Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Skupština sutra nastavlja rad posle pauze zbog izbora

18.04.2017. 11:34 19:18
Piše:
Foto: Dnevnik/Radivoj Hadžić

BEOGRAD: Poslanici Skupštine Srbije od sutra će ponovo biti u skupštinskim klupama i nastavljaju tamo gde su zastali 1. marta. Start redovnog zasedanja prekinut je već nakon pola sata rada u plenumu, a predsednica Skupštine Maja Gojković najavila je da će se parlamentarci ponovo okupiti nakon predsedničkih izbora.

U ponedeljak se ponovo glasalo na još tri biračka mesta, tako da je Republička izborna komisija utvrdila privremene rezultate izbora za šefa države, da bismo do petka dobili i konačne. Inače, za petak, 21. april, zakazana je već nova sednica Skupštine, ali RIK i poslanici tog dana neće biti u istom zdanju, pošto državna komisija ima sedište u staroj zgradi parlamenta, u Ulici kralja Milana.

Parlamentarci će malo uštedeti na vremenu jer su već „odradili” onaj protokolarni, svečani deo početka prolećnog redovnog zasedanja – odslušali su himnu i crvenim tepihom prošli kroz špalir Vojske Srbije. Ali još uvek nisu utvrdili ni dnevni red, pošto su se izjašnjavali samo o predlozima koje treba uvrstiti po hitnom postupku. Bilo je planirano da se Skupština izjasni o 12 tačaka. Reč je uglavnom o ratifikaciji međunarodnih sporazuma, na koje se ne ulažu amandmani, tako da bi, u okolnostima nekog redovnog rada, sednica mogla biti okončana u jednom danu. Na sednici početkom marta odlučeno je i da se u dnevni red uvrsti i prestanak funkcije zaštitnika građana Saše Jankovića, koji je ostavku na mesto obudsmana podneo 7. februara.

O čemu će poslanici debatovati, da li o dnevnom redu, ili o političkim razlikama, ostaje da se vidi, tek, jedna stvar je jasna, barem što se tiče Poslovnika. Pošto se sednica održava u sredu, neće biti u mogućnosti da traže obaveštenja na razne teme, kako se to inače radi utorkom i četvrtkom.

Odluku da prekine sednicu Maja Gojković je obrazložila stanjem u parlamentu, koje je, kako je rekla, pokazalo da opoziciju ne interesuje redovan rad te da stoga nije želela da se teme iz predizborne kampanje preliju u salu najvišeg zakonodavnog tela. Nakon pedesetak dana pauze, nezadovoljstvo opozicije zbog prekida zasedanja proširilo se i na osporavanje izbornih rezultata, uz zahtev da se oni ponište.


(Pre)komponovanje u klupama
Na zasedanju će se videti da li je došlo i do nove prekompozicije opozicionih narodnih predstavnika. Troje poslanika Pokreta „Dosta je bilo” – Sonja Pavlović, Aleksandra Čabraja i Jovan Jovanović napustilo je u međuvremenu Sašu Radulovića, a još uvek se nisu izjasnili o tome da li se priklanjaju nekoj drugoj političkoj opciji.
Poslanički klub Nova Srbija – Pokret za spas Srbije, čim je osnovan, proglašen je za ispostavu predsedničkog kandidata Vuka Jeremića, što su oni negirali. Ostaje da se vidi i da li će, osim što će osnovati pokret, kako je najavio, Saša Janković u danu kada bude konstatovana njegova ostavka na funkciju ombudsmana, formalizovati svoje učešće u parlamentu. Zoran Živković, koji je izašao iz poslaničkog kluba DS-a i postao samostalni poslanik, izrazio je želju da Nova stranka, na čijem je čelu, postane deo Jankovićevog pokreta. Isto tako, Marinika Tepić je napustila LSV u želji da Sašu Jankovića podrži na predsedničkim izborima. Zbog njenog poteza LSV je ostao bez samostalnog poslaničkog kluba i ušao u zajednički s LDP-om. Da li će ista sudbina zadesiti i SDS, ostaje da se vidi pošto je jedan od pet članova, Miroslav Aleksić, koji je na čelu Narodnog pokreta Srbije, podržao Jeremića u predsedničkoj kampanji.

A dok je trajala pauza zasedanja, u parlament je pristiglo nekoliko inicijativa za smene, koje su u nadležnosti Skupštine Srbije. Tako je predat zahtev za smenu Maje Gojković sa čelnog mesta u Skupštini, ali opozicija nije izašla s jedinstvenim predlogom. U igri je inicijativa DS-a,  koju su ovih dana podržala 32 poslanika. Osim Demokratske stranke, zahtev su, kako je saopšteno, potpisali i poslanici SDS-a, SDA, LDP-a, LSV-a i samostalni poslanici „Pokreta za spas Srbije”. I Pokret ĐB je dan pred uskršnje praznike izašao sa svojim zahtevom za smenu Maje Gojković zbog „blokiranja rada Skupštine Srbije i njenog neustavnog i nezakonitog ukidanja zarad interesa i po naredbi predsednika vladajuće partije”. ĐB je priložio 31 potpis i naveo da su zahtev, osim njih,  potpisali i poslanici Pokreta „Dveri”, Nove Srbije – Pokreta za spas Srbije, kao i samostalni poslanik Slaviša Ristić i Socijaldemokratska stranka. Oni istim zahtevom traže i smenu potpredsednika parlamenta Veroljuba Arsića (SNS). ĐB je još 27. februara pokrenuo i inicijativu za glasanje o nepoverenju Vladi, nakon što je Aleksandar Vučić ušao u trku za predsednika Srbije. Iako nisu izašli sa zajedničkim predlogom, ĐB tvrde da podržavaju i incijativu za smenu predsednice Skupštine koju je podneo DS.

Osim tih, u igri je i predlog dela opozicionih stranaka da se smene članovi Regulatornog tela za elektronske medije (REM) jer je, kako se objašnjava, onemogućio ravnopravno predstavljanje kandidata i njihovih programa tokom predsedničke kampanje

No, da bi predsednica Skupštine bila smenjena potrebno je najmanje 126 glasova, koliko je neophodno i za smenu Vlade i članova REM-a, što je daleko od broja kojim raspolažu podnosioci pomenutih inicijativa.

S. Stanković

 

 

 



 

Piše:
Pošaljite komentar