prigodne muzičke numere koje su izveli ruski vojni ansambl "Aleksandrov", umetnički ansambl Ministarstva odbrane "Stanislav Binički" i hor Narodnog pozorišta u Beogradu pod dirigentskom palicom Đorđa Stankovića.



Tako su prisutni imali priliku da čuju kompoziciju "Dan pobede", pesmu "Po šumama i gorama"...



Tokom izvođenja tih numera, na tri video bima postavljenim na bini prikazivani su snimci i fotografije borbi za oslobođenje Beograda.



Svečanosti su prisustvovali predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković, srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, premijerka Srbije Ana Brnabić, ministri, patrijarh srpski Irinej, predstavnici Grada Beograda, ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko...



Takođe, tu su bili i ratni veterani koji su učestvovali u oslobođenju Beograda, koje su prisutni pozdravili aplauzom - Trifun Todorović, Ljubiša Antonijević, Kristina Jovanović, Jovo Korica...



Program je završen pesmom "Beograde, Beograde".

Vučić pokrenuo inicijativu da ruski heroj Kravcov dobije ulicu

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas da će ruski heroj Nikolaj Kravcov, jedan od onih koji su dali život za slobodu Beograda i Srbije, dobiti ulicu u glavnom gradu.



"Uputio sam predlog Skupštini grada Beogada da Kravcov dobije ulicu, lepu, prelepu, da zauvek ostane zapamćeno da je taj mladi čovek sa 24 godine položio život za odbranu i slobodu Beograda", rekao je predsednik Srbije.



„Neretko smo ostajali dužni junacima, jer smo se rukovodili dnevnom politikom, rekao je predsednik i dodao da smo tako bez spomenika ostavili i tog mladog čoveka, koji je u borbama u Beogradu ubio više desetina okupatorskih vojnika, i koji se borio za slobodu našeg glavnog grada i Srbije kao da se borio za svoju otadžbinu, istakao je Vučić.



U uvodnom delu svečanosti večeras je inače prikazan film "Put pobede", u kome je navedeno da je Kravcov bio jedini borac Crvene armije koji je dobio zvanje "heroja SSSR" za borbe u Beogradu.



U toku Beogradske operacije, oktobra 1944. godine, brigada u kojoj je Kravcov bio uključena je u sastav Četvrtog gardijskog mehanizovanog korpusa, pod komandom generala Vladimira Ždanova.



Kravcov je 13. oktobra učestvovao u uništavanju i zarobljavanju neprijateljske grupe od 180 vojnika koja je pokušavala da pobegne iz voza u železničkoj stanici Ripanj.



Nekoliko dana kasnije našao se na čelu jurišne partizansko-sovjetske grupe, koja se iz Bulevara kretala ka zgradi Glavne pošte.



U blizini crkve Svetog Marka naišli su na nemački bunker iz koga su ih zasuli vatrom.



Poručnik Kravcov je odlučio da reaguje.



Borcima je naredio da gađaju puškarnicu, dok se on prolazeći kroz miniran prostor i žičane prepreke približio bunkeru i ubacio bombu.



Poslednji rafal iz bunkera ga je teško ranio.



Od posledica ranjavanja preminuo je u bolnici u Beogradu, 18. oktobra.



Sahranjen je u zajedničkoj grobnici boraca Crvene armije na Pozorišnom trgu, današnjem Trgu Republike, ispred zgrade Narodnog pozorišta, a od njega se tada oprostio i general Vladimir Ždanov.



Nakon izgradnje Groblja oslobodilaca Beograda, 1954. godine njegovi posmrtni ostaci su preneti na ovo groblje.



Kravcov je posle rata dobio ulicu u Beogradu, ali ju tu ulicu, koju je svojim životom zaslužio, "izgubio", iako bi njegovo ime trebalo pamiti, kao i imena svih onih boraca Crvene armije, a bilo ih je 960 koji su živote dali za našu slobodu, navedeno je u filmu.



Njihova besmrtnost živi, kao što ju je i Kravcov zaslužio, ne dočekavši 24. rođendan.



Kravcov je rođen 8. marta 1921. godine u zemljoradničkoj porodici, sa 18 godina stupio je u Crvenu armiju, a 1940. godine završio je Vojno-medicinsku školu u Harkovu.

Svečanom večerom završena poseta Medvedeva

BEOGRAD: Predsednik Srbije Aleksandar Vučić priredio je večeras svečanu večeru za predsednika ruske Vlade Dmitrija Medvedeva i rusku delegaciju.



Tokom večere Vučić i Medvedev su održali zdravice, a prisutnima se kulturno-umetničkim programom predstavio ansambl "Kolo".



"Uz pesmu ''Ovo je Srbija'' ispratismo našeg prijatelja", napisao je predsednik Vučić na Instagramu.



Time je završena jednodnevna poseta ruskog premijera Beogradu, koja je prvenstveno bila posvećena proslavi 75. godišnjice oslobođenja glavog grada u Drugom svetskom ratu.



On je posetu počeo prisustvom prikazu vojne sposobnosti oružanih snaga Vojske Srbije, a tokom dana je imao odvojene bilateralne susrete sa predsednikom Vučićem i premijerkom Anom Brnabić.



Medvedev i Vučić govorili su na svečanoj akademiji povodom oslobođenja Beograda.

Piše:
Pošaljite komentar
Medvedev: Da se ne zaboravi, ne sakrije, ne prekraja; Vučić: Hvala za slobodu

Medvedev: Da se ne zaboravi, ne sakrije, ne prekraja; Vučić: Hvala za slobodu

19.10.2019. 21:38 21:52
Medvedevu ikona, Vučiću knjiga i vina

Medvedevu ikona, Vučiću knjiga i vina

19.10.2019. 20:55 20:58