Skupština Vojvodine u utorak o rebalansu pokrajinskog budžeta
Za utorak je zakazana sednica Skupštine Vojvodine na kojoj će poslanici odlučivati o rebalansu ovogodišnjeg pokrajinskog budžeta.
Drugim rebalansom po redu u ovoj godini budžet se povaćava na 73,08 milijarde dinara sa suficitom od 6,4 milijardi. Time se nastavlja tendencija rasta budžeta, koji je, kako je ranije u svom saopštenju navela Pokrajinska vlada, za dve godine povećan ukupno 11 milijardi dinara, odnosno 20 odsto.
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović je ranije izjavio da se pokrajinska administracija priprema za novi ciklus velikih investicija u drugoj polovini godine i da će o tome nakon rebalansa započeti razgovore s predstavnicima lokalnih samouprava da bi se projekti za nova ulaganja pripremili na vreme, do raspisivanja konkursa za dodelu novca za finansiranje i sufinansiranje. Ključna obeležja rebalansa su povećanje agrarnog budžeta i svote za dalja kapitalna ulaganja u vodoprivredi, objekte, opremu i plansku dokumentaciju za kvalitetniju zdravstvenu i socijalnu zaštitu.
Od novih investicija, za drugu polovinu godine Mirović je najavio izgradnju spa-centra na palićkoj obali, gde je početak radova planiran do kraja godine. Pokrajina će tu investiciju, vrednu u prvoj fazi oko 300 miliona dinara, započeti sa subotičkom lokalnom samoupravom i Ministarstvom turizma. Najavljena je i izgradnja sportske dvorane u Novom Kneževcu, koji je jedna od četiri vojvođanske opštine bez sportskog terena. Nakon rebalansa pripremaju se velike investicije i u putnoj privredi – u sklopu toga i nastavak izgradnje saobraćajnice između Opova i Debeljače, kao i renoviranje osnovne škole u Sremskoj Mitrovici.
Opozicione Demokratska stranka i Srpska radikalna stranka najvalile su da neće podržati rebalans.
– Srpska radikalna stranka će glasati protiv drugog rebalansa. O tome šta mislimo o rebalansu najbolje svedoči 65 amandmana, koliko su poslanici SRS-a podneli na rebalans – naveo je za „Dnevnik” šef poslaničke grupe SRS-a Đurađ Jakšić.
Kako je objasnio, amandmanima su pokušali da usmere novac s „megalomanskih nepotrebnih” projekata i „izmišljenih fondova i paralelnih institucija” na programe iz društvenog života koji su, po srpskim radikalima, od posebnog značaja za kvalitetniji život građana u Vojvodini.
– Konkretno, predložili smo da se, umesto nove zgrade Radio-televizije Vojvodine i umesto famoznog Fonda „Evropski poslovi” i takozvane Razvojne agencije Vojvodine, dodatno iz budžeta finansiraju populaciona pronatalitetna politika, privreda, poljoprivreda, socijalna zaštita, kultura, sport, ekologija i saobraćajna komunalna infrastruktura. Videćemo kako će se Pokrajinska vlada izjasniti povodom tih amanadmana. Još nemamo informacije o tome – naveo je Jakšić.
On je dodao da su za oblaste koje je naveo očekivali značajnija izdvajanja iz pokrajinske kase, posebno za dodatno finansiranje vantelesne oplodnje kod parova koji već imaju decu, a žele da prošire potomstvo.
– Amandmanom smo preložili da se novih 50 miliona opredeli za taj program. Poražavajući deluje podatak, koji sam prvi put video u ovom rebalansu, da je programom sufinansiranja vantelesne oplodnje za tri godine, koliko se sprovodi, obuhvaćeno 276 parova koji već imaju decu i u čitavoj Vojvodini se rodilo 28 dece. Mišljenja smo da je to premalo i zato smo amandmanom predložili da se za sufinansiranjem opredeli dodatnih 50 miliona. To bi omogućilo sufinansiranje vantelesne oplodnje novih 250 parova – naglasio je Jakšić.
– Građani Vojvodine su bili uskraćeni u onom periodu kada su predstavnici sadašnje opozicije, koji su u prošlosti bili predstavnici vladajuće koalicije, upravljali Pokrajinom 16 godina. Ako su nezadovoljni pozitivnim trendovima u privredi i zapošljavanju novih radnika koji pokazuju upravo ovi ustupljeni prihodi, onda razumem njihovo nezadovoljstvo zbog uspešnosti rada Pokrajinske vlade u koordinaciji, naravno, s republičkim merama fiskalne i monetarne politike koje sprovodi Vlada Srbije – poručio je Lazarov.
Demokratska stranka, kako je to naveo šef poslaničke grupe Goran Paunović, smatra da taj drugi rebalans u prvoj polovini godine potvrđuje da Pokrajinska vlada „nije sposobna” da planira budžet.
– Kako inače objasniti činjenicu da su građani Vojvodine u prošloj godini bili uskraćeni čak za 7,67 milijardi dinara u odnosu na planirani budžet na kraju 2016. godine, iako smo imali konstantan rast prihoda? – pita Paunović.. – Sad imamo sličnu situaciju. Budžet je uvećan 2,6 milijarde dinara upravo na pozicijama na kojima je u prošloj godini ostvaren najmanji procenat. Ko nam garantuje da u ovoj godini nećemo imati istu situaciju?
Demokrate kritikuju i to što je od planirane budžetske rezerve od 280 miliona dinara do maja potrošeno 207 miliona.
S druge strane, predsednik Odbora za budžet i finansije Jovan Lazarov iz vladajuće Srpske napredne stranke, na kritike opozicije navodi da ne zna koji su predlog rebalansa čitali poslanici opozicije. Kaže da je suština u tome da će u odnosu na osnovni budžet, koji je usvojen na predlog Vlade Bojana Pajtića krajem 2015. godine, ovim rebalansom budžet biti ukupno povećan 16 milijardi dinara.
– To je suština – istakao je Lazarov. – Znači, za dve godine upravljanje ove pokrajinske vlade i ove skupštinske većine, budžet je veći 16 milijardi dinara i troši se na zadovoljstvo svih građana Vojvodine.
E. Marjanov