Štrbac: Memorijalni centar da bude i do nebesa bilo bi malo
BANJALUKA: Žrtve logora Jasenovac zaslužuju najveći i najmonumentalniji memorijalni centar, ali i do nebesa da se napravi bilo bi malo, kolika je to bila tragedija, izjavio je direktor Informaciono-dokumentacionog centra "Veritas" Savo Štrbac.
Povodom nedavno potpisanog Memoranduma između Srbije i Republike Srpske o izgradnji memorijalnih centara posvećenih jasenovačkim žrtvama u Donjoj Gradini i Beogradu, Štrbac za Srnu kaže da se raduje što će biti izgrađeni i da bi voleo da to što pre bude realizovano.
Štrbac ističe da 20. vek jeste vek genocida nad Srbima i kaže da bi voleo da se posvetimo popisivanju žrtava.
"Dvadeseti vek je vek genocida nad Srbima - Balkanski ratovi, Prvi svetski rat, Drugi svetski rat i rat devedesetih – sve gore od goreg, a nemamo muzej poput muzeja Holokausta", naveo je Štrbac.
On navodi da je 2000. godine osnovan Odbor za popis žrtava Jasenovca na drugoj međunarodnoj konferenciji o tom logoru smrti u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, ali da taj odbor nije zaživio zato što nisu bila obezbeđena sredstva.
"Žrtve zavređuju da se ispišu njihova imena i da se čitaju. To je jedino što možemo i što treba da uradimo. Živote im ne možemo vratiti, ali ih možemo spominjati. Dok ih spominjemo, dok im pravimo pomene oni žive", kaže Štrbac.
On ističe da je to i misija "Veritasa" kada su u pitanju ubijeni Srbi u Hrvatskoj i da svaka žrtva mora imati ime, a za to što nema spiska krivi su potomci ili vlasti, što nisu učinili.
"Za svaku od žrtava u 'Oluji' koje smo popisali, njih 1.893, radimo kompletne podatke – biografija, kada i gde su stradali, jesu li pronađeni, identifikovani, sahranjeni. Za neke imamo cele romane, a za neke je nažalost, malo podataka, ali se trudimo da dođemo do svake porodice i da porodice trećine žrtava čije sudbine nisu rešene podsetimo da provere da li su adekvatno prijavili i da li je dovoljno krvnih uzoraka za identifikaciju", kaže Štrbac.
Štrbac upozorava da u Hrvatskoj umanjuju broj ubijenih srpskih civila u "Oluji" i tvrde da ih je ubijeno 612, pri čemu je "Veritas" popisao imena i prezimena 1.236 ubijenih srpskih civila od ukupno ubijenih 1.893 Srba.
"Ne trebaju mi ni manje ni veće brojke, trebaju mi brojke onoliko koliko ih je bilo. Svaka brojka je, kad su u pitanju ljudski životi, velika. Svaka", istakao je direktor "Veritasa".
Prema podacima "Veritasa" 65 odsto Srba koje su hrvatska vojska i policija ubile u "Oluji" bili su civili, od kojih su čak tri četvrtine bili ljudi stariji od 60 godina.
Od ukupno ubijenih civila čak 29 odsto bile su žene - njih 557, a najstrašnije je što je čak četiri petine ubijenih žena bilo starije od 60 godina.