Stefanović: Stav Fajon baziran na političkoj pristrasnosti
BEOGRAD: Potpredsednik vlade i šef Radne grupe za unapređenje izbornih uslova Nebojša Stefanović izjavio je da mu je žao što Tanja Fajon izjave o stanju u Srbiji ne bazira na činjenicama i konkretnim aktivnostima koje vlada preduzima, već na sopstvenoj političkoj pristrasnosti.
"Žao mi je što Fajon nije uspela da prevaziđe simpatije prema određenim političkim strukturama u našoj zemlji. Nedopustivo je iznositi niz paušalnih ocena o stanju u Srbiji, a da se za to ne navede čak nijedan konkretan primer", rekao Stefanović za Tanjug, reagujući na ocene poslanice EP Tanje Fajon da se Srbija nalazi u političkoj krizi, da su demokratija i sloboda medija ozbiljno ugroženi, jer nacionalni kanali ne tretiraju sve političke stranke jednako.
Stefanović je naveo da Srbija nije evropska zemlja u kojoj ubijaju novinare, već u kojoj sve političke stranke mogu da iznose svoja mišljenja, sa kojima je javnost odlično upoznata.
Kako kaže, u Srbiji opozicija može da kaže šta god želi, da izmisli bilo šta i da ima dovoljno medija, koji će to objaviti, bez ikakve provere istinitosti tih tvrdnji, kao što bi, ističe, uradili mediji u Zapadnoj Evropi.
"Svaka tvrdnja, ma koliko bila neistinita i neproverena, pojavljuje se u medijima, bez da građani ikada dobiju makar izvinjenje za brutalne laži“, kaže Stefanović.
Kao primer, naveo je tvrdnju poslanice Marinike Tepić da je farma koka nosilja, koja postoji u okviru vojnog kompleksa u Morović više od 40 godina, državna farma narkotika, dodajući da je deo medija, iako je mogao da proveri, to objavio bez ikakve provere.
"I, kakva je to onda nesloboda medija? U kojoj ozbiljnoj evropskoj zemlji bi bilo moguće objaviti tako nešto, bez ikakve provere? Nažalost, u Srbiji je moguće objaviti i takvu laž. To, naravno, sve govori o ljudima koji su je izmislili, ali govori i o stepenu demokratije u Srbiji", rekao je Stefanović.
On je dodao da je zanimljivo da razni kritičari nemaju nijedan argument kojim bi objasnili šta je to danas lošije u odnosu na Srbiju 2012. godine, kada su na vlasti bili oni koje, kaže, protežira Tanja Fajon.
Stefanović je rekao i da je pre nekoliko dana na internetu, preko javno dostupnih izvora, pogledao koliko su puta predstavnici opozicije gostovali u političkim emisijama na RTS, te da je zaključio da su samo prošle godine, u dve političke emisije na javnom servisu, gostovali skoro 20 puta.
"Da li sam mogao da sanjam da neko iz SNS-a, u vreme kad su Đilas i Jeremić bili na vlasti, ima i polovinu toga? Apsolutno ne", naveo je Stefanović i dodao da su predstavnici SNS u to vreme gostovali samo u TV emisijama koje su bile deo obaveznog izbornog programa.
Kaže i da danas predstavnici opozicije imaju pozive televizija sa nacionalnom frekvencijom, da "potpuno i suvereno" vladaju nedeljnicima, dok su, dodaje, neki od nedeljnika u njihovom vlasništvu ili vlasništvu "tajkuna koji su im bliski".
"Imaju i ogroman uticaj na pojedine dnevne novine, a poseduju i dosta svojih medijskih portala i internet sajtova na kojima objavljuju informacije koje su dijametralne u odnosu na istinu", rekao je Stefanović.
On smatra da je licemerno danas govoriti o zabrinutosti zbog slobode medija, a da se to pitanje nije postavilo 2011. godine kada je Verica Barać u izveštaju napisala da su "mediji izloženi ogromnom političkom pritisku i da je nad njima uspostavljena potpuna kontrola".