Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Snaga IT sektora za svetsku trku Srbije

20.03.2017. 21:30 13:52
Piše:

On je prilikom rašnje posete kompaniji „Šnajder elektrik DMS“ u Novom Sadu istakao da sprega sektora informacionih tenologija i fakulteta dobro funkcioniše, što pokazuje da „obrazovanje i privreda mogu da se razumeju“.

– Sem u naučno-tehnološki park, od čijih će 29.000 kvadratnih metara, 10.000 kvadrata biti za Fakultet tehničkih nauka, uložićemo poseban novac i u start-ap kompanije, a uskoro kreće „Digital Srbija“. Činimo sve da povećamo izvoz naših softvera – naglasio je republički premijer.

Vučić je rekao i da u „Šnajder elektriku“ rade mladi ljudi, čiji je prosek godina 27, a da su plate drastično veće od proseka Srbije.

– Kad nauče i ispeku svoj zanat i u praksi, moraće „Šnajder elektrik“ da uđe u tržišnu utakmicu jer znaju da ima plaćenijih poslova – rekao je Vučić

„Šnajder elektrik DMS“ Novi Sad je najveća i najuspešnija srpska reionalna softverska IT kompanija, čiji su vlasnici francuska multinacionalna kompanija „Šnajder elektrik“, i „DMS grupa“, srpska kompanija čiji su vlasnici profesori s novosadskog Fakulteta tehničkih nauka.

Kompanija je razvila svoj originalni proizvod ADMS softver, koji predstavlja integrisano softversko rešenje za upravljanje električnim mrežama velikih gradova u prisustvu obnovljivih izvora energije i koji se koristi u osamdesetak država sveta.

– Pošto imaju svoj proizvod, mogu odmah da isporučuju i novac koji bismo mi upatili, bilo da je u pitanju EPS, bilo „Srbijagas“ – bilo koji važan posao da rade, barem 35 dosto tog novca bi ostalo u Srbiji, što je ogormna prednost u odnosu na sve druge komanije – rekao je Vučić.

Kao dobru vest ocenio je i značajan skok izvoza softvera iz Srbije. koji bi, po planu, trebalo da u 2017. godini iznosi 50 miliona evra, dok je u godini za nama bio na nivou od 34 miliona evra.

– Želimo da podstičemo izvoz softvera i svega drugoga... Ne možemo da budemo Izrael ili zemlje koje u nauku ulažu neuporedivo više nego mi, ali možemo da ulažemo sve više i da trčimo trku i pobeđujemo neke druge zemlje – naglasio je predsednik Vlade Srbije.

– Nama je potrebno ono što se dogodilo u mobilnoj telefoniji, i to bi se moglo dogoditi u elektroprivredi. Potrebna nam je prava mala revolucija u narednih pet-šest godina – rekao je Vučić.

On je istakao da su za to potrebni mladi i obrazovani ljudi, i poručio da će Srbija još više ulagati u njihovo znanje.

On je rekao da u Novom Sadu u sektoru informacionih tehnologija radi oko 4.000 ljudi i da su, uglavnom su svi izašli s Fakulteta tehničkih nauka, ističući značaj dualnog obrazovanja u razvoju IT sektora.

Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović izjavio je da će Pokrajinska vlada, zajedno s Vladom Srbije, Gradom Novim Sadom, Univerzitetom u Novom Sadu, svim svojim kapacitetima pomagati dalji razvoj IT sektora jer su rezultati u ovoj oblasti, koja beleži snažan razvoj – impozantni. Jer, kako je rekao, pre desetak godina je u Novom Sadu bilo nekoliko stotina zaposlenih u IT sektoru, dok ih je sada više hiljada.

– Izgradnja naučno-tehnološkog parka u Novom Sadu će biti dodatni podsticaj i odskočna daska za dalji razvoj IT sektora, a Razvojni fond Vojvodine razradio je posebne kreditne linije za podršku firmama iz tog domena – naglasio je predsednik Pokrajinske vlade. – Sve te aktivnosti Novi Sad, Vojvodinu i celu našu zemlju pozicioniraju kao zemlju koja u ovom delu Evrope ima ogroman trend rasta u IT sektoru.

Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević ocenio je posetu Vučića „Šnajder elektriku“ kao poruku da Novi Sad sebe pozicionira kao regionalni IT centar, oslonjen na Univerzitet, odnosno FTN.

– Pokazujemo da umemo da budemo najbolji u vrlo oštroj konkurenciji, a zajedno ćemo, kroz sve nivoe vlasti, nastaviti da podržavamo sektor informacionih tehnologija i da direktno utičemo na broj radnih mesta, odnosno na ekonomski boljitak naših građana – naglasio je Vučević.

Razvoj DMS softvera započeo je 1995. godine na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, na inicijativu „Elektrovojvodine“, a 2000. godine tim s FTN-a prerastao je u kompaniju „DMS grupa“ d. o. o. Novi Sad, koja je razvila ADMS softver. „Šnajder elektrik DMS“ ima više od 1.000 zaposlenih stručnjaka i oko 100 saradnika s Fakulteta tehničkih nauka i Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, od kojih je oko 40 s titulom doktora nauka. Kompanija nekoliko godina sprovodi aktivnu politiku stipendiranja studenata za više od 250 mladih stipendista godišnje, kojima nakon završetka školovanja nude mogućnost nastavka karijere u „Šnajder elektriku“.

S predsednikom Vlade Srbije  su u poseti, između ostalih, bili predsednik Pokrajinske skupštine Ištvan Pastor, te ministri Ana Brnabić i Mladen Šarčević.

A. Savanović

 

Piše:
Pošaljite komentar