Srbija mesto odakle Kina kreće u Evropu
Kineski predsednik Si Đinping dolazi u petak u trodnevnu, zvaničnu posetu Srbiji.Biće to prva poseta kineskog predsednika Beogradu posle 32 godine.
Tom prilikom Srbija i Kina potpisaće deklaraciju o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu i više važnih međudržavnih sporazuma, među kojima se posebno izdvajaju dva - o izgradnji brze pruge između Budimpešte i Beograda i sporazum o Železari Smederevo.
Prvi čovek Kine stiže u Srbiju na poziv predsednika Tomislava Nikolića. Ovo će biti njihov peti susret, pošto je Nikolić dva puta bio u Kini, a dvojica lidera sreli su se u Parizu i Moskvi. Najavljena deklaracija će biti ujedno druga zajednička izjava koju će potpisati, nakon što su prvu parafirali u Pekingu 2013. godine.
Svog visokog gosta Nikolić dočekuje sa optimizmom, jer kako kaže, vrlo dobro se zna da ono što se dogovori pred kineskim predsednikom više niko u toj državi ne sme na neki način da zaustavi ili spreči da se realizuje.
- Na Srbiji ostaje da se predstavi Kini bolje nego do sada, jer se ona Srbiji odavno predstavila u najboljem svetlu, a posebno odlukom da Srbija bude mesto odakle Kina kreće u Evropu- izjavio je predsednik Republike i dodao da su dve strane pripremile za potpisivanje 24 sporazuma, i to ne samo međudržavna, nego i o investicijama, što se do sada nikad nije desilo prilikom posete predsednika neke zemlje.
Ništa ne počinje ovom posetom, ali sve se širi do neviđenih razmera, i nama već zavide mnoge druge države. Imam pozive od predsednika nekoliko država koji pitaju mogu li da dođu za vreme posete Si Đinpinga, da na neki način organizuju neki sastanak sa predsednikom Kine, naveo je Nikolić.
Predsednik Kine Đinping očekuje, kako je istakao, da sa predsednikom Nikolićem i drugim srpskim rukovodiocima razgovara o prijateljstvu, da planiraju saradnju, razmišljaju o budućnosti i zajednički podignu strateško partnerstvo na novi nivo.
- Veliki kineski mislilac Mencije je rekao: ’Suština druženja je njegova vrlina. Proteklih 60 godina kineski i srpski narod su uvek bili jedan uz drugog, rame uz rame, uzajamno negujući posebne simpatije i vanvremensko i iskreno prijateljstvo, naveo je kinseki predsednik. Takođe je podsetio na, početkom pedesetih godina, uspostavljanje diplomatskih odnosa između Kine i Federativne Narodne Republike Jugoslavije, koje otvara novu stranicu prijateljske saradnje između kineskog i srpskog naroda.
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je da je za Srbiju čast da postane strateški partner Kine i ocenio da predstojeća poseta kineskog predsednika Sji Đinpinga Beogradu pokazuje da Kina ceni saradnju sa našom zemljom.
Dačić je za kinesku ČTV istakao da su kinesko - srpski odnosi napredovali tokom dugogodišnjeg prijateljstva i dodao da se prijateljstvo između dve zemlje ne može ni sa čim porediti. “ Poseta predsednika Sjija će biti simboličan trenutak u našem strateškom odnosu”, rekao je Dačić. Ističe da je Srbija najpouzdaniji partner Kini u jugoistočnoj Evropi, a možda i, kako je ocenio, u celoj Evropi.
- I Srbija i Kina insistiraju na nezavisnoj i miroljubivoj diplomatskoj politici. Na međunarodnom nivou, one veruju u miran razvoj. Kada je reč o pitanjima u vezi sa državnim suverenitetom, obe zemlje čvrsto nastoje da zaštite svaki metar svoje zemlje, istakao je šef srpske diplomatije, koji se zahvalio kineskoj vladi na podršci, koju pruža Srbiji po pitanju Kosova. Istovremeno, poručio je da vlada i narod Srbije neće promeniti svoj stav prema „ Politici jedne Kine ".
Dačić je izrazio nadu da će dve zemlje sarađivati u više oblasti, kao što su kultura, obrazovanje, nauka, sport i medicina, uz opasku – “ najvažnija je, ipak, ekonomija ”.I kineska TV u svom komentaru ističe da je Kina najvažniji trgovinski partner Srbije u Aziji i navodi da će unapređenje ekonomske saradnje pomoći da se osigura „svetlija budućnost za obe zemlje”.
Američka agencija Asošiejted pres procenjuje da kineski predsednik želi dodatno da ojača odnose sa Srbijom kao prijateljskom zemljom i iznese nameru Kine da radikalno poveća svoje prisustvo na Balkanu i u Evropi.
„Željna stranih investicija, Srbija se bori sa ekonomskim nedaćama od ratova 1990-ih kada je bila pod međunarodnom izolacijom zbog ratnohušačke politike. Beograd je pridruživanje EU proglasio svojim strateškim ciljem, ali takođe teži da održi bliske veze i sa tradicionalnim saveznicima Rusijom i Kinom”, zaključuje američka agencija.
S. Stanković
Prijateljska i rođačka nota
Sa Andrićevog venca poručuju da je Srbiji ukazana čast jer je prva na evropskom putu kineskog predsednika i prva u regionu s kojom će biti potpisan i sveobuhvatni sporazum o strateškom partnerstvu.
„Predsednik Si Đinping je poželeo da se upozna sa našim folklorom, našim igrama, da upozna našu kulturu, da čitava poseta koja će imati izuzetan državnički značaj i zbog ugovora koji će se potpisati, ona će imati i ličnu prijateljsku i rođačku notu”, istakla je Jasmina Mitrović Marić iz Predsedništva Srbije.
Proleće, Valter i „Bela, ćao”
Posle toliko godina kineski predsednik dolazi u Srbiju - to vam je kao kad posle duge zime dolazi proleće. Sve će da procveta posle ove posete druga Si Đinpinga, ocenio je Nikolić u intervjuu kineskom državnom radiju.
Sa druge strane Đinping podvlači: “Mnogo mi je drago što imam priliku da, u vreme kada je sve prekriveno cvećem, posetim lepu zemlju koja obiluje narodnim predanjima, prijateljsku Srbiju”. Zato citira i srpsku poslovicu: prijatelj je cvet jednog trenutka i plod vremena.
- Ne možemo zaboraviti poznate filmove kao što su ’Valter brani Sarajevo’ i ’Most’, koji su podigli patriotizam velikog broja Kineza, a pesma ’Bela, ćao’ je i dan-danas popularna u Kini”, piše kineski predsednik u autorskom tekstu.