Srbija nije zatvorila granicu s Makedonijom
Srbija nije zatvorila granicu s Makedonijom, rečeno je u Ministarstvu unutrašnjih poslova. Šefica Biroa MUP-a za saradnju s medijima Biljana Popović Ivković rekla je
Tanjugu da je Srbija počela da primenjuje dogovor direktora policija zemalja regiona, kojim je predviđeno zajedničko registrovanje izbeglica na grčko-makedonskoj granici i organizovanje njihovog prevoza do Austrije.
– Od se zapravo migranti profilišu od svih potpisnika pomenutog protokola, što podrazumeva jaču kontrolu granice u cilju sprečavanja ilegalnih migracija – rekla je Biljana Popović Ivković.
Ona je precizirala da se od pravi razlika između ekonomskih, ili ilegalnih migranta, i izbeglica koje dolaze iz ratom zahvaćenih područja.
– Želimo da sprečimo evenutalne zloupotrebe u kretanju migranta – naglasila je Biljana Popović Ivković, podvlačeći da je od kontrola na makedonsko-grčkoj i makedonsko-srpskoj granici mnogo jača.
I makedonski ministar policije Oliver Spasovski rekao je Tanjugu da granica te zemlje sa Srbijom, ali ni s Grčkom, nije zatvorena.
– Mi propuštamo migrante prema Srbiji – rekao je Spasovski Tanjugu.
On je ponovio da se radi profilacija na osnovu prekrašnjeg dogovora direktora policija.
Komesar za izbeglice i migracije Vladimir Cucić rekao je Tanjugu da se ne radi o zatvaranju već usporavanju, koje je tehnički uslovljeno da bi se stvorili uslovi za početak primene sporazuma.
Direktor Centra za pomoć i zaštitu tražiocima azila Radoš Đurović kazao je da, po njegovim informacijama, migranti ceo dan ne mogu iz Srbije da pređu u Hrvatsku. On je dodao i da, po njegovim informacijama s terena, ni na jug Srbije ne ulaze migranti iz Makedonije.
– Možda je to samo privremeno. Ali takva je situacija ceo dan – rekao je Đurović.
– Granični prelazi s Makedonijom otvoreni su i funkcionišu bez problema – izjavio je Tanjugu načelnik Uprave granične policije Milenko Božović. – U toku je primena zajedničke izjave, koja je 18. februara u Zagrebu potpisalo pet direktora policija na zapadnobalkanskoj ruti kretanja migranata.
On je podsetio da su izjavu potpisali direktori policija Austrije, Slovenije, Hrvatske, Srbije i Makedonije. Po njegovim rečima, u prostoru između Đevđelije i Tabanovaca nalazi se veći broj migranata pa je zbog zajedničke profilacije i izdavanja potvrde od makedonske policije došlo do kraćeg zastoja.
E. D.
Hiljadu čeka da izađe, 952 da uđe
U Šidu je oko 1.000 migranata čekalo da uđe u Hrvatsku, dok je u Tabanovcima, na severu Makedonije, 952 izbeglica čekalo na ulaz u Srbiju, podaci su koje je Tanjug dobio od Komesarijata za izbeglice i Kancelarije UNHCR-a Srbija. Takođe je navedeno da je tokom popodneva iz Preševa ka Šidu krenuo voz s 300 izbeglica i jedan autobus. Kako je Tanjugu rekao Ivan Mišković iz Komesarijata za izbeglice, srpsko-hrvatska granica je otvorena i sve funkcioniše bez problema.
Šoder: Pomoć od 47 miliona dolara
Šef Predstavništva UNHCR-a u Srbiji Hans Fridrih Šoder saopštio je da je u intervjuu za RTS rekao da UNHCR ne očekuje da će doći do nagomilavanja izbeglica u Srbiji, niti da će zemlja zatvoriti granice.
Kako se precizira u saopštenju UNHCR-a, Šoder je ukazao na to da je njegova izjava koju je ujutro dao za Dnevnik RTS-a, netačno interpretirana. On je, navodi se u demantiju, rekao da i je „regionalnim planom za pomoć izbeglicama i migrantima predviđena pomoć za Srbiju od 47 miliona američkih dolara u 2016. godini”.
U pogledu izbeglica vraćenih iz Hrvatske, Šoder je dodao da je njima predočena mogućnost da podnesu zahtev za azil u Republici Srbiji i uđu u azilnu proceduru, a oni kojima nije potrebna međunarodna (pravna) zaštita, imaju na raspolaganju mogućnost da izraze nameru da se vrate u svoje zemlje porekla, piše u demantiju.